Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024
Fostul jucător din SuperLiga care este în top 5 fotbaliști pe postul său în Serie A
Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
CFR Cluj CFR Cluj
1 - 0
Rennes Rennes
Jo 07.11.2019 19:55

CFR Cluj - Rennes 1-0. Final nebun în Gruia. Ardelenii mai au nevoie de un punct pentru a ajunge în primăvara europeană

07.11.2019, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

CFR - Rennes 1-0. Mario Rondon le-a adus ardelenilor a treia victorie în grupa E din Europa League. Adversara clujenilor, Rennes, a avut ocazia primei reprize, prin Niang. Culio a dat primul semnal ofensiv după pauză, iar Arlauskis a fost de netrecut la șuturile lui Del Castillo și Bourigeaud.

Rondon a marcat și a fost eliminat

Rondon a ratat o ocazie mare în minutul 82, dar s-a revanșat imediat. Nu a terminat meciul pe teren, după ce și-a faultat dur un adversar. Apărarea clujenilor a fost de netrecut în ultimele minute, iar CFR este aproape de primăvara Europa League, care poate fi sărbătorită etapa viitoare.

Ardelenii mai au nevoie de un punct, din următoarele două meciuri pentru a fi matematic calificați în primăvara Europa League.

Etapa următoare, CFR joacă pe Olimpico, împotriva lui Lazio, în direct la Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS, joi, 29 noiembrie.

Știrea inițială.

CFR Cluj joacă în acest moment cu Rennes, formație pe care elevii lui Dan Petrescu au învins-o chiar pe terenul ei, în Franța

UPDATE: 18:40 Echipa de start a celor de la CFR:

CFR (4-3-3): Arlauskis - Peteleu, Burcă, Boli, Camora - Culio, Djokovic, Bordeianu - Deac, Traore, Omrani

Rennes ca obținut un penalty în minutul 28, însă clujenii au avut din nou noroc. Niang, cel care a executat lovitura de la punctul cu var, a ratat.

Imediat după pauză, francezii au mai primit un cartonaș roșu, însă CFR Cluj nu a putut profita de avantajul celor doi oameni în plus și scorul a fost 1-0 pentru campioana României.

Meciul retur dintre CFR Cluj și Rennes va avea loc astăzi, joi, de la ora 19:55, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Întâlnirea poate fi urmărită și în aplicația Digi Online. Află cum poți vedea partida pe telefon sau tabletă cu Digi Online.

CFR Cluj ocupă locul doi în grupa E, cu 6 puncte, cu unul mai puțin față de ocupanta primului loc, Celtic. Cei de la Rennes sunt pe ultima poziție, cu un singur punct.

CFR Cluj - Rennes | Billel Omrani vrea să se impună din nou în fața lui Rennes pentru a demonstra că în România se joacă fotbal de calitate

Billel Omrani (26 de ani) are o ambiție aparte de a se impune în fața celor de la Rennes.

"Am o dorinţă şi mai mare de a câştiga pentru ca sunt francez şi vreau să le arat celor de acolo cât de valoros e campionatul românesc! Rennes e o echipă bună, dar nu vorbesc de punctele sale negative”, a spus Omrani în cazul unei conferințe de presă.

”Evident că este posibilă o nouă victorie cu Rennes, suntem în formă şi vom face tot posibilul. Am vorbit cu Mendy, cu care am jucat la Marseille, mi-a făcut plăcere, dar mâine (n.r. - joi, 7 noiembrie 2019) vom fi adversari.

Ei sunt obligaţi să câştige, ca să mai spere la o calificare. Sunt motivaţi, dar şi noi vom face totul ca să câştigăm. Nu avem de ales, avem nevoie de cele trei puncte, abia apoi vom vorbi de procente de calificare”, a mai spus Omrani.

Vârful, care a fost dorit și de Gigi Becali la FCSB, a făcut un apel și către fani pe care i-a chemat în număr cât mai mare la stadion. ”Suporterii trebuie să vină să ne susţină, pentru că avem mare nevoie de ei”, a mai spus Billel Omrani, înaintea returului dintre CFR și Rennes.

• 97 final

Final de meci în Gruia.

• 94 cg cg

Siebatcheu vede cartonașul galben după ce împinge mingea în poartă cu mâna.

• 92 cg cg

Grenier vede cartonașul galben.

• 90 cr cr

Rondon vede direct cartonașul roșu pentru o intrare cu talpa.

• 89 s s

Schimbare la CFR. Iese Deac și intră Păun.

• 87 g g

Goool CFR. Rondon deschide scorul cu o lovitură de cap.

• 85 cg cg

Cartonaș galben pentru Gboho.

• 84 s s

Schimbare la Rennes. Iese Bourigeaud și intră Guitane.

• 82 oc oc

Ocazie mare pentru CFR. Rondon trece pe lângă deschiderea scorului. Atacantul trimite pe lângă poartă de la aproximativ 10 metri.

• 77 oc oc

Arlauskis este magistral. Portarul celor de la CFR are o intervenție senzațională la șutul lui Bourigeaud.

• 74 s s

Schimbare la CFR. Iese Peteleu și intră Hoban.

• 71 s s

Schimbare la CFR. Iese Traore și intră Rondon.

• 66 s s

O nouă schimbare la Rennes. Iese Hunou și intră Gboho.

• 66 s s

Schimbare la Rennes. Iese Del Castillo și intră Siebatcheu.

• 54 oc oc

Francezii răspund prin Del Castillo, dar Arlauskis are o nouă intervenție importantă.

• 51 oc oc

Ocazie pentru CFR. Culio șutează periculos de la aproximativ 25 de metri, dar șutul său este respins de portarul advers.

• 45+1 fr1

Pauză la Cluj.

• 35 oc oc

Ocazie pentru Rennes. Niang trimite periculos cu capul, dar Arlauskis este la post și respinge.

• 30 cg cg

Traore vede cartonașul galben.

• 19 fm fm

Raphina șutează peste poartă din interiorul careului de 16 metri.

• 16 cg cg

Gnagnon vede cartonașul galben.

• 5 oc oc

Cei de la Rennes încep mai bine jocul și ratează prima ocazie a jocului prin Hunou. Acesta șutează periculos din interiorul careului de 16 metri, însă Arlauskis este la post și respinge.