Legia Warszawa - Pogon Szczecin
Oficial Valentin Cojocaru a semnat
image_2024-03-04_142448686
Billel Omrani se chinuie și în Liga 2! Câte minute a jucat pentru Wisla, la o lună după ce a semnat
Exclusiv Helmut Duckadam n-are dubii: prima retrogradată din SuperLigă
LIVE Fotbal Club

19.06.2021, 23:30

Spania și Polonia au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din Grupa E a Campionatului European.

Spain v Poland - UEFA Euro 2020: Group E
Alvaro Morata, dezamăgit la meciul Spania - Polonia / Foto : Getty Images
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Ibericii rămân fără victorie la EURO 2020, după un meci pe care l-au dominat fără să strălucească pe teren.

Din nou titular, Alvaro Morata nu a dezamăgit și a deschis scorul în minutul 25 după o acțiune a lui Gerard Moreno.

A fost însă nevoie de VAR pentru validarea golului deoarece asistentul semnalizase o poziție de ofsaid.

Lewandowski putea egala înainte de pauză după ce șutul lui Swiderski a zguduit bara, dar s-a revanșat înminutul 54 când l-a învins pe Unai Simon cu o lovitură de cap.

Trei minute mai târziu, Gerard Moreno a dost faultat în careu și Orsato a acordat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Tot atacantul lui Villarreal a vrut să transforme, dar a nimerit bara.

Furia Roja a pus presiune până la final, dar nu a mai putut modifica tabela.

În ultima rundă, pe 23 iunie, Spania va întâlni Slovacia, iar Polonia va juca contra Suediei.

UPDATE Minutul 90+5 : Final de partidă. Spaniolii au pus presiune, dar fără succes.

UPDATE Minutul 79: Panică în careul polonezilor după o neînțelegere între portarul Sczeszny și fundași. Ferran Torres nu poate profita, apoi Morata încearcă să înscrie, dar este blocat de Bereszynski.

UPDATE Minutul 57: Gerard Moreno ratează un penalty scos tot de el! Mingea întâlnește bara! Apoi Morata reia fără să cadreze.

Decizia lui Orsato a venit după consultarea VAR, iar reluările arată că Moder l-a călcat în careu pe jucătorul lui Villarreal.

UPDATE Minutul 55: Kacper Kozlowski (17 ani și 246 de zile) a devenit cel mai tânăr jucător din istoria EURO! A intrat în locul lui Klich și a doborât recordul stabilit acum 6 zile de englezul Jude Bellingham.

UPDATE Minutul 54 : GOOOL Polonia!!! Robert Lewandowski înscrie cu o lovitură de cap plasată.

UPDATE Minutul 46 A început partea secundă.

UPDATE Minutul 45+2 Se încheie prima repriză.

UPDATE Mnutul 43 : Dublă ocazie pentru polonezi! Șutul lui Swiderski de la 20 metri nimerește bara, apoi Lewandowski nu poate profita și-l ia la țintă pe Unai Simon.

UPDATE Minutul 26 : GOOOL Spania!!! Alvaro Morata deschide scorul cu o reluare din 6 metri. Golul a fost inițial nevalidat pe motiv de ofsaid, dar decizia a fost întoarsă după consultarea VAR.

A fost golul cu numărul 20 marcat de Morata pentru Furia Roja.

UPDATE Minutul 6: Polonia are prima ocazie la șutul periculos al lui Klich care trece puțin peste transversală.

UPDATE Minutul 1 A început partida de la Sevilla.

Echipele de start:

Spania: Unai Simon - Marcos Llorente, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba - Rodri, Koke, Pedri - Dani Olmo, Gerard Moreno, Morata.

Polonia: Szczęsny - Bereszynski, Glik, Bednarek - Jozwiak, Moder, Klich, Zielinski, Puchacz - Lewandowski, Swiderski.

Naționala lui Luis Enrique caută prima victorie la EURO 2020, după ce în prima etapă a remizat, scor 0-0, cu Suedia. Nordicii au învins Slovacia cu 1-0, într-o partidă disputată vineri, și conduc în classamentul Grupei E, cu 4 puncte.

Spaniolii au primit o veste excelentă în această săptămână: căpitanul Sergio Busquets și-a revenit, după ce a fost infectat cu noul coronavirus. Mijlocașul Barcelonei are șanse să fie pe teren chiar din startul partidei din această seară, cu Polonia.

Busquets a fost testat pozitiv la noul coronavirus pe 6 iunie, cu cinci zile înainte de startul EURO 2020 (11 iunie - 11 iulie) şi a părăsit echipa într-o ambulanţă. În izolare, fără simptome, mijlocaşul catalan a urmat un program special individualizat pentru a rămâne în formă până la vindecare, conform selecţionerului Luis Enrique. Cazul lui Busquets a bulversat ultimele preparative ale Spaniei, care a trebuit să-şi izoleze jucătorii şi să efectueze teste suplimentare.

Un alt internaţional spaniol, Diego Llorente, a fost testat iniţial pozitiv, dar testele următoare au ieşit negative şi s-a alăturat echipei la finele săptămânii trecute.

Față de prima partidă, cu Suedia, Luis Enrique se gândește să mai facă o schimbare, pe lângă titularizarea lui Busquets în locul lui Rodri. Ferran Torres ar putea fi trecut pe bancă, iar locul său în garnitura de start ar urma să fie luat de Gerard Moreno.

EURO 2020 | Spania - Polonia LIVE TEXT | Ce spune Luis Enrique

Selecționerul Spaniei, Luis Enrique, încă speră la primul loc în Grupa E.

"Nu-mi voi schimba planul. Vom încerca să jucăm în aceeaşi manieră la fiecare meci. Vom fi pregătiţi să jucăm cel mai bun fotbal al nostru, chiar dacă sunt întotdeauna lucruri de îmbunătăţit. Acesta va fi obiectivul nostru pentru următorul meci. Dar acesta a fost un meci pe care l-am fi putut pierde dacă aveam ghinion. Ne mai rămân două meciuri în grupă şi aspirăm să terminăm primii. Dar dacă nu vom reuşi, vom încerca să fim pe locul 2 şi dacă nici aşa, atunci cea mai bună a treia echipă pentru a ne califica în faza următoare. Dar fotbalul este foarte indecis", a afirmat Luis Enrique.

"Toţi jucătorii care au intrat pe teren au adus ceva. Fie prospeţime, fie iniţiativă... Referitor la Alvaro (Morata), am văzut că au existat critici la adresa lui, dar eu reţin repriza secundă, când am văzut suporterii încurajându-l şi strigând numele său. Treaba mea în calitate de antrenor este să-mi protejez jucătorii şi sunt foarte mulţumit de reacţia publicului în repriza secundă (Morata a fost fluierat în debutul meciului, n. red.). Pentru mine, el a făcut un meci bun, doar că nu a reuşit să înscrie", a adăugat selecţionerul.

EURO 2020 | Spania - Polonia LIVE TEXT | ECHIPELE PROBABILE

Spania: Simón - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Alba; - Llorente, Busquets/Rodri, Pedri - Gerard Moreno, Morata, Olmo

Selecționer: Luis Enrique

Polonia: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek - Jóźwiak, Moder, Linetty, Rybus - Klich, Zieliński - Lewandowski

• Slovacia - Spania (19:00, Sevilla)
  • Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg)

Etichete: spania , polonia , meciuri euro 2020

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar
Screenshot 2024-04-28 at 20.00.07
Gigi Becali pregătește prima lovitură după ce a câștigat titlul. I-a propus un contract lui Florin Tănase
FOTBAL:FC VOLUNTARI-PETROLUL PLOIESTI, PLAY OUT LIGA 1 ORANGE (21.05.2016)
Românii fac legea în Turcia! Ce s-a întâmplat în prima repriză a partidei Trabzonspor - Gaziantep