Berlin, Germany. 01st Oct, 2024. Jrgen Klopp from Mainz Credit: Bernd von Jutrczenka/dpa/Alamy Live News
28.09.2024, xemx, Fussball 1.Bundesliga, FC Bayern Muenchen - Bayer 04 Leverkusen emspor, v.l. Mannschaft, Spieler, entt
Leverkusen, gata să-l vândă la Real Madrid pe Florian Wirtz! Xabi Alonso a cerut la schimb un jucător
Real Madrid v Borussia Dortmund - UEFA Champions League
Vinicius Junior a făcut marele anunț, după hattrick-ul din Real Madrid - Borussia Dortmund: "Să n-aveți dubii!"

Elveția - Germania 1-1. Trupa lui Murat Yakin s-a calificat în optimile EURO 2024

23.06.2024, 23:52

Elveția și Germania au remizat, scor 1-1, iar trupa lui Murat Yakin (49 de ani) a obținut calificarea în optimile EURO 2024.

Euro 2024:- Germany
Kai Havertz (centru), în meciul Elveția - Germania / Foto: Profimedia
  • UCL: Brest - Leverkusen, miercuri, 19:45, DGS 1

• UCL: Barcelona - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Dan Ndoye (minutul 28) pentru elvețieni, respectiv Niclas Fullkrug (minutul 90+2) pentru nemți.

În celălalt meci al grupei, Ungaria a învins-o pe Scoția, scor 1-0, astfel că cele două echipe care s-au calificat direct în fazele eliminatorii din Grupa A sunt Elveția și Germania.

Elveția - Germania 1-1. Adversara României din preliminarii s-a calificat în optimi

În prima repriză, nemții au început mai bine și au presat la poarta lui Yann Sommer. În cele din urmă, în minutul 17, ”Mannschaft-ul” a deschis scorul prin Robert Andrich, dar reușita acestuia a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Jamal Musiala.

În minutul 28, elvețienii au dat lovitura și au deschis scorul prin Dan Ndoye, care l-a învins pe Manuel Neuer din câțiva metri. Acesta a fost și scorul final al primei reprize, de 1-0 pentru Elveția în fața Germaniei.

În repriza a doua, germanii au început mai bine și și-au creat mai multe situații periculoase la poarta lui Sommer. Însă, și de această dată, tot elvețienii au fost cei care au marcat, însă reușita lui Ruben Vargas a fost anulată pentru ofsaid.

În minutele de prelungire (minutul 90+2), Germania a revenit în atac și a reușit să egaleze pe tabela din marcaj prin Niclas Fullkrug, care l-a învins pe Yann Sommer cu o lovitură de cap din interiorul careului mic. În cele din urmă, scorul final al partidei fost 1-1.

WhatsApp Image 2024-06-24 at 00.01.07
Clasamentul final al Grupei A de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Elveția - Germania 1-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+2: Gool Germania! Raum a centrat în careu din flancul stâng, iar Fullkrug a trimis cu capul în poarta lui Sommer.

Min. 89: Ocazie Elveția! Vargas a șutat puternic la colțul scurt, dar Neuer a intervenit superb și a respins mingea în corner.

Min. 85: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careu din corner, iar Havertz a trimis mingea în bara transversală cu o lovitură de cap.

Min. 84: Gol anulat pentru Elveția! Vargas a marcat în poarta lui Neuer, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Min. 70: Ocazie mare Germania! Musiala i -a pasat în fața porții lui Kimmich, care a pierdut un tempo și a șutat din câțiva metri doar în blocajul lui Akanji.

Min. 68: Ocazie Germania! Havertz a trimis puțin peste poartă cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.

Min. 63: Ocazie Germania! Raum a șutat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea s-a dus peste poarta Elveției.

Min. 50: Ocazie Germania! Wirtz i-a pasat pe culoar lui Havertz, însă acesta a tras pe centrul porții din marginea careului de 16 metri, iar Sommer a respins ușor balonul.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 41: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careul mic, dar Rudiger a reluat slab cu capul spre poarta lui Sommer.

Min. 31: Ocazie Elveția! Ndoye a șutat din marginea careului de 16 metri, dar Neuer a intervenit salvator și a respins mingea în corner.

Min. 28: Gool Elveția! Ndoye a fost găsit în interiorul careului, iar acesta a trimis din prima în poarta lui Neuer cu un șut la colțul scurt.

Min. 17: Gol anulat pentru Germania! Andrich a marcat printr-un șut la colțul scurt de la peste 25 de metri, dar reușita sa a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Musiala în careu.

Min. 1: A început partida!

WhatsApp Image 2024-06-23 at 21.00.00
Echipele de start la meciul Elveția - Germania / Foto: Sofascore

Echipele de start

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer - Rieder - Embolo, Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Vargas, Zakaria, Zesiger, Zuber

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz

Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Sane, Schlotterbeck, Ter Stegen, Undav

Antrenor: Julian Nagelsmann

Germania este deja calificată în faza optimilor de finală, după ce le-a învins pe Scoția, scor 5-1, în meciul inaugural de la EURO 2024, și pe Ungaria, 2-0.

De cealaltă parte, Elveția a adunat patru puncte în urma victoriei cu Ungaria, scor 3-1, și remizei cu Scoția, scor 1-1.

Adversara naționalei României din preliminariile pentru EURO 2024 are cele mai mari șanse să se califice în optimi și are nevoie de doar un punct pentru a fi sigură că va termina grupa pe locul doi.

Totuși, în cazul unei înfrângeri, Elveția poate ajunge în faza următoare a turneului final de pe locul trei pentru că la această ediție a EURO 2024 cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei se califică în optimi.

Clasament Grupa A

clasament
Clasament Grupa A / Foto: Captură digisport.ro

Etichete: germania , elvetia

Care sunt cele două țări NATO pe care Putin le-ar ataca în cel mai negru scenariu al generalilor americani

Oficiali militari de rang înalt, inclusiv generalii americani Philip Breedlove și Ben Hodges, au...

profimedia-0910448949
Acuzată la JO 2024 că este bărbat, Imane Khelif a făcut marele anunț, după mai bine de două luni

Pugilista algeriană Imane Khelif (25 de ani) s-a aflat în centrul unei controverse uriașe la...

"Așa mă simt acum!" Pique a "rupt" tăcerea, la doi ani după ce a părăsit-o pe Shakira pentru Clara Chia
shakira
Marius Șumudică, ”altă persoană”: discurs complet neașteptat după 5-0 cu Farul! Cum a numit-o pe FCSB
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (21.10.2024)
Englezii au făcut ”pariul”: scorul cu care se va termina Rangers - FCSB
FOTBAL:FCSB-RFS, UEFA EUROPA LEAGUE (26.09.2024)
Dan Petrescu a avut dreptate! CFR a anunțat verdictul în cazul lui Louis Munteanu: ”Putea fi mult mai grav”
Screenshot 2024-10-22 at 16.31.02

Rică Răducanu i-a ”înțepat” pe oficialii giuleștenilor, după Rapid - Farul 5-0
rica-raducanu
Vinicius Jr. a fost comparat cu un nume uriaș din istoria fotbalului, după ce a devenit omul serii în Champions League
ESP: Real Madrid v Borussia Dortmund. UEFA Champions League. Date 3
Exclusiv Ilie Dumitrescu n-a stat pe gânduri, după ce a fost întrebat despre prestația lui Istvan Kovacs din Real Madrid - Dortmund
Screenshot 2024-10-23 at 00.34.54
45 Aleksandar Pavlovic (FCB) am Boden nach seiner Verletzung Fussball / 1. BL / FC Bayern Muenchen - VfB Stuttgart / 19.
Cum a apărut Kim Kardashian la petrecerea de ziua ei de naștere. Vedeta a purtat o rochie transparentă și extrem de mulată
Cu ce echipă ține Marcel Ciolacu! Diferența dintre FCSB și Steaua pentru premierul României
Nicolo Napoli, reacție categorică după ce Croitoru a fost demis de la FCU Craiova: "Mititelu mereu dă afară antrenorul"
Salma Hayek, desculță într-un videoclip postat pe Instagram. Imaginile au făcut furori pe internet: „De departe cea mai frumoasă!”
Alexandra Stan, într-o ținută care i-a lăsat pe fani fără cuvinte. Trupul artistei arată perfect: „Zici că ești făcută cu AI”
CFR, în pragul „erupției“: scenariul care prinde contur după conflictul Dan Petrescu – Louis Munteanu
Toți șoferii trebuie să știe! Amendă de 1.320 lei, pentru lipsa unui lichid. În Grecia, fără permis
După moartea fiului lor la doar 25 de ani, au descoperit o viață dublă secretă în online pe care nu au bănuit-o niciodată
Probleme pentru Răzvan Lucescu! Poliția din Grecia, pe urmele lui, după ce a făcut un gest grosolan la derby-ul cu AEK Atena