fernando santos

Santos, citat din Biblie după triumful de la Euro 2016: "Am fost simpli ca porumbeii şi înţelepţi ca şerpii"

Eder: "Ronaldo mi-a spus că voi înscrie golul victoriei. Mi-a dat forţă!"

fani portugalia

Video Imagini emoţionante după finala Euro 2016. Un fan francez, consolat de un copil portughez

eder cristinel

11.07.2016, 09:45

Eder, eroul Portugaliei în finala EURO 2016, care l-a învins pe Hugo Lloris, cu un şut de la 25 m, duminică seara, în prelungirile partidei de pe Stade de France, a dezvăluit că Ronaldo i-a spus că va reuşi să înscrie golul victoriei.

"Ronaldo mi-a spus că voi înscrie golul victoriei. La fel ca întreaga echipă, Ronaldo mi-a dat forţă, energie, iar asta a fost foarte important. Golul este rodul unei munci de echipă", a declarat atacantul lui Lille, intrat în joc în minutul 76, în locul lui Renato Sanches, şi care a oferit Portugaliei primul său titlu major, graţie golului înscris în minutul 109. Acesta a fost primul gol înscris de Eder la naţională.

"După ce Fernando Santos m-a convocat, am dat totul şi sunt foarte mulţumit de ceea ce am realizat. Ştiam că va veni şi ora mea, atunci când am fost convocat. Am avut o mare încredere, ştiam că poate veni şi un moment ca acesta", a adăugat jucătorul lusitan.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria selecţionatei lusitane (61 de goluri în 133 de meciuri), a părăsit terenul de joc accidentat, în minutul 25. El a revenit pe bancă, de la vestiare, în momentul prelungirilor, încurajându-şi foarte mult coechipierii, alături de selecţionerul Fernando Santos.

GAFĂ uriașă a Vioricăi Dăncilă: „Avem un interviu absolut ridicol”

Gafă a europarlamentarului Viorica Dancilă, propusă de PSD pentru funcţia de premier.

Cristiano Ronaldo, printre nominalizaţii la Premiile Laureus. Mesajul starului lui Real Madrid