florin andone italia

Florin Andone, după primul gol pentru România: "A fost un moment unic"

VIDEO Contra, încântat de remiza cu Italia! Ce l-a surprins plăcut pe fostul antrenor al Petrolului

romania-4

"Mi-aş dori să vină la fel de mulţi fani şi la Euro!" Reacţiile jucătorilor români, după egalul din Italia

Italia Romania

18.11.2015, 01:17
  • Handbal feminin, Champions League: CSM București - Gyor (vineri, ora 20:30, Digi Sport 1)

România a scos o remiză nesperată împotriva Italiei la Bologna, scor 2-2, după un gol marcat pe final de Florin Andone.

Fostul internațional român Cosmin Contra a fost încântat în primul rând de atitudinea oamenilor lui Anghel Iordănescu, la scorul de 2-1 pentru trupa antrenată de Antonio Conte.

"Rezultatul este extraordinar și cred că încrederea care s-a acumulat după preliminarii și după acest rezultat îi poate ajuta pe fotbaliștii noștri să aibă mai multe momente de joc bun, cu o posesie mai bună.

Mă așteptam ca echipa Italiei să aibă ocazii la ieșirea de la cabine, dar mi-a plăcut reacția noastră când am fost conduși. Am avut un presing foarte avansat în minutul 85, înseamnă că avem încredere, iar asta a făcut să egalăm. Eu cred că este un egal pe care l-am căutat, l-am dorit, a fost un joc reușit pentru noi", a spus Contra, la Digi Sport Special.

Tehnicianul a fost impresionat în primul rând de felul în care au evoluat Alexandru Maxim și Lucian Sânmărtean.

"Maxim mi-a plăcut, acum a avut o reacție pozitivă când a intrat în joc (n.n. a intrat la începutul reprizei secunde), a căutat mingea tot timpul, el și Sânmărtean pot să dezechilibreze o apărare adversă.

Pot să apară și nume noi, mi-au plăcut Prepeliță, Ivan, Filip, este un câștig și Săpunaru după mult timp. Avem un nucleu foarte bun la echipa națională și sper să nu se accidenteze niciun jucător de bază".

Contra Dica

Soldatul nord-coreean care a dezertat a recunoscut adevăratul motiv pentru care a fost împușcat

Video Cosmin Contra îşi face temele în Antalya. Selecționerul României e cu ochii pe echipele din Liga 1

contra

Video Andone, plin de încredere după golul cu Villarreal: "Chiar eram trist, asta e o injecție de moral"