Photo Illustration, Kyiv, Ukraine - 29 Jul 2021
11 arestări pentru postări pline de ură pe Facebook. Anglia a anunţat alte ţări cu privire la 123 de conturi "criminale"
Wembley, London, UK. 12th July, 2021. The Wembley Park station is packed with people as they wait for the train to travel towards central London. 11/07/2021, Marcin Riehs/Pathos Credit: One Up Top Editorial Images/Alamy Live News
UEFA a extins marţi ancheta împotriva Federaţiei engleze de fotbal după finala EURO 2020, cu Italia
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

12.06.2021, 17:35

Țara Galilor a remizat cu Elveția, scor 1-1, în primul meci din grupele Campionatului European, pe stadionul Baku Olympic Stadium din Azerbaidjan.

profimedia-0615400309
Kieffer Moore, autorul golului egalizator din partida Țara Galilor - Elveția de la EUROI 2020 / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În prima repriză a întâlnirii, scorul a rămas 0-0, deși ocaziile nu au lipsit nici de o parte nici de cealaltă. În minutul 15, Kieffer Moore a irosit o ocazie foarte bună pentru Țara Galilor. Moore a trimis cu capul, dar balonul a fost respins peste poartă de Yann Sommer, goalkeeper-ul elvețian.

Țara Galilor - Elveția 1-1, în Grupa A de la EURO 2020

Elveția a replicat cu două ocazii foarte bune de gol. În minutul 21, Schar a avut posibilitatea de a deschide scorul, a încercat o execuție cu călcâiul dar Ward, portarul galez, a salvat cu succes. Cinci minute mai târziu, Haris Seferovic șutează din interiorul careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

În prelungirile primei reprize, Elveția a avut din nou șansa de a deschide scorul, prin Seferovic, a cărui execuție din fața porții lasă de dorit.

Soarta partidei a fost decisă în repriza secundă. Elvețienii au deschis scorul în minutul 52, când Embolo reia cu capul centrarea lui Shaqiri.

În minutul 74, Kieffer Moore trimite cu capul din apropierea porții lui Sommer și aduce egalitatea pe tabelă.

Elvețienii ar fi putut totuși încheia partida cu o victorie, dar golul marcat de Gavranovic a fost anulat de oficialii partidei, pe motiv de ofsaid, în urma analizei VAR.

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90: Breel Embolo își încearcă norocul încă o dată. Elvețianul sare în interiorul careului pentru a ajunge la un balon trimis din corner și trimite cu capul, dar, de data asta, portarul reușește să respingă.

Min. 87: Gol anulat pentru Elveția! Mario Gavranovic ajunge la o minge în interiorul careului și șutează balonul către vinclul drept. Analiza VAR indică ofsaid iar golul elvețienilor este anulat.

Min. 74: Gool Țara Galilor! Kieffer Moore ajunge la centrarea trimisă de Josef Morrell și trimite cu capul din apropierea porții lui Sommer.

Min. 58: Connor Roberts încearcă să refacă egalitatea de pe tabelă cu o lovitură de la marginea careului, dar defensiva adversă blochează balonul care ar fi putut să îi pună probleme lui Sommer

Min. 52: Gool Elveția! Xherdan Shaqiri execută lovitura de la colțul terenului, Breel Embolo ajunge la balon și reușește să trimită cu capul, iar goalkeeper-ul galez, Ward, este neputincios.

Min. 46: Breel Embolo trimite pe poartă, dar mingea este blocată de defensiva galeză.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+3: Finalul primei reprize!

Min. 45+1: Ocazie uriașă pentru Elveția! Embolo îi pasează în fața porții lui Seferovic, dar execuția atacantului elvețian lasă de dorit, iar mingea trece peste poartă.

Min. 41: Haris Seferovic șutează de la marginea careului, dar balonul trece mult peste poarta galezilor.

Min. 26: Ocazie uriașă pentru Elveția! Haris Seferovic pătrunde în careu după ce interceptează o pasă bună, dar balonul șutat de el trece pe lângă bara din stânga.

Min. 21: Ocazie bună pentru Elveția! Schar ajunge la balonul trimis de la colțul terenului de Shaqiri. Fundașul încearcă o execuție spectaculoasă cu călcâiul dar Ward îndepărtează pericolul.

Min. 18: Kieffer Moore are nevoie de îngrijiri medicale după ce s-a accidentat într-un duel anterior

Min. 15: Ocazie bună pentru Țara Galilor! Kieffer Moore trimite cu capul pe poartă dar mingea este respinsă peste poartă de portarul Yann Sommer. Arbitrul indică lovitură de la colțul terenului.

Min. 12: Granit Xhaka șutează puternic pe poartă, dar balonul este blocat de unul dintre coechipierii săi.

Min. 7: Kevin Mbabu trimite cu capul din interiorul careului, dar defensiva galeză este pregătită iar balonul este respins.

Min. 2: Xherdan Shaqiri încearcă să creeze o șansă de gol, dar elvețianul nu găsește niciun coechipier căruia să îi paseze.

Min. 1: A început meciul!

Țara Galilor - Elveția LIVE TEXT, ora 16:00, în Grupa A de la EURO 2020. Echipele de start:

Țara Galilor - Elveția LIVE TEXT, ora 16:00, în Grupa A de la EURO 2020

Galezii au ajuns la ediția din 2016 a Campionatului European până în semifinale, când au capitulat în fața Portugaliei, țara care și-a adjudecat atunci trofeul.

Țara Galilor și Elveția fac parte din Grupa A, unde mai sunt prezente Turcia și Italia. Italienii au învins naționala turcă în partida inaugurală a Campionatului European, pe Stadio Olimpico, cu scorul de 3-0.

Naționala galezilor a întâmpinat probleme înaintea Campionatului European. Selecționerul Ryan Giggs a fost îndepărtat de pe banca tehnică și a fost înlocuit cu interimarul Robert Page, după ce fostul fotbalist de la Manchester United a fost acuzat de agresiunea a două femei.

În partidele directe dintre Țara Galilor și Elveția, galezii au învins o singură dată, în timp ce elvețienii s-au impus de trei ori.

Partida va fi urmărită de aproximativ 35 de mii de spectatori, adică 50 la sută din capacitatea maximă a arenei din Azerbaidjan.

Țara Galilor - Elveția LIVE TEXT, ora 16:00, în Grupa A de la EURO 2020. Echipele probabile:

Sâmbătă 12 iunie

Ţara Galilor - Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca - Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia - Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

Anglia - Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
Austria - Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda - Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

Scoţia - Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia - Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Spania - Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

Ungaria - Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franţa - Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

Finlanda - Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia - Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
Italia - Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

Ucraina - Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca - Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda - Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

Suedia - Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia - Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia - Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

Ungaria - Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia - Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania - Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

Italia - Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveţia - Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

Macedonia de Nord - Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina - Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia - Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda - Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

Cehia - Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

Slovacia - Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
Germania - Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia - Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

EURO 2020 | Semifinale

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

EURO 2020 | Finala

Duminică 11 iulie

câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Etichete: euro 2020 , tara galilor , elvetia

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Situație neverosimilă la EURO: o echipă națională s-a calificat fără șut pe poartă!
profimedia-0822211084
Cine e Danny Makkelie, arbitrul care a stârnit controverse la Real - PSG 3-1
FC Internazionale v FC Sheriff: Group D - UEFA Champions League
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
A venit "nota de plată" după ce mii de oameni contagioşi s-au îmbulzit la porţile stadionului Wembley la finala EURO 2020

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”