Berlin, Germany. 05th Oct, 2021. Trophy, cup, trophy, object recording, overview interior, illuminated, illuminated, stadium interior. Stadium overview, UEFA EURO 2024 Logo and Brand Launch at Olympiastadion on October 05, 2021 in Berlin, Germany. Pool ph
Nu s-a mai întâmplat niciodată în fotbalul european! Premieră la EURO 2024, chiar în grupa României
România - Irlanda de Nord 1-1 / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Verdictul dat direct din Spania despre adversarul României de la EURO! Fotbalistul catalogat drept ”o bestie”
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

21.06.2021, 23:30

Belgia și Danemarca sunt echipele calificate direct în optimile de la EURO 2020, după ultima rundă din grupa B.

pjimage
Belgia și Danemarca merg în optimi / Foto : Getty Images

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Finlanda așteaptă jocul rezultatelor, dar are șanse minime să ajungăîn optimi, în timp ce Rusia este eliminată.

Belgia - Finlanda 2-0

La Sankt Petersburg, Belgia s-a impus cu 2-0 în fața Finlandei și i-a făcut astfel un serviciu Danemarcei.

Scorul a fost stabilit în repriza secundă. După ce VAR i-a anulat un gol lui Lukaku, portarul Hradecky și-a trimis mingea în propria poartă după ce ricoșase din bară la lovitura de cap a lui Vermaelen.

Lukaku a ajuns la 3 goluri după ce a marcat entru 2-0cu 10 minute înainte de final, și Belgia termină grupa pe primul loc.

Danemarca - Rusia 4-1

De partea cealaltă, danezii și-au făcut treaba și au spulberat Rusia cu 4-1, așteptând ca Finlanda să fie învinsă.

Un gol superb al lui Darmsgaard a adus fanii în delir, iar Poulsen a majorat diferența după pauză.

Dzyuba a redus din handicap din lovitură de la 11 metri, dar danezii s-au dezlănțuit pe final și au mai marcat de douăori prin Christensen și Maehle.

UPDATE Minutul 90+3 Fluier final în ambele partide.

UPDATE Minutul 81: Gol Danemarca! Danezii scapă pe contraatac. Maehle avansează până la marginea careului advers, driblează doi adversari și șutează la colțul scurt.

UPDATE Minutul 80: Gol Belgia! Romelu Lukaku trimite mingea în plasă și ajunge la cota 3 goluri la EURO 2020.

UPDATE Minutul 79: Gol Danemarca! După mai multe faze confuze în careul Rusiei, mingea ajunge la Christensen care marchează cu un șut trimis de la 25 de metri.

UPDATE Minutul 75 : Gol Belgia! Reluare cu capul al lui Vermaelen, mingea nimerește bara, iar Hradecky este surprins și trimite mingea în propria poartă.

UPDATE Minutul 68: Gol Rusia! Dzyuba reduce din handicap dintr-o lovitură de la 11 metri.

UPDATE Minutul 65: Romelu Lukaku este lansat în careu și nu-i dă nicio șansă lui Hradecky.  Dar golul este anulat după consultarea VAR pentru ofsaid.

UPDATE Minutul 63: Hradecky își salvează din nou echipa la o nouă șansă pentru Eden azard.

UPDATE Minutul 59: Gol Danemarca! Poulsen profită de o pasă înapoi spre portarul Safonov care este prins pe picior greșit.

UPDATE Minutul 58: Corner bătut rapid de belgieni, pe jos la Eden Hazard în careu, dar șutul belgianului ajunge în brațele portarului.

Situația grupei B la pauză:

UPDATE Minutul 42 : Ocazie Belgia! Acțiune a lui Doku, dar șutul este parat de Hradecky.

UPDATE Minutul 38: Gol Danemarca! Mikkel Damsgaard șutează puternic din afara careului, iar portarul Safonov nu are nicio șansă.

UPDATE Minutul 29: Ocazie uriașă pentru Danemarca! Hojbjerg șutează cu putere de la distanță, dar balonul trece pe lângă poarta apărată de Safonov.

UPDATE Minutul 23: Prima șansă a Belgiei! Kevin De Bruyne a reușit o acțiune personală, a depășit mai mulți adversari în careu, dar portarul Hradecky a fost atent.

UPDATE Minutul 18: Ocazie mare pentru Rusia! Golovin trece de defensiva daneză, pătrunde în interiorul careului și șutează, dar Kasper Schmeichel intervine exemplar și respinge.

UPDATE Minutul 1: Au început cele două partide.

Echipele de start:

Finlanda (3-5-2): Hradecky - Toivio, Arajuuri, O’Shaugnessy - Raitala, Kamara, Sparv, Lod, Uronen - Pukki, Pohjanpalo.
Antrenor: Markku Kanerva.

Belgia (3-4-3): Courtois - Boyata, Denayer, Vermaelen - Trossard, Witsel, De Bruyne, Doku - Chadli, Lukaku, E. Hazard.
Antrenor: Roberto Martinez.

RUSIA (3-4-2-1): Safonov - Dzhikiya, Diveev, Kudryashov - Mario Fernandes Ozdoev, Zobnin, Kuzyaev - Miranchuk, Golovin; Dzyuba.

DANEMARCA (3-4-3): Schmeichel - Vestergaard, Christensen, Kjaer - Wass, Delaney, Hojbjerg, Maehle - Braithwaite, Poulsen, Damsgaard.

Chiar dacă Rusia va câștiga în compania Danemarcei și Finlanda ar urma să ocupe locul trei după meciurile din grupă, cu patru puncte, nordicii ar avea o șansă bună de calificare în clasamentul echipelor de pe locul trei.

De partea cealaltă, Danemarca dă ultimul examen de la acest turneu final în compania Rusiei, chiar la Copenhaga. După înfrângerea cu Finlanda și cea cu Belgia, danezii mai păstrează șanse de calificare, dar pentru asta sunt obligați să câștige în fața Rusiei.

În cazul în care danezii vor câștiga, se va face un clasament în trei cu Finlanda și Rusia. Toate vor fi la egalitate de puncte, iar principalul criteriu de departajare va fi golaverajul.

Pentru Rusia, calculele sunt simple. O victorie cu Danemarca i-ar asigura, fără emoții, calificarea directă în faza optimilor, de pe locul doi.

Christian Eriksen, mesaj pentru colegii săi: ”Jucați pentru toată Danemarca”

Danezii au fost ”zguduiți” de episodul cu Christian Eriksen, care a suferit un stop cardio-respirator în primul meci, cu Finlanda. Acesta a fost salvat și, din spital, în urmă cu o săptămână, le-a transmis colegilor săi un mesaj.

"Vă salut! Vă mulțumesc pentru urările de bine și pentru mesajele primite din toate colțurile lumii. Înseamnă enorm pentru mine și pentru familia mea. Sunt bine, în circumstanțele date.

Trebuie să mai trec prin câteva analize la spital, dar mă simt bine. Acum, îi voi înveseli pe colegii mei din echipă pentru următoarele meciuri. Jucați pentru toată Danemarca! Toate cele bune! Christian", a scris danezul, pe contul său de Instagram.

Etichete: danemarca , belgia , meciuri euro 2020 , finlanda - belgia , rusia - danemarca

Vedeta de filme pentru adulți Jenna Jameson a mai primit o lovitură după ce medicii i-au spus că mai are câteva luni de trăit

Jenna Jameson, fost star de filme pentru adulți, în vârstă de 50 de ani, a anunțat în urmă cu o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”
Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53
Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18

Foto Proteste la Munchen. ”Nici nouă nu ne place de tine! Ieși de pe stadionul nostru” / ”Își mulg fanii ca pe vaci”
Avem tabloul complet al semifinalelor UEFA Champions League! Când se joacă meciurile și premiile puse în joc
profimedia-0346362159
Planul prin care Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City la ”loteria penalty-urilor”
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
Starul unei adversare a României de la EURO 2024 se retrage de la echipa națională
vertonghen
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, fotografiată din toate unghiurile pe covorul roșu. Actrița a făcut furori într-o rochie de prințesă cu un corset din dantelă
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
De ce a dinamitat Armata Română cel mai frumos pod din ţară, construit de Anghel Saligny
Cum reușesc șoferii să scape de amendă chiar dacă circulă cu viteză? Poliția nu are ce să le facă
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
Englezii au dat verdictul, după ce Ucraina s-a calificat în grupa României la EURO
FOTBAL:ROMANIA-BELARUS, PRELIMINARIILE C.E 2024 (28.03.2023)