dinamo-5

Mutu: ”Primele 20 de minute au fost slabe, am fost fricoși. Golul lui Rivaldinho ne-a trezit!”

Video Debut cu gol pentru Ricardo Rodriguez la Milan. Primul gol al rossonerilor în România

contra-4

Contra: ”M-am speriat în primele 20 de minute. Dacă jucăm ca în repriza secundă, avem șanse. Am avut gol valabil”

gol milan

27.07.2017, 22:46
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (azi, 21:45, Digi Sport 2)
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (azi, ora 20:45, Digi Sport 1)

"Non c'e due senza tre" spune o expresie foarte folosită de italieni. Din păcate, nu s-a aplicat şi pentru AC Milan. La a treia vizită în România, rossonerii au reuşit să spargă gheaţa şi au marcat în ţara noastră.

Autorul primului gol înscris în România de echipa cu 7 trofee ale Ligii Campionilor în palmares este elveţianul Ricardo Rodriguez. Fotbalistul venit în această vară de la Wolfsburg l-a suprins pe Calancea cu o execuţie din lovitură liberă, în minutul 44 al meciului de la Severin cu CS U Craiova, din turul 3 preliminar al Europa League.

Jucătorul de 24 de ani a deschis scorul pentru formaţia pregătită de Vincenzo Montella şi a devenit astfel primul marcator al rossonerilor în acest sezon, în care Milan a investit serios pentru revenirea în prim-planul fotbalului italian şi european. Un debut cum nu se putea mai fericit pentru internaţionalul elveţian, care în trecut s-a aflat şi pe lista celor de la Real Madrid.

În precedentele două vizite în România, Milan a suferit o înfrângere la scor şi a obţinut o remiză. Pe 26 iunie 1938, în Cupa Europei Centrale, rossonerii au pierdut fără drept de apel în faţa Ripensiei, scor 3-0. În returul din Italia, s-au impus cu 3-1, un rezultat insuficient însă pentru a merge mai departe.

În sezonul 1976/77 al Cupei UEFA, Milan a terminat la egalitate cu Dinamo, scor 0-0, apoi s-a calificat, datorită victoriei cu 2-1 de pe teren propriu.

Lupta strânsă se dă în continuare cu daneza Caroline Wozniacki, dar vine tare din urmă și Garbine...

Video Higuain, accidentare gravă cu Torino! A urmărit restul partidei cu ochii în lacrimi

Higuain

Drama unei foste mari campioane de tenis

Dinamo - FCSB! Cine va câștiga Derby de România? Asta au votat fanii

FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FCSB, PLAY OFF LIGA 1 ORANGE (1.05.2017)

Video Golul lui Bancu a fost din nou prevăzut de Mitriță! Cum s-a bucurat înainte de reuşită