profimedia-0843415471
Umilința cu Arsenal a umplut paharul! Ce mesaj i-au transmis lui Mauricio Pochettino conducătorii lui Chelsea
Arsenal v Chelsea - Premier League - Emirates Stadium
Record negativ înregistrat de ”Albaștri” după umilința din Arsenal - Chelsea 5-0
CFR Cluj v Universitatea Craiova - Romania Liga 1, Cluj-Napoca - 20 Sep 2021
Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Play-out

Atletico - Marseille e finala Europa League. OM, calificare dramatică, după prelungiri. Costa, eroul lui Simeone

03.05.2018, 23:55

Atletico Madrid - Olympique Marseille este marea finală a Europa League. Partida se va disputa pe 16 mai, la Lyon.

collage finala Euro
Atletico Madrid şi Olympique Marseille sunt finalistele Europa League
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Atletico Madrid s-a calificat în finala Europa League. Echipa lui Diego Simeone, suspendat pentru acest meci, a învins-o pe Arsenal, cu 1-0. În tur, partida se terminase la egalitate, 1-1.

Olympique Marseille este cea de-a doua finalistă. Echipa Rudi Garcia va juca ultimul act în Franţa, pe terenul rivalei Olympique Lyon, dar a avut mari emoţii pentru a atinge ultimul act.
Meciul de la Salzburg a avut nevoie de prelungiri. După ce s-au impus în tur cu 2-0, francezii au primit două goluri (Haidara 53 şi Sarr 65 autogol), iar austriecii au împins meciul în prelungiri. Acolo, Rolando a marcat în minutul 116, iar Haidara a fost eliminat două minute mai târziu.

În Spania, eroul madrilenilor a fost Diego Costa. Atacantul cumpărat de la Chelsea a marcat singurul gol al duelului, în prelungirile primei reprize, atunci când l-a învins pe Ospina, la capătul unui contraatac superb. Pentru Diego, a fost al patrulea gol înscris în poarta "tunarilor", în cele şapte întâlniri.

Pentru Atletico, aceasta este a cincea finală de cupă europeană atinsă în ultimele nouă sezoane. Trupa de pe "Wanda Metropolitano" a câştigat Europa League în 2009-2010 şi 2011-2012 şi a pierdut de două ori în ultimul act al UEFA Champions League (2013-2014 şi 2015-2016), de fiecare dată în faţa Realului.

Madrilenii au ajuns la 32 de meciuri fără gol primit în acest sezon, în toate competiţiile. Acesta este un record pentru cele mai puternice cinci campionate din Europa. "Atleti" a disputat 55 de partide. Jan Oblak a ajuns la 1007 minute în care a ţinut poarta intactă, pe teren propriu.

Pentru prima oară după 24 de ani, două echipe din acelaşi oraş joacă în finalele celor mai importante competiţii europene (Atletico şi Real). Milan şi Inter au reuşit această performanţă în 1994.

De partea cealaltă, aceasta a fost a opta semifinală europeană pentru Arsenal. După ce a atins finala în primele şase rânduri, echipa lui Arsene Wenger a fost eliminată de două ori: în 2008-2009, în Champions League, atunci când a pierdut în faţa lui Manchester United şi în acest sezon, când Atletico a mers mai departe.

Rolando a marcat la primul şut pe poartă al lui Olympique Marseille din acest meci. Aceasta este prima finală europeană pentru echipa de pe Velodrome, după 14 ani. Atunci, Valencia s-a impus cu 2-0, la Gothenburg. Didier Drogba s-a consolat cu titlul de golgheter al competiţiei (6 goluri).

Francezii au câştigat însă cel mai important titlu european, Liga Campionilor, în 1993. Marseille s-a impus în ultimul act în faţa Milanului, cu 1-0. OM mai disputase o finală (1991), pierdută la penalty-uri în faţa lui Steaua Roşie Belgrad.

UPDATE 00:37: PUNCT FINAL AL MECIULUI. Marseille se califică în finala de la Lyon, de pe 16 mai, după ce a pierdut, după prelungiri, la Salzburg, cu 1-2.

UPDATE 00:30: Min.116 Marseille dă lovitura după o fază fixă. Rezerva Rolando a șutat din zona punctului de la 11 metri, după un corner bătut de Payet.

UPDATE 00:20: Min.105 A început a doua repriză a prelungirilor

UPDATE 00:12: Min.102 Încă o șansă mare pentru Salzburg. Dabour trage în diagonală, puțin pe lângă

UPDATE 00:10: Min.99 Salzburg ratează o ocazie imensă. După o centrare din corner, Duje Caleta-Car trimite cu capul din careu, dar Pele are un reflex de portar de handbal

UPDATE 00:00: Min.91: A început prima repriză a prelungirilor din Austria.

UPDATE 23:58: Min. 90+4: S-a terminat meciul de la Madrid! Atletico se califică în finala Europa League, după 1-0 cu Arsenal. A fost ultimul meci european al lui Wenger, pe banca "tunarilor".

UPDATE: 23:56: Min. 90+3: S-au terminat primele 90 de minute ale meciului Salzburg - Marseille. Scorul este 2-0, în oglindă cu cel din tur. Avem PRELUNGIRI în Austria.

UPDATE 23:52: Min 88: Ocazie mare pentru Atletico de a închide meciul. Griezmann şutează din careu, dar Ospina e la post şi respinge.

UPDATE. 23:51: Min. 87: Marseille cere penalty, după un şut al lui Thauvin care îl loveşte în mână pe un adversar.

UPDATE: 23:36: Min. 75: BARĂ MARSEILLE! Payet centrează perfect de pe partea dreaptă, dar lovitura de cap a lui Thauvin loveşte transversala.

UPDATE 23:28: Min 65: GOOOOOOOL SALZBURG!!!! Autogol Sarr! Austriecii speră la calificare în finală. Sarr a deviat în propria poartă şutul trimis de Schlager. La acest scor, avem prelungiri.

UPDATE 23:26: Min. 63: Xhaka şutează de la distanţă, dar Oblak e la post şi respinge în corner. A fost primul şut pe spaţiul porţii al "tunarilor".

UPDATE 23:16: Min. 53:  Ocazie mare Arsenal: Ramsey ratează din apropierea porţii. Şutul lui trece puţin pe lângă poartă.

UPDATE 23.15: Min. 53: GOOOOOOL SALZBURG!!!! GOOOOOL Haidara. Austriecii deschid scorul şi speră la o calificare miraculoasă.

UPDATE 23:10: A început repriza a doua a meciurilor Atletico - Arsenal şi Salzburg - OM.

UPDATE 22:54: S-a terminat prima repriză a meciurilor care vor stabili finalistele Europa League: Atletico - Arsenal 1-0 şi Salzburg - Olympique Marseille 0-0.

UPDATE 22:52: Min 45+2: GOOOOOOOOL ATLETICO!!!!! GOOOOOOL COSTA. Madrilenii dau lovitura în prelungirile primei reprize, după un contraatac şcoală. Griezmann i-a pasat perfect lui Costa, care l-a învins pe Ospina. A fost a doua reuşită a internaţionalului spaniol din acest sezon european.

UPDATE 22:42: Min 38: Atletico are două ocazii într-un minut. Mai întâi, Koke şutează spectaculos, dar mingea trece pe lângă poartă. La următoare fază, nici execuţia din întoarcere a lui Griezmann nu e cadrată.

UPDATE 22:30: # Dacă pe stadionul lui Salzburg se află 1.500 de fani ai lui Olympique Marseille, alte 20.000 de suporteri urmăresc meciul pe Velodrome, pe un ecran gigant.

UPDATE 22:20: Min 13. Dabbur ratează prima mare ocazie a lui Salzburg. Şutul său e respins de portarul Pele.

UPDATE 22:16: Min. 10: Probleme mari pentru Arsenal: căpitanul Koscielny s-a accidentat şi a fost scos cu targa de pe teren, în aplauzele fanilor "tunarilor". Locul lui a fost luat de Chambers.

UPDATE 22:12: Min. 7: Prima ocazie de gol a lui Atletico i-a aparţinut lui Diego Costa, dar şutul atacantului a trecut peste poarta lui Ospina.

# Atletico Madrid a terminat la egalitate turul disputat în deplasare într-o dublă europeană de 14 ori şi în 12 rânduri a mers mai departe. De partea cealaltă, Arsenal a remizat pe teren propriu de 7 ori, iar de 3 ori s-a calificat în faza superioară.

UPDATE 22:08: Min 2: Fanii lui Marseille fac o atmosferă incendiară pe stadionul lui Salzburg.

UPDATE 22:05: Min 1. Au început meciurile Atletico Madrid - Arsenal şi Salzburg - Marseille

Echipele de start în Atletico Madrid - Arsenal

Atletico Madrid

Oblak - Thomas, Gimenez, Godin, Lucas Hernandez - Koke, Saul, Gabi - Griezmann, Diego Costa

Arsenal

Ospina - Bellerin, Koscielny, Mustafi, Monreal - Ramsey, Wilshere, Xhaka - Ozil, Lacazette - Welbeck

Echipele de start în Salzburg - Marseille

Salzburg

Walke - Lainer, Ramalho, Caleta-Car, Ulmer - Haidara, Samassekou, Berisha - Schlager - Gulbrandsen, Dabbur

Marseille

Pele - Sarr, Rami, Gustavo, Amavi - Sanson, Lopez; Thauvin, Payet, Ocampos - Germain

Etichete: europa league , atletico madrid , arsenal , arsene wenger , marseille , salzburg , uel , simeone , wenger , semifinale europa league , siego simeone

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756

Foto Xavi a ajuns de râsul internetului! Meme-urile apărute după ce și-a încălcat cuvântul și a rămas la Barcelona
xavi
Marius Ștefănescu a auzit de suma de 10.000.000€ și a reacționat: ”Dau eu un euro, ca să plec”
February 25, 2024, Sfantu Gheorghe,Romania, Superliga Season 2023-2024, Stage 27, SEPSI OSK vs FC Universitatea Cluj, Se
Live Video&Text UTA Arad - Oțelul Galați 0-0, ACUM pe DGS 1. Moldovenii marchează, dar golul este anulat
FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)
Foto E accidentat de 376 de zile, dar, la 34 de ani, e o ”bestie”
vitolo2
Atletico, gata să transfere de la Real Madrid: fotbalistul e ”frustrat” și vrea să plece
Real Madrid CF v RC Celta - LaLiga EA Sports MADRID, SPAIN, MARCH 10: Arda Guler of Real Madrid CF and Dani Ceballos of
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii extraordinare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi