Lamine Yamal of Spain during the Spain vs Brazil game at the Estadio Bernabeu in Madrid, Spain () PUBL
Video Lamine Yamal, aplaudat la scenă deschisă pe Santiago Bernabeu. Faza care i-a ridicat în picioare pe fani
Captură de ecran 2024-03-26 172652
România U19 - Croația U19 1-0. ”Tricolorii” au câștigat, dar au ratat calificarea la EURO
ESP: Atletico de Madrid - UD Las Palmas. La Liga EA Sports. Date 25 Horatiu Moldovan of Atletico de Madrid during the La
Reacția spaniolilor, după ce Horațiu Moldovan a "debutat" pe Metropolitano, dar nu pentru Atletico
Digi Sport Special

"Thriller-ul" optimilor EURO 2020! Croaţia - Spania 3-3, 3-5 în prelungiri, în cel mai "nebun" meci de la EURO 2020

28.06.2021, 21:35

Spania s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020 după un meci "nebun" cu Croația. A fost 3-3 în timpul regulamentar, iar ibericii s-au impus în prelungiri cu 5-3.

Croatia v Spain - UEFA Euro 2020: Round of 16
Mikel Oyarzabal a înscris golul de 5-3 pentru Spania în meciul cu Croația, din optimile EURO 2020 / Foto: Getty Images
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Croația - Spania 3-3, 3-5 în prelungiri, în optimile EURO 2020

Spania a controlat meciul încă din start și a avut trei șanse în primele 13 minute, iar apoi Koke și Morata au ratat primele ocazii mari în minutele 16 și 19. Peste câteva secunde a venit gafa uriașă a portarului Unai Simon, care a scăpat în poartă pasa primită de la Pedri.

A fost momentul în care croații au prins curaj și au ratat două oportunități, prin Vlasic și Kovacic. Spaniolii au egalat însă în minutul 38, prin Sarabia. Repriza a doua a început tot cu ibericii în atac.

Aceștia au ratat prin Sarabia, iar apoi au făcut 2-1 prin Azpilicueta, în minutul 57. Croația a avut o oportunitate mare prin Gvardiol, în minutul 67, iar peste câteva minute, golul lui Morata a fost anulat pe motiv de offside.

Croația - Spania 3-3, 3-5 în prelungiri. Ibericii sunt în sferturi la EURO 2020

Scorul a devenit 3-1 după reușita lui Ferran Torres, însă când totul părea încheiat, croații au dat replica pe final. Au înscris în minutele 85 și 90+2, prin Orsic și Pasalic și au trimis meciul în prelungiri, acolo unde tot ei au avut primele două ocazii, prin Orsic și Kramaric.

Spaniolii au ratat prin Dani Olmo, iar în minutul 100 au dat lovitura prin Morata. Până la final, Kramaric a mai avut o șansă, însă ibericii au mai înscris o dată, prin Oyarzabal și au stabilit scorul final 5-3, chiar dacă Croația a mai irosit o șansă mare, iar Spania, două, printre care și o bară.

LIVE TEXT Croația - Spania 3-3, 3-5 în prelungiri, în optimile EURO 2020:

Min. 120+1: Final de meci. Croația - Spania se termină 3-3, 3-5 în prelungiri, iar ibericii se califică în sferturi.

Min. 120: Bară Spania. Olmo nimerește bara, mingea revine la Oyarzabal, care nu poate înscrie.

Min. 116: Ocazie Spania. Morata e lansat pe stânga, intră în care, dar nu îl poate învinge pe Livakovic.

Min. 106: Ocazie Croația. Pasalic îi pasează lui Budimir, care șutează din prima, la colțul lung, dar mingea trece la o palmă de bară.

Min. 106: Începe repriza a doua de prelungiri.

Min. 105: Finalul primei reprize de prelungiri.

Min. 103: GOL Spania! (3-5) Olmo pasează în careu, de unde Oyarzabal înscrie.

Min. 103: Ocazie Croația. Kramaric șutează din afara careului, dar Simon reține.

Min. 100: GOL Spania! (3-4) Olmo centrează în careu, Morata preia și înscrie cu un șut-bombă. Atacantul ajunge la 5 goluri la Europene și devine astfel cel mai bun marcator al Spaniei la turneele finale ale EURO, la egalitate cu Fernando Torres.

Min. 97: Ocazie Spania. Dani Olmo șutează din careu, dar Carleta-Car se aruncă în fața mingii și blochează.

Min. 96: Ocazie uriașă Croația. Orsic trece lejer de Azpilicueta și centrează în fața porții, de unde Jordi Alba respinge până la Kramaric, care nu-l poate învinge pe portar din câțiva metri.

Min. 92: Ocazie Croația. Orsic reia din prima, din marginea careului, dar puțin peste poartă.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Min. 90+6: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri.

Min. 90+2: GOL Croația! (3-3) Pasalic egalează din centrarea rezervei Orsic, care a marcat cu câteva minute înainte.

Min. 85: GOL Croația! (2-3) După un carambol în careul mic, Orsic reușește să împingă mingea în poartă, iar arbitrul validează golul datorită tehnologiei de linia porții.

Min. 77: GOL Spania! (1-3) După o centrare lungă, în diagonală, din lovitură liberă, Ferran Torres îl depășește ușor pe Gvardiol și marchează.

Min. 72: Gol anulat Spania. După o centrare din lovitură liberă, Laporte recentrează cu capul, Ferran Torres trimite spre poartă, de unde Morata împinge mingea în plasă, dar golul său este anulat pe motiv de offside.

Min. 67: Ocazie Croația. Vlasic întoarce mingea pentru Gvardiol, care șutează din prima, dar portarul Unai Simon are un reflex excelent.

Min. 57: GOL Spania! (1-2) Ferran Torres centrează de pe stânga în careu, de unde Azpilicueta marchează primul gol la națională în 27 de selecții.

Min. 52: Ocazie Spania. Ferran Torres centrează în careu, iar Sarabia reia slab, direct în brațele portarului.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Croația - Spania 1-1.

Min. 38: GOL Spania! (1-1) Șutul lui Gaya e respins de Livakovic până la Sarabia, care înscrie.

Min. 26: Ocazie Croația. Kovacic ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, cu efect, dar peste transversală.

Min. 25: Ocazie Croația. Modric pasează perfect pentru Vlasic, care scapă de Eric Garcia, intră în careu și șutează în plasa laterală, din alunecare.

Min. 20: GOL Croația! (1-0). Gafă uriașă a portarului Unai Simon, care primește o pasă înapoi de la Pedri, dar mingea îi trece pe lângă picior și intră în poartă.

Min. 19: Ocazie Spania. Ferran Torres centrează de pe dreapta în careu, de unde Morata reia cu capul în mâna lui Vida, iar mingea e reținută de portar.

Min. 16: Ocazie mare Spania. Pedri pasează perfect pentru Koke în careu, acesta reia din prima, dar Livakovic respinge cu piciorul.

Min. 13: Ocazie Spania. Morata întoarce pentru Sarabia, care șutează în plasa laterală.

Min. 6: Ocazie Spania. După o centrare în careu, Koke este surprins prea avansat și nu reușește să reia din voleu, de la 11 metri.

Min. 2: Ocazie Spania. Laporte pasează liftat pentru Gaya, dar Livakovic iese din poartă și reține din fața mijlocașului spaniol.

Min. 1: Începe meciul. Croația are lovitura de start.

Croația: Livakovic - Juranovic, Vida, Caleta-Car, Gvardiol - Modric, Brozovic, Kovacic - Vlasic, Petkovic, Rebic
Rezerve: Kalinic, Sluga, Vrsaljko, Brekalo, Kramaric, Budimir, Pasalic, Skoric, Orsic, Badelj, Bradaric, Ivanusec
Selecționer: Zlatko Dalic

Spania: Unai Simon - Azpilicueta, Eric Garcia, Laporte, Gaya - Koke, Busquets, Pedri - Ferran Torres, Morata. Sarabia
Rezerve: De Gea, Sanchez, Diego Llorente, Pau Torres, Marcos Llorente, Gerard Moreno, Thiago Alcantara, Rodri, Fabian Ruiz, Jordi Alba, Olmo, Oyarzabal
Selecționer: Luis Enrique

Croația și Spania au avut evoluții oscilante la acest turneu final, însă ambele s-au calificat în optimi după câte o demonstrație de forță în ultima etapă. Croația a învins Scoția, scor 3-1, în timp ce Spania a demolat Slovacia, scor 5-0.

Croația - Spania, în optimile EURO 2020, de la ora 19:00. Echipele probabile

• Croaţia: Livakovic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol - Modric, Brozovic, Kovacic - Vlasic, Petkovic, Rebic
  • Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, Torres, Alba - Pedri, Busquets, Koke - Sarabia, Morata, G. Moreno

Învingătoarea dintre Croația și Spania se va duela în optimi cu Franța sau Elveția, care se înfruntă diseară pe Arena Națională, la București. Partida Croația - Spania va avea loc pe stadionul Parken, din Copenhaga.

Vineri 2 iulie

• sfert 1: Franța / Elveția - Croația / Spania (19:00, St Petersburg)
  • sfert 2: Belgia - Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

• sfert 3: Cehia - Danemarca (19:00, Baku)
  • sfert 4: Suedia / Ucraina - Anglia / Germania (22:00, Roma)

Etichete: spania , croatia , meciuri euro 2020 , optimi euro 2020

Cele 5 sfaturi ale tânărului care a reușit să economisească suficient ca să se pensioneze la 29 de ani

Daniel George a reușit ca până la 29 de ani să-și câștige independența financiară pe cont propriu...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14

Oficial A ratat calificarea la EURO și a fost demis! Fostul adversar al României, OUT
Cei doi antrenori Edward Iordanescu si Alon Hazan se saluta inaintea meciului de fotbal dintre Romania si Israel, din ca
Bayern Munchen, gata să plătească 40.000.000€ pentru fotbalistul cu doar 7 meciuri pentru Real Madrid
profimedia-0820711433
Marius Șumudică, întrebat dacă ar accepta să semneze cu FCSB! Răspunsul a venit pe loc
Gaziantep FK v Kayserispor - Turkish Super Lig
Jucătorul Spaniei care a fost fluierat pe Santiago Bernabeu în amicalul cu Brazilia: ”Mi-a fost rușine”
profimedia-0859837359
Video Ce onoare! Florentino Perez s-a dus la el și i-a cerut tricoul, imediat după Spania - Brazilia
PEREZ BUN
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Meszar, prima reacție după suspendarea primită de UTA. Dă vina pe fanii Stelei și le declară război ultrașilor arădeni
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Ce i-a spus Florentino Perez lui Endrick după meciul Spania - Brazilia
Endrick of Brazil celebrates after scoring a goal (2-2) during the game between Spain and Brazil at Estadio Bernabeu in

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Transformarea uluitoare a unui câine după ce a fost spălat și tuns. Salvatorii au crezut că-i lipsește un ochi când l-au găsit