profimedia-0849782741
Știm sferturile de finală UEFA Europa League! Cu cine au picat Liverpool, AC Milan și Bayer Leverkusen
Bayer 04 Leverkusen vs Qarabag FK - UEFA Europa League
Qarabag i-a avut de 3 ori ”în mână” pe regii din Bundesliga! Câte goluri a marcat Leverkusen în prelungiri
Madrid, Spain. 30 April, 2022. Tennis: Mutua Madrid Open tennis tournament - Madrid, Individual, Women: Paula Badosa (Spain) V Simona Halep (Romania). Credit: EnriquePSans/Alamy Live News
La ce oră se joacă azi meciul Simona Halep - Paula Badosa, din turul 1 de la Miami Open, LIVE pe Digi Sport 2
Lazio Lazio
1 - 0
Jo 28.11.2019 22:00

Europa League | Lazio - CFR 1-0. Ardelenii pierd pe Olimpico și așteaptă ultima etapă pentru a încerca să se califice

28.11.2019, 23:25

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Lazio - CFR 1-0. Ardelenii pierd pe Olimpico și ratează șansa de a se califica deja în primăvara europeană. Echipa antrenată de Dan Petrescu are nevoie de un egal în ultima etapă, pe teren propriu, cu Celtic, pentru a merge în șaisprezecimile Europa League.

Cu gândul la un punct, echivalent cu o calificare în primăvara europeană, CFR a jucat de la egal la egal cu Lazio. Pe Olimpico, gazdele au deschis scorul prin Correa. CFR putea egala prin Djokovic, care a trimis un lung de linie, în bară. Până la pauză Correa a ratat unu la unu cu Arlauskis.

CFR a avut mai multe ocazii în partea secundă

După pauză, Păun a forţat în atac şi Acerbi a fost la un pas de autogol. A fost panică la poarta gazdelor, la dubla ocazie a lui Păun şi Omrani. Traore a marcat pentru ardeleni, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Omrani a fost din nou periculos, cu un şut de la distanţă.

Finalul a fost trist pentru CFR: în prelungiri Cestor a trimis pe lângă poartă. Lazio s-a impus cu 1-0 iar CFR aşteaptă meciul decisiv pentru calificare, cu Celtic.

Știrea inițială.

CFR Cluj poate sărbători calificarea în 16-imile Europa League în această seară, în direct la Digi Sport 1. Pentru asta, campioana României nu trebuie să piardă pe terenul lui Lazio, în meciul care începe la ora 22:00.

• UPDATE: Echipa de start a celor de la Lazio: Proto - Bastos, Vavro, Acerbi - Lazzari, Parolo, Cataldi, Luis Alberto, Jony - Adekanye, Correa
  • UPDATE: Echipa de start a celor de la CFR: Arlauskis - Peteleu, Boli, Burcă, Cestor, Camora - Culio, Bordeianu, Djokovic - Păun, Omrani
  • UPDATE: Se anunță 7.000 de fani pe Olimpico, dintre aceștia în jur de 400 vor fi români.

Cu un punct la Roma se face primăvară pentru CFR Cluj în Europa League. De șapte ani așteaptă ardelenii a doua prezență din istorie în 16-imile competiției.

Campionii României au motive să spere - în tur au fost conduși de italieni, dar au revenit grație golurilor marcate de Deac și Omrani.

"Noi vom încerca de data asta să scoatem un punct, dar nu trebuie să jucăm la egal. E foarte greu să spui că poţi să îi surprinzi pe Lazio cu ceva", a spus Dan Petrescu.

"Trebuie să fim foarte atenţi, să ştim să suferim şi, dacă Domnul ne ajută, probabil putem să facem ceva frumos", a declarat mijlocaşul Damjan Djokovic.

CFR Cluj nu a primit niciun gol în ultimele cinci meciuri din toate competițiile. Ardelenii speră să se apere perfect și în fața golgheterului din Serie A, Ciro Immobile.

Lazio - CFR Cluj (22:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Lazio: Proto - Bastos, Vavro, Acerbi - Lazzari, Parolo, Cataldi, Berisha, Jony - J. Correa, Caicedo.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, A. Burcă, K. Boli, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - C. Deac, Traore, Omrani.

Arbitri: Ali Palabryik - Serkan Olguncan şi Cem Satman (toți din Turcia).

Lazio - CFR Cluj va fi în direct la Digi Sport 1 în această seară, de la ora 22:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

Lazio Lazio
  • 94 final

Final de meci pe Olimpico.

• 80 s s

Schimbare la Lazio. Iese Luis Alberto și intră Patric.

• 75 s s

Schimbare la Lazio. Iese Jony și intră Lulic.

• 73 s s

Schimbare la CFR. Iese Peteleu și intră Susic.

• 72 oc oc

Ocazie pentru CFR. Omrani șutează periculos de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trimisă de el se duce puțin pe lângă poartă.

• 67 cg cg

Traore vede cartonașul galben.

• 64 s s

Schimbare la CFR. Iese Păun și intră Traore.

• 63 s s

Schimbare la Lazio. Iese Adekanye și intră Caicedo.

• 62 s s

Schimbare la CFR. Iese Bordeianu și intră Deac.

• 56 cg cg

Adekanye vede cartonașul galben pentru simulare.

• 54 oc oc

O nouă ocazie pentru CFR. Peteleu șutează periculos din interiorul careului, portarul advers respinge mingea în față, dar Omrani nu reușește să o împingă în poartă.

• 50 info

Minteuan a fost cel care a dat indicații în startul reprizei secunde. Dan Petrescu a preferat să stea pe bancă.

• 50 oc oc

Ocazie pentru CFR. Acerbi este aproape de a-și trimite mingea în propria poartă, dar goalkeeper-ul celor de la Lazio este la post și respinge în corner.

• 45+3 final

Pauză pe Olimpico.

• 45+3 cg cg

Djokovic vede cartonașul galben.

• 41 oc oc

Ocazie mare pentru Lazio. Correa trage pe lângă poartă, din postura de unu la unu cu Arlauskis.

• 38 oc oc

Bară pentru CFR. Djokovic lovește bara cu un șut puternic de la mare distanță.

• 27 oc oc

Ocazie pentru CFR. Ardelenii răspund prin Burcă. Șutul acestuia de la aproximativ 25 de metri se duce puțin pe lângă poartă.

• 25 g g

Goool Lazio. Correa deschide scorul cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

• 16 oc oc

Adekanye ratează prima ocazie a meciului. Atacantul trimite peste poartă din poziție bună.