Wembley, London, UK. 12th July, 2021. The Wembley Park station is packed with people as they wait for the train to travel towards central London. 11/07/2021, Marcin Riehs/Pathos Credit: One Up Top Editorial Images/Alamy Live News
UEFA a extins marţi ancheta împotriva Federaţiei engleze de fotbal după finala EURO 2020, cu Italia
Gymnastics - Artistic Gymnastics - Qualifiers - 2021 European Championship
Programul românilor la Jocurile Olimpice de la Tokyo în ziua de marți, 3 august
ID219965_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Exclusiv Gigi Becali și-a anunțat decizia, imediat după FCSB - Oțelul 0-2: ”M-am enervat”

22.06.2021, 23:40

Anglia și Croația se impun în ultima rundă a grupei D și se califică de pe primele două locuri în optimile EURO 2020

pjimage
Anglia și Croația au ocupat primele două locuri în grupa D / Foto : Getty Images
  • SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1

Cehia merge de pe locul 3 în primele 16, ceea ce înseamnă că Finlanda este eliminată.

Anglia - Cehia 1-0

Naționala Albionului s-a impus la limită, 1-0, în fața cehilor printr-un gol marcat de Raheem Sterling în minutul 12, după ce vedeta lui City nimerise bara chiar în startul partidei.

Harry Kane putea face 2-0, ca apoi cehii să aibă câteva ocazii de a egala prin Holes și Soucek.

Anglia a mai avut un gol anulat pe final la Henderson și încheie grupa pe primul loc, ceea ce înseamnă că vor evolua în continuare pe Wembley.

Croația - Scoția 3-1

Croația și-a confirmat statutul de favorită și s-a impus cu 3-1 în fața Scoției. Vlasic a deschis scorul înminutul 17, dar scoțienii au marcat primul lor gol la acest turneu final prin McGregor înainte de pauză cu un șut din afara careului.

Apoi, Balonul de Aur din 2018, Luka Modric, și readus echipa în avantaj cu un șut superb care se duce la vinclu.

Iar Ivan Perisic a închis conturile în minutul 77 și Scoția spune adio.

UPDATE Minutul 90: Fluier final. Anglia - Cehia 1-0, Croația - Scoția 3-1.

UPDATE Minutul 83: Gol anulat Angliei pe motiv de ofsaid. Henderson trimisese în poartă din pasa lui Bellingham.

UPDATE Minutul 77: Goool Croația! Modric execută o lovitură de la colțul terenului, Perisic reia cu capul în plasă.

UPDATE Minutul 62 : Goool Croația!!! După un schimb rapid de pase în interirul careului scoțian, balonul ajunge la Modric, la marginea careului, aceasta șutează puternic și plaseaza balonul în vinclul portii lui Marshall.

UPDATE Minutul 50: Șansă mare pentru Croația! Gvardiol intră în posesia balonului în careu, portarul intervine regulamentar și înlătură pericolul, dar, în urma contactului, ambii jucători au nevoie de îngrijiri medicale.

UPDATE Minutul 45: Se încheie prima repriză. Iată clasamentul grupei la pauză.

UPDATE Minutul 42: Goool Scoția!!! McGregor aduce egalarea după ce preia un balon respins la marginea careului și șutează pe jos în colțul stâng al porții lui Livakovic.

UPDATE Minutul 35: Ocazie Cehia! Soucek șutează din careu milimetric pe lângă poartă, Pickford era învins.

UPDATE Minutul 27: Replica cehilor: șut violent al lui Holes de la 25 de metri, dar Pickford respinge.

UPDATE Minutul 26: Ocazie Anglia! Harry Kane pătrunde în careu, dar ștul său este parat in extremis de Vaclik.

UPDATE Minutul 24: După mai multe erori ale defensivei croate, mingea ajunge la McGinn care șutează din prima în dreapta lui Livakovic, dar goalkeeper-ul a intervenit la timp.

UPDATE Minutul 21: Ocazie uriașă pentru Croația! Luka Modric ajunge în posesia balonului în afara careului, șutează puternic spre poartă, dar Marshall reușește să intervină salvator.

UPDATE Minutul 17: Goool Croația!!! Mijlocașul Vlasic deschide scorul în urma unei erori în defensiva scoțiană.

UPDATE Minutul 12 Goool Anglia!!! Centrare Grealish, iar micuțul Sterling reia cu capul în plasă din apropiere.

Este al doilea gol la acest turneu final și repetă isprava lui Alan Shearer de la EURO 96, cel care marcase primele 2 goluri pentru Anglia atunci.

UPDATE Minutul 2: Ocazie Anglia! Lob al lui Sterling, dar lobul peste Vaclik nimerește bara.

UPDATE Minutul 1: Au început partidele.

Echipele de start:

Cehia (4-2-3-1): Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Soucek, Holes- Masopust, Darida, Jankto - Schick.
Anglia (4-2-3-1): Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Phillips - Saka, Grealish, Sterling - Kane.

Cehia și Anglia se întâlnesc pe stadion ”Wembley” din Londra. Înaintea partidei directe, cele două formații au cea mai bună situație din grupă, ambele cu câte patru puncte. Cu o remiză la Londra, atât Cehia, cât și Anglia, se califică în optimile de finală.

Cehia sau Anglia se califică și în cazul unei înfrângeri, însă în această situația vor depinde de rezultatul celuilalt meci din grupă. La capitolul golaveraj, Cehia are plus 2, Anglia plus 1, Croația minus 1 și Scoția minus 2.

Cehia a debutat la EURO 2020 cu o victorie în fața Scoției, 2-0, în timp ce în a doua rundă a remizat, 1-1, cu Cehia. Anglia, în schimb, a învins vicecampioana mondială cu 1-0, dar s-a încurcat cu Scoția, partidă încheiată 0-0.

Echipele probabile:

• Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Soucek, Holes - Masopust, Darida, Jankto - Schick
  • Anglia: Pickford - Trippier, Stones, Mings, Shaw - Phillips, Rice - Sancho, Grealish, Sterling - Kane

Croația - Scoția LIVE TEXT, ora 22:00, în grupa D de la EURO 2020

Croația (4-2-3-1): Livakovic - Juranovic, Lovren, Vida, Gvardiol - Kovacic, Brozovic - Perisic, Modric, Vlasic - Petkovic.

Scoția (3-5-2): Marshall - McTominay, Hanley, Tierney - O’Donnell, Armstrong, McGinn, McGregor, Robertson - Dykes, Adams.

Duelul Croația - Scoția este programat pe stadionul ”Hampden Park” din Glasgow. Înaintea partidei, cele două echipe au câte un punct, astfel că o calificare directă este condiționată de rezultatul celuilalt meci din grupă, cele două neavând avantaj în meciurile directe, principalul criteriu de departajare, cu Cehia și Anglia.

Totuși, o victorie a uneia dintre echipe o va aduce pe aceasta la patru puncte, care, deși nu garatează calificarea directă în optimi, oferă șanse bune la o clasare printre cele mai bune patru locuri trei, realizare care, de asemenea, aduce prezența în prima fază eliminatorie.

• Croatia: Livakovic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol - Brozovic, Kovacic - Perisic, Modric, Rebic - Petkovic
  • Scoția: Marshall - Hendry, Hanley, Tierney - O'Donnel, McGinn, McTominay, McGregor, Robertson - Dykes, Adams

Etichete: croatia scotia , cehia anglia , grupa d euro 2020

Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”

Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...

Răsturnare de situație în cazul lui Gică Hagi. Ce s-a întâmplat la întâlnirea cu Răzvan Burleanu

Naționala României a rămas fără selecționer, după ce Edi Iordănescu (46 de ani) a decis să plece.

Laurențiu Reghecampf, victorie în fața Anamariei Prodan: suma pe care trebuie să o plătească impresara
regheprodanca
Ilie Dumitrescu l-a văzut 54 de minute și i-a fost de ajuns: "Copilul ăsta e de primele 3 echipe din România!"
ilie dumitrescu
A semnat! Pariul de 150.000.000€ al lui MM Stoica la FCSB, prezentat la noua echipă
Lovitură! Decizia luată de Brighton, după ce noul antrenor l-a cerut expres pe Andrei Rațiu
Romania v Netherlands - UEFA Euro 2024 - Round of 16 - Munich Football Arena

Exclusiv Gigi Becali, ofertă uriașă pentru Louis Munteanu: a dezvăluit suma la miezul nopții, în direct la TV
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Vlad Chiricheș a aflat în direct că Gigi Becali tocmai îl făcuse praf la TV! Reacția căpitanului de la FCSB
chiri
Video Ce s-a scandat în Ghencea, după golul de 2-0 al Oțelului în fața FCSB-ului
FOTBAL:FCSB-OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (26.07.2024)
Marius Șumudică e noua soluție a lui Răzvan Burleanu pentru postul de selecționer! Care sunt condițiile
Gigi Becali contraatacă după anunțul că UEFA o va „deposeda” pe FCSB de Cupa Campionilor Europeni
Un zâmbet care fură inimi și picioare interminabile care cuceresc privirile. Charlize Theron, fermecătoare într-o rochie mini, la Paris
Roxana Nemeș, răsfăț în Mykonos. S-a pozat într-un costum de baie alb, în piscina cu vedere la mare
FCSB, cu gândul la Maccabi: campioana recurge la o strategie menită să mărească șansele de calificare
Amendă de 30.000 de lei pentru o lucrare în gospodărie. Mulți nu știu că e ilegal
Umilința unei românce în Italia: De 2 ani nimeni nu vrea să îi închirieze o locuință, explicația
Fantastic! Nadia Comăneci, în careul de ași la deschiderea Jocurilor Olimpice. Românca a purtat flacăra pe Sena. Cine a aprins-o VIDEO
11 arestări pentru postări pline de ură pe Facebook. Anglia a anunţat alte ţări cu privire la 123 de conturi "criminale"