I Liga: FC Vizela vs Sporting CP
Mașina unui fost antrenor de la Viitorul Constanța, vandalizată în Portugalia
georgina rodriguez
Foto Decizia pe care a luat-o rapid Georgina, după ce Ronaldo a vrut să bată un arbitru
FOTBAL:FCSB-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (25.02.2024)
Exclusiv 200 de minute! Atât a jucat la FCSB, iar Gigi Becali a luat decizia: ”Nici nu l-am văzut”

15.06.2021, 20:40

Ungaria - Portugalia, primul meci al grupei F de la EURO 2020, s-a încheiat cu victoria campioanei en-titre pe Puskas Arena din Budapesta.

profimedia-0615801451
Cristiano Ronaldo a marcat un gol istoric / Foto : Profimedia
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Lusitanii s-au chinuit timp de 80 de minute să desfacă apărarea maghiarilor care s-a apărat exact și a încercat să dea lovitura pe contraatac.

Portugalia a dominat meciul, dar portarul Gulacsi a fost în zi mare. Mai mult, Cristiano Ronaldo a ratat o ocazie uriașă în finalul primei reprize.

Împinse de la spate de aproape 70 de mii de spectatori, gazdele au prins curaj după pauză și a crezut într-o mare surpriză la golul lui Szabolcs, anulat însă just pentru ofsaid.

Lusitanii au ripostat imediat -  Raphael Guerrero a trimis în plasă cu micul ajutor al lui Orban, fundaș care comite și penalty-ul de 2-0, transformat de Cristiano Ronaldo.

Superstarul a închis apoi tabela după o fază de tiki taka în careul Ungariei își trece în cont dubla.

Cristiano Ronaldo devine astfel cel mai bun marcator din istoria Euro, cu 11 goluri, și s-a apropiat la 3 reușite de recordul iranianului Ali Daei, cel care a înscris de 109 ori pentru echipa sa națională.

El este și singurul fotbalist care dă gol la 5 turnee finale de la Euro.

Portugalia și Ungaria fac parte din așa-numită grupă a "morții", având în vedere că aici au mai fost repartizate Germania și Franța, ultimele două câștigătoare ale Cupei Mondiale.

UPDATE Minutul 90+4 Final de partidă.

UPDATE Minutul 90+2: GOOOL Portugalia!!! Cristiano Ronaldo finalizează cu un dribling în fața portarului o acțiune frumoasă a campioanei Europei.

A ajuns la 106 goluri în 166 de meciuri pentru echipa națională.

UPDATE Minutul 86 GOOOL Portugalia!!! Cristiano Ronaldo transformă un penalty scos de Rafa Silva și ajunge la 10 goluri marcate la turneul final al Campionatului European.

UPDATE Minutul 84: GOOOL Portugalia!!! Raphael Guerrero trimite în plasă cu un șut din interiorul careului, deviat de Orban.

UPDATE Minutul 80 Gol anulat Ungariei! Szabolcs Schon a sperat că a dat un gol istoric, dar rezerva era în ofsaid când a primit mingea și l-a învins pe Rui Patricio cu un șut plasat lângă bară.

UPDATE Minutul 76 Cristiano Ronaldo a cerut penalty la un presupus henț comis de Fiola, dar jocul continuă și după consultarea VAR.

UPDATE Minutul 67: Șut al lui Bruno Fernandes din 20 de metri, dar Gulacsi este din nou la post

UPDATE Minutul 54: Ungaria a început mai bine repriza secundă. Roland Sallai a încercat să-i ia fața lui Ruben Dias la o lansare lungă, iar portughezul îl lovește peste față.

Fundașul, care avea deja cartonaș galben, scapă cu fața curată.

UPDATE Minutul 45 Finalul primei reprize.

UPDATE Minutul 44! Cristiano Ronaldo ratează din 5 metri! A trimis peste poartă din poziție ideală și mai așteaptă până când va doborî recordul lui Michel Platini.

UPDATE Minutul 40: O nouă ocazie pentru portughezi! Diogo Jota primește mingea în careu,pivotează, dar șutul ajunge direct în brațele portarului Gulacsi.

UPDATE Minutul 30: Cristiano Ronaldo își etalează detenta la centrarea lui Bernardo Silva, dar mingea nu nimerește cadrul porții.

UPDATE Minutul 5: Prima ocazie aparține Portugaliei cu un șut al lui Diego Jota din marginea careului respins de Gulacsi.

UPDATE Minutul 1: A început partida de la Budapesta. Este al cincilea turneu final de Euro pentru Cristiano Ronaldo.

Echipa de start a portughezilor are 135 de goluri marcate împreună, dar 104 aparțin doar lui CR7.

Echipele de start:

Ungaria : Gulacsi - Botka, Orban, At. Szalai - Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Schäfer, Fiola - Szalai y Sallai.

Portugalia: Rui Patrício - Nélson Semedo, Rúben Dias, Pepe, Guerreiro - Danilo, William, Bruno Fernandes- Bernardo Silva, Diogo Jota, Cristiano Ronaldo.

Federația maghiară permite accesul spectatorilor la capacitatea maximă a stadionului, "Puskas Arena", care are 67.215 locuri.

Ungaria s-a calificat la EURO 2020 după ce a câștigat barajul din Liga Națiunilor, la care a participat și România. Maghiarii au trecut în primul duel de Bulgaria, scor 3-1, iar în finala barajului au eliminat Islanda, scor 2-1, grație golurilor lui Nego și Szoboszlai, din minutele 88, respectiv 90+2.

Portugalia a obținut biletele pentru turneul final direct din preliminarii, după ce a încheiat pe locul secund grupa B, cu 17 puncte, la trei lungimi în spatele Ucrainei.

Ungaria nu se va putea baza la acest turneu final pe Dominik Szoboszlai (20 de ani), mijlocașul lui RB Leipzig, care nu a jucat în ultimele șase luni din cauza unei accidentări. De partea cealaltă, Portugalia a fost nevoită să îl scoată din lot pe fundaşul dreapta Joao Cancelo, care a fost depistat cu COVID-19. Locul jucătorul de la Manchester City a fost luat de Diogo Dalot, de la AC Milan.

Cristiano Ronaldo, starul lusitanilor, a marcat nouă goluri la EURO până acum, la fel ca Michel Platini, însă în patru ediţii. Portughezul poate bate în această vară recordul fostului decar al naţionalei Franţei. Printre cei mai buni marcatori aflaţi încă în activitate, Antoine Griezmann (6 goluri) se poate apropia de această cotă, nu şi Zlatan Ibrahimovic (6 goluri), care a fost nevoit să declare forfait.

Tot astăzi, de la ora 22:00, se dispută celălalt meci al grupei F, Franța - Germania.

Echipele probabile:

• Ungaria: Gulacsi - Fiola, Orban, Attila Szalai - Lovrencsics, Kleinhesler, Nagy, Schafer, Holender - Roland Sallai, Adam Szalai
    Selecționer: Marco Rossi
  • Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro - Ruben Neves, William, Bruno Fernandes - Bernardo Silva, Ronaldo, Diogo Jota
    Selecționer: Fernando Santos

Etichete: cristiano ronaldo , euro 2020 , portugalia , ungaria

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2

Adrian Mutu, fără milă după ce a fost făcut ”praf” de fostul lui jucător: ”Mi-ar fi rușine! Are probleme, divorțează”
adrian-mutu
Gigi Becali l-a dat afară după doar 416 minute jucate, iar acum e campion. Poate da peste FCSB în UCL
Captură de ecran 2024-04-29 084106
Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
Foto "Arată dezgustător". S-a umplut de mușchi după retragere, dar un fost coleg l-a pus la punct: "N-aș face la fel"
ozil
Cristiano Ronaldo a câștigat procesul și trebuie să primească 10 milioane de euro imediat!
Screenshot 2024-04-17 at 22.11.33
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el”
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
A venit decizia: Cristiano Ronaldo, pedepsit de arabi după ce a vrut să-l bată pe arbitru!