profimedia-0787372013
Spania - Ucraina 5-1, în semifinalele EURO 2021. ”La Rojita” se califică în finală, acolo unde va juca împotriva Angliei
Switzerland v France - U21 EURO 2023, Cluj-Napoca, Romania - 28 Jun 2023
EURO U21 2023 | Ucraina și Anglia se califică în semifinale! Franța, eliminată
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Campionatul European U21 | Franța - Italia 2-1. Germania, remiză surprinzătoare cu Israel

22.06.2023, 23:55

Campionatul European U21 a continuat joi cu alte patru partide. România a debutat prost, cu un eșec usturător, 0-3, împotriva Spaniei, în Ghencea.

Romania: Under 21 Men - France vs Italy - Uefa European
Partida dintre Franța U21 și Italia U21 / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Partida dintre Franța și Italia, capul de afiș al serii, s-a încheiat cu victoria francezilor, după un final incendiar, în care italienii au avut o șansă imensă de a restabili egalitatea. Kalimuendo a deschis scorul în minutul 23, însă Italia a egalat în minutul 36 prin Pellegri. Barcola a marcat golul victoriei în repriza secundă.

Germania – Israel s-a încheiat cu un surprinzător 1-1, după ce nemții au irosit două lovituri de pedeapsă. Moukoko și Ngankam nu au reușit să îl învingă pe Peretz de la punctul cu var. Israel a deschis scorul în prima repriză prin Turgeman, însă nemții au reușit să egaleze câteva minute mai târziu prn Bisseck.

Anglia s-a impus cu scorul de 2-0 în fața Cehiei, după reușitele lui Ramsey (minutul 47) și Smith Rowe (minutul 90+4), iar Elveția a învins reprezentativa Norvegiei cu 2-1.  Norvegienii au deschis scorul prin Konradsen în minutul 19, dar Ndoye a restabilit egalitatea în minutul 36. Elvețienii au trecut în avantaj în repriza secundă, după golul lui Imeri din minutul 56.

Franța U21 - Italia U21 2-1

Min. 90+2: Bellanova ajunge la o centrare în interiorul careului și trimite cu capul spre poartă, mingea lovește bara și pare că intră în poartă, dar Lukeba respinge.

Min. 83: Franța, în zece jucători! Bade este eliminat după o intervenție asupra lui Gnonto.

Min. 82: Ocazie Italia! Pellegri șutează din interiorul careului, Lukeba deviază, iar Chevalier respinge, Ricci șutează și el, dar portarul francez are din nou o intervenție formidabilă, dar Chevalier intervine salvator și la încercarea lui Cancellieri.

Min. 68: Ocazie Franța! Bade șutează periculos către poarta italienilor, dar Carnesecchi respinge cu o intervenție superbă.

Min. 63: Goool Franța! Gouiri îi pasează lui Barcola, pasa este interceptată de un fundaș advers, dar Barcola recuperează și îl învinge pe Carnesecchi

Min. 45: Ocazie Franța! Kone șutează din afara careului, dar Carnesecchi respinge în corner.

Min. 36: Goool Italia! Pellegri ajunge la centrarea expediată de Tonali și trimite cu capul aproape de vinclu, fără șansă pentru Chevalier.

Min. 23: Goool Franța! Kalulu centrează de pe partea dreaptă, iar Kalimuendo înscrie cu o execuție splendidă cu călcâiul.

Min. 21: Ocazie Italia! Scalvini se înalță la o centrare venită din corner și trimite cu capul spre poartă, dar Chavalier reușește să respingă.

Min. 14: Ocazie Italia! Tonali execută foarte bine o lovitură liberă de pe partea stângă, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Franța: Chevalier – Kalulu, Bade, Lukeba, Nkounkou – Thuram, Caqueret, Kone – Barcola, Kalimuendo, Gouiri

Italia: Carnesecchi – Okoli, Pirola, Scalvini – Bellanova, Ricci, Rovella, Tonali, Udogie – Pellegri, Cambiaghi

Germania U21 - Israel U21 1-1

Min. 81: Penalty ratat de Germania! Ngankam șutează de la punctul cu var, dar Peretz reușește să respingă.

Min. 78: Penalty pentru Germania! Cohen îl faultează în careu pe Kraus, iar arbitrul dictează lovitură de la 11 metri.

Min. 45+2: Israel, în zece jucători! Kartsev este eliminat după ce vede al doilea cartonaș galben.

Min. 37: Gol anulat al Germaniei! Vagnoman reușește să înscrie în poarta apărată de Peretz, dar golul este anulat.

Min. 26: Goool Germania! Bisseck se înalță la centrarea lui Stiller și înscrie cu capul.

Min. 21: Goool Israel! Turgeman se distrează cu defensiva nemților și îl învinge cu o execuție superbă pe Atubolu.

Min. 3: Penalty ratat de Germania! Moukoko nu reușește să înscrie de la 11 metri.

Min. 2: Penalty pentru Germania!

Germania: Atubolu – Vagnoman, Bisseck, Matriciani, Netz – Keitel – Krauss, Stiller – Huseibasic – Schade, Moukoko

Israel: Peretz – Kartsev, Lemkin, Jaber, Cohen, Revivo – Azulay, Gandelman, Bilevi, Gloukh – Turgeman

Cehia U21 - Anglia U21 0-2

Min. 90+4: Goool Anglia! Archer îi pasează în interiorul careului lui Smith Rowe, care înscrie simplu din fața porții.

Min. 77: Ocazie Cehia! Karabec centrează în careul advers, iar Danek trimite cu capul peste poarta britanicilor.

Min. 47: Goool Anglia! Ramsey intră în posesia balonului și expediază un șut perfect cu dreptul, fără șansă pentru Jaros.

Min 41: Ocazie Cehia! Kusej driblează un adversar și șutează din zona de pedeapsă, însă Trafford are o paradă superbă și respinge.

Min. 37: Ocazie Anglia! Madueke șutează din interiorul careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

Min. 29: Ocazie Anglia! Madueke primește un balon în interiorul careului și rămâne față în față cu portarul, însă șutul este slab, iar Jaros intervine ușor.

Min. 19: Ocazie Cehia! Kusej șutează periculos, dar mingea trece puțin pe lângă poarta apărată de Trafford.

Min. 4: Ocazie Cehia! Trafford are o intervenție foarte bună la șutul lui Kusej din interiorul careului.

Min. 4: Ocazie Anglia! Madueke intră în posesia balonului și șutează la poarta cehilor, dar atinge bara transversală.

Min.1 : Începe meciul!

Cehia: Jaros – Gabriel, Vitik, Hranac, Cedidia – Kaloc, Cerv – Sulc, Zamburek, Kusej – Sejk

Anglia: Trafford – Garner, Harwood-Bellis, Colwill, Aarons – Gomes, Jones, Ramsey, Gibbs-White – Madueke, Gordon

Norvegia U21 - Elveția U21 1-2

Min. 56: Goool Elveția! Imeri preia balonul în interiorul careului și îl învinge pe Hedenstad cu un șut superb.

Min. 36: Goool Elveția! Ndoye restabilește egalitatea.

Min. 19: Goool Norvegia! Konradsen deschide scorul.

Min. 4: Ocazie Norvegia! Botheim șutează de la marginea careului, dar mingea trece peste transversală.

Norvegia: Hedenstad – Sebulonsen, Heggheim, Daland, Wolfe – Hove, Mannsverk, Zafeiris, Ceide – Bobb, Botheim

Elveția: Saipi – Blum, Stergiou, Burch, Omeragic – Ndoye, Sohm, Jashari, Imeri – Stojilkovic, Rieder

Rezultatele după prima zi de la CE U21

• Belgia U21 - Olanda U21 0-0
  • Georgia U21 - Portugalia U21 2-0 (Gagua 37, Sazonov 45+1)
  • Ucraina U21 - Croația U21 2-0 (Kashuchuk 19, Sikan 48)
  • România U21 - Spania U21 0-3 (Baena 55, Miranda 62, Gomez 90+5)

Clasamentul grupelor A și B

Grupa A. Grupa B
Clasamentul grupelor a și b / Foto: Flashscore.ro

Etichete: germania u21 , franta u21 , italia u21 , campionatul european u21 , cehia u21

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2
Screenshot 2024-04-28 at 19.13.53
Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană

Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”
Screenshot 2024-04-13 at 16.11.18
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României