Motivul pentru care Ianis Hagi va fi convocat la EURO, chiar dacă nu joacă la Alaves: ”E ceva ciudat”
Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația
Decizia luată la Rapid, după ce Daniel Niculae a fost pus sub urmărire penală
LIVE Liga Digi Sport

România U21 - Muntenegru U21 4-3. Revenire de senzație a tricolorilor mici!

04.09.2014, 10:08

Viorel Moldovan nu putea să aibă parte de un debut mai frumos într-un meci oficial pe banca naţionalei U21. Formația de tineret a României a învins cu 4-3 reprezentativa din Muntenegru, într-un meci disputat în Ştefan cel Mare.

gol romania u21
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Partida din preliminariile Euro 2015 a început bine pentru tricolori, după ce Deian Boldor a deschis scorul la capătul unei centrări a lui Creţu (11).

Bucuria nu a durat mult pentru că oaspeţii au egalat după doar trei minute, prin Djordjevic. Acelaşi jucător a mai marcat o dată în minutul 34, printr-un lob frumos peste portarul Brănescu, iar apoi a realizat hat-trick-ul la mai puțin de două minute de la cea de-a doua reușită.

Tricolorii au ieşit mult mai motivaţi de la vestiare, conştienţi că numai o victorie menţine speranţele de calificare la turneul final. După ce i-a scos din teren pe Rotariu și Gabi Iancu, Viorel Moldovan a asistat la o revenire extraordinară din partea elevilor săi.

În minutul 67, Puşcaş a redus din diferenţă printr-o lovitură de cap, după o centrare foarte bună a lui Bălaşa. Zece minute mai târziu, Bumba a fost faultat de portarul advers, iar arbitru a dictat 11 metri. Tot el a transformat fără emoţii şi a egalat la 3.

Florin Tănase a marcat golul victoriei, cu opt minute înainte de final, iar muntenegrenii nu au mai avut puterea să revină. S-a terminat 4-3, iar tricolorii mici sunt pe locul doi în grupa, cu 12 puncte, cu două mai puţin decât liderul Germania, cu care vom juca în ultima etapă.

În play-off-ul CE de tineret se califică învingătoarele din cele 10 grupe de calificare plus cele mai bune patru echipe clasate pe locul 2. Pentru calificare, România are nevoie de victorie cu Germania, în deplasare, în partida de marţi, 9 septembrie, de la Magdeburg, cu începere de la ora 19:00.

De asemenea, pentru ca România să câștige grupa, nemții trebuie să nu se impună nici în meciul cu Irlanda, de vineri.

LIVE TEXT:

Min 90+3. FINAL DE MECI! SCOR 4-3! ECHIPA ROMÂNIEI CÂȘTIGĂ O PARTIDĂ EXTRAORDINARĂ, DUPĂ CE LA PAUZĂ ERA CONDUSĂ CU 1-3.

Min 90. Partida este prelungită cu 3 minute.

Min 85. Ratare Mare Muntenegru! Vujnovic a tras în plasa laterală, din interiorul careului

Min 82. GOOOOOL ROMÂNIA! Florin Tănase îi aduce pe tricolori în avantaj, printr-o reluare simplă, cu latul, la colțul scurt!

Min 81. Ratare mare pentru Muntenegru! Mugosa a scăpat singur spre poartă, dar a șutat slab, din unghi, pe lângă buturile lui Brănescu

Min 79. GOOOOL ROMÂNIA! Bumba a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă. Mijlocașul a șutat pe mijlocul porții!

Min 78. PENALTY! Bumba este busculat în careu de portarul Petkovic, iar centralul acordă lovitură de la 11 metri.

Min 74. OCAZIE MARE! Boldor a șutat din lovitură liberă, de la 22 de metri, dar mingea a trecut la câțiva centimetri de vinclu

Multe figuri importante din fotbalul românesc sunt prezente la meci: Anghel Iordănescu, Răzvan Burleanu, Flavius Stoican, Kyros Vassaras, Alexandru Deaconu și Florin Răducioiu sunt în tribune.

Min 67. GOOOOOL ROMÂNIA! Pușcaș a redus din diferență printr-o lovitură de cap de la 12 metri, la colțul scurt, după centrarea foarte bună a lui Bălașa

Min 64. Djordjevic a centrat bine de pe partea stângă, Mugosa a ajuns târziu la minge, iar voleul lui din 4 metri trece aproape de bară.

Min 62. Ultima schimbare făcută de Viorel Moldovan: căpitanul Gabi Iancu este înlocuit cu Buziuc.

Min 59. Mugosa a încercat o execuție pretențioasă: a șutat din voleu, de la 8 metri, dar mingea a trecut paralel cu poarta

Mai puțin de o mie de spectatori sunt prezenți în tribunele stadionului din Ștefan Cel Mare

Min 46. A început a doua repriză. La pauză, Nedelcu i-a luat locul lui Manea. Florin Tănase a intrat și el în locul lui Rotariu

Min 45. PAUZĂ! După un start bun, în care au și deschis scorul, elevii lui Moldovan au încasat trei goluri și sunt conduși cu 1-3 după prima parte

Min 35. GOL MUNTENEGRU! Același Djordjevic a marcat, realizând tripla! Muntenegreanul a plasat frumos mingea la colțul lung, sub bară, de la peste 20 de metri. Fundașii României au fost visători, iar Brănescu a fost prins ieșit mult din poartă.

Min 34. GOL MUNTENEGRU! Djordjevic realizează dubla printr-un lob elegant, din preajma punctului cu var. Atacantul muntenegrean a reluat de lângă Țîru

Min 25. Kosovic a șutat de la 7 metri, la colțul scurt, la capătul unei combinații de efect, dar mingea lovește bara și tricolorii scapă cu fața curată.

Min 18. Gabi Iancu i-a pasat foarte bine lui Pușcaș, iar jucătorul lui Inter a reluat în brațele portarului advers, chiar dacă se afla într-o poziție foarte bună, în interiorul careului.

Min 15. GOL MUNTENEGRU! Mugosa a urmărit o pasă în adâncime, a tras pe poartă, de unde Brănescu a respins în transversală. Cu noroc, mingea ajunge la Djordjevic, care înscrie în poarta goală.

Min 11. GOOOOL ROMÂNIA! Crețu a retrimis în centrul careului mic în urma unui corner, de unde Boldor a marcat cu capul!

Min 9. Djordjevic a trimis cu capul, din interiorul careului, la o palmă de bara lui Brănescu

Min 1. A început partida de pe stadionul Dinamo

UPDATE: 19:02. ECHIPELE DE START:

România: Brănescu - Manea, Ţîru, Boldor, Filip - Creţu, Bălaşa - Bumba, G. Iancu, D. Rotariu - Puşcaş

Rezerve: Buzbuchi, Puţanu, Nedelcu, Şerban, Popadiuc, Fl. Tănase, Buziuc

Muntenegru: Petkovic - Gojacanin, Bakrac, Cavnic, Bogdanovic - Milojko - Vukcevik, Kosovic, Zoric, Djordjevic - Mugosa

Rezerve: Buturovic, Hocko, Vujnovic, Kopitovic, Grbovic, Raickovic

Etichete: romania u21 , puscas , viorel moldovan , moldovan romania u21

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?

Barcelona l-a convins pe Xavi și acum dă o nouă lovitură! Salariu de 12 milioane, clauză de un miliard de euro
La Liga EA Sports - Real Madrid 3-2 FC Barcelona
Vestea primită de Horațiu Moldovan la patru luni de la transferul la Atletico Madrid
Foto Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Exclusiv Ciprian Marica a numit atacantul cu care România trebuie să joace la EURO: ”Nu văd altul ca el”
Fotbalistii romani Ianis Hagi, Denis Dragus, Denis Alibec si Andrei Burca saluta publicul dupa meciul de fotbal dintre R
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Dan Șucu reacționează tranșant după ce Daniel Niculae a devenit inculpat în dosarul materialelor pirotehnice!
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”