(SP)GERMANY COLOGNE FOOTBALL EURO 2024 SPAIN VS GEORGIA
Selecționerul Georgiei a răbufnit, după 1-4 cu Spania: ”A fost de 10 ori mai mult ofsaid”
Euro 2024: Spain - Georgia
Spania - Georgia 4-1. ”Furia Roja”, calificare en-fanfare în sferturile de finală EURO 2024
FOTBAL:UNIREA SLOBOZIA-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (19.07.2024)
Live Video&Text Unirea Slobozia - FCSB 1-2, ACUM, Digi Sport 1. Darius Olaru o duce pe campioana României în avantaj

22.06.2024, 15:59

Meciul Georgia - Cehia s-a terminat cu scorul de 1-1, în a doua etapă a Grupei F de la EURO 2024, turneu final organizat în Germania în perioada 14 iunie - 14 iulie.

Georgia v Czechia - EURO 2024
Georgia - Cehia, la EURO 2024 / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Universitatea Craiova - UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - CFR Cluj, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Georgia - Cehia și Turcia - Portugalia se joacă de la 16:00, respectiv 19:00, și vor putea fi urmărite în format LIVE TEXT pe digisport.ro sau în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Georgia - Cehia 1-1. Duel încheiat nedecis între georgieni și cehi

Statistica Georgia - Cehia
Statistica meciului Georgia - Cehia 1-1 / Foto: Sofascore

Cehii au dominat copios partida cu Georgia. Schick, Hlozek și Cerny au încercat pe rând să înscrie în poarta lui Mamardashvili, însă portarul georgienilor a fost într-o zi mare și a păstrat poarta intactă în prima repriză.

Finalul primei reprize i-a regăsit pe georgieni în avantaj. Mikautadze a înscris din penalty, după ce arbitrul partidei a semnalizat un henț în careul Cehiei.

Jucătorii cehi au alergat după egalare în partea a doua a jocului, iar la patru minute după reluarea jocului, Patrik Schick a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

Atacantul a profitat de o degringoladă în careul georgienilor și a punctat pentru 1-1. Până la finalul jocului, Krejci și Chytil au încercat, pe rând, să dea lovitura de grație, însă nu au reușit să străpungă poarta apărată de Mamardashvili.

Georgia - Cehia s-a terminat, așadar, cu scorul de 1-1, iar georgienii au obținut primul punct din istorie, la un turneu final.

Clasamentul Grupei F

clasament grupa f
Clasament Grupa F / Foto: Flashscore

Minutul 90+6: Final de meci! Georgia - Cehia 1-1.

Minutul 77: Ocazie Cehia! Jurasek l-a găsit foarte bine cu o pasă pe Chytil, dar atacantul cehilor a șutat pe lângă poarta apărată de Mamardashvili.

Minutul 62: Ocazie Cehia! Krejci a fost aproape să ducă scorul la 1-2, însă mingea trimisă cu capul a trecut pe lângă poartă.

Minutul 49: GOOOL Cehia! Patrik Schick a restabilit egalitatea!

Minutul 45+6: Pauză! Georgia - Cehia 1-0.

Minutul 45+4: GOOOL Georgia! Mikautadze a înscris din penalty!

Minutul 45+2: Penalty pentru Georgia! Cehii au atins mingea cu mâna, în careu, iar arbitrul a dictat penalty, după o consultare cu camera VAR.

Minutul 27: Ocazie Cehia! Cerny a fost foarte aproape de deschiderea scorului. Atacantul ceh a șutat la poartă, iar Mamardashvili a reținut balonul.

Minutul 23: Ocazie Cehia! Hlozek a marcat în poarta Georgiei, însă reușita a fost anulată pentru un henț.

Minutul 4: Ocazie Cehia! Schick a trimis o minge cu capul spre poarta Georgiei, dar Mamardashvili a reușit o intervenție bună.

UPDATE: A început meciul!

WhatsApp Image 2024-06-22 at 15.01.53
Echipele de start la meciul Georgia - Cehia / Foto: Sofa Score

Echipele de start

Georgia: Mamardashvili - Kvirkvelia, Kashia, Dvali - Kakabadze, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Tsitaishvili - Mikautadze, Kvaratskhelia

Rezerve: Altunashvili, Chakvetadze, Gocholeishvili, Gugeshashvili, Gvelesiani, Kiteishvili, Kvekveskiri, Kvilitaia, Lobjanidze, Lochoshvili, Loria, Shengelia, Sigua, Tabidze, Zivzivadze

Antrenor: Willy Sagnol

Cehia: Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Provod, Soucek, Jurasek - Cerny, Schick, Hlozek

Rezerve: Barak, Cerv, Chory, Chytil, Doudera, Jaros, Jurasek, Kovar, Kuchta, Lingr, Sevcik, Sulc, Vitik, Vlcek, Zima

Antrenor: Ivan Hasek

Înaine de meciul direct, Georgia și Cehia sunt singurele formații din Grupa F fără niciun punct. În timp ce Georgia a fost învinsă categoric de Turcia, scor 1-3, Cehia a pierdut la limită cu Portugalia, scor 1-2.

Lusitanii au obținut cele trei puncte grație golului marcat de Francisco Conceicao, cel mai tânăr jucător de pe teren din meciul Portugalia - Cehia, în primul minut de prelungire din repriza secundă.

Cele două echipe naționale nu s-au mai întâlnit niciodată până acum.

În cazul în care una dintre ele se va impune, păstrează șanse la calificarea în optimile competiției pentru că pe lângă primele două locuri din fiecare grupă se vor califica în următoarea fază a competiției și cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei.

Georgia - Cehia, 16:00, LIVE TEXT, digisport.ro. Echipele probabile

Georgia : Mamardashvili - Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Shengelia - Kochorashvili, Chakvetadze, Kvaratskhelia - Mikautadze, Zivzivadze

Cehia : Stanek - Holes, Hranac, Krejci - Coufal, Barak, Soucek, Provod, Doudera - Chytil, Schick

turcia
Clasamentul Grupei F de la EURO 2024, după prima etapă / Foto: Flashscore.ro

Etichete: georgia , cehia , grupa f euro

Detaliile care complică ancheta în cazul dentistei omorâte la Brăila. Telefonul victimei și crima mascată în jaf

Ancheta în cazul dentistei din Brăila ucise în propriul cabinet bate pasul pe loc. La 3 zile de la...

Screenshot 2024-07-19 145931
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Alvaro Morata a plecat de la Atletico Madrid

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an, în care se desfășoară și EURO 2024, se...

"Cât a fost darul la nunta lui Ianis Hagi?" Prezent la eveniment, Iancu Guda a răspuns fără ezitare
iancu
Suma imensă pe care Corvinul o primește de la UEFA, după ce a trecut de turul 1 preliminar din Europa League
Corvinul Hunedoara v Otelul Galati - Romania Cup, Sibiu - 15 May 2024
Lovitură de proporții: s-au săturat de refuzuri și achită clauza de 130.000.000€!
4men
Presa din Ungaria a tras aceeași concluzie, după ce Paksi și-a luat revanșa în fața Corvinului
paksi

Video Exclusiv ”Informare, decizie, execuție, viteză de execuție”. A marcat pentru FCSB și ”și-a marcat” locul în SuperLiga
FCSB, înaintea meciului cu Unirea Slobozia / Foto: Sport Pictures
Kylian Mbappe nu este cel mai bine plătit fotbalist din Spania! Jucătorii Barcelonei care îl întrec
Kylian Mbappe Unveiling - Santiago Bernabeu
Neil Lennon i-a dat replica lui Dan Petrescu
lennon-2
O tânără, aspru criticată pentru rochia de mireasă îmbrăcată în biserică: "Nu pot să cred că a apărut în lenjerie"
Risto Radunovic, negocieri cu o echipă din Arabia Saudită! Ce-l nemulțumește la FCSB + Reacția liderului Peluzei Nord
Schimbare de plan pentru Louis Munteanu. Atacantul pleacă luni în Anglia. „Sunt 12 echipe care îl vor”
Brigitte Nielsen, fosta nevastă a lui Sylvester Stallone, la plajă cu soțul cu 15 ani mai tânăr. Blonda s-a arătat în costum de baie
Anitta, în slip cu drapelul României. Dans provocator în costum de baie, sub duș, pe un iaht în St. Tropez
Mihai Stoica, revoltat de ce a spus Gigi Becali! L-a contrat la televizor
6 întrebări de mecanică greșite des la examenul auto: „Airbag-ul asigură amortizarea trepidațiilor"
Trucuri pentru aparatul de aer condiționat, cum eviți facturi fabuloase la energie electrică. Cum îți răcești eficient locuința pe caniculă
FCSB, atenție! Maccabi Tel Aviv l-a transferat pe fotbalistul ce a sărbătorit un gol cu un mesaj de război
Selecționerul Spaniei i-a făcut pe georgieni să se simtă mici, după ce i-a eliminat de la EURO 2024
profimedia-0886064485

Când e cel mai bine să faci dușul zilnic. Așa scapi de stres și de unele alergii, dar îți ajuți și pielea
„Fantoma” unui câine a fost surprinsă pe camerele de supraveghere. Imaginile au stârnit o dezbatere în mediul online