Nu s-a ferit de cuvinte, după Drita - FCSB 1-3: ”Foarte dezamăgitor”
articol scris de Digi Sport14.08.2025, 23:50
FCSB s-a calificat în play-off-ul UEFA Europa League, după 3-2 și 3-1 cu Drita (6-3 la general), în turul trei preliminar al competiției.
Europa League SuperLiga: Oțelul - UTA, vineri, 17:00, DGS 1
SuperLiga: FC Botoșani - U Cluj, vineri, 20:00, DGS 1
Juri Cisotti (1) și David Miculescu (18), Dennis Politic (85) pentru FCSB, respectiv Tusha (52) pentru Drita au marcat golurile meciului disputat la Priștina.
Veton Tusha: ”Poate că a fost vorba de nepăsarea noastră”
Galerie Foto
La finalul partidei, marcatorul Veton Tusha a recunoscut că rezultatul este unul dezamăgitor, iar jocul echipei sale a fost foarte slab, mai ales în primele minute.
”Un rezultat foarte dezamăgitor. Am început foarte prost, am primit gol în primul minut. Poate că a fost vorba de nepăsarea noastră. Acest lucru a influențat rezultatul și a dus la pierderea meciului”, a spus Veton Tusha, potrivit sport.ro.
Reacția kosovarilor, imediat după 1-3 la returul cu FCSB: ”Drita nu a reușit să depășească dezavantajul”
Imediat cum Drita a fost eliminată de FCSB din Europa League, kosovarii au tras primele concluzii după duelul de la Priștina.
”Drita nu a reușit să depășească dezavantajul în fața FCSB, pierzând cu 1-3 pe Fadil Vokrri în manșa secundă a turului al treilea preliminar din Europa League.
Românii au început perfect meciul, preluând conducerea în primul minut prin Juri Cisotti, care a marcat cu o lovitură de cap după o centrare perfectă.
În minutul 18, David Miculescu a dublat avantajul cu un șut precis în colțul din dreapta jos.
Drita a avut un moment controversat în minutul 24, când a cerut penalty, dar arbitrul nu l-a acordat.
În repriza secundă, echipa Gjilan a revenit în joc cu un gol superb marcat de Veton Tusha în minutul 52, după o pasă precisă de pe flanc, trimițând mingea cu un șut pe jos în colțul stâng al porții.
Însă speranțele celor de la Drita au primit o lovitură grea în minutul 68, când Rron Broja a fost eliminat pentru o intrare dură.
Cu un jucător mai puțin, Drita a avut dificultăți în a menține ritmul, iar în minutul 86, Dennis Politic a pecetluit scorul la 3-1 pentru FCSB.
Cu această victorie, FCSB avansează în play-off-ulEuropa League cu un scor general de 6-3, în timp ce Drita coboară în play-off-ul Conference League, unde va avea o nouă oportunitate de a-și asigura calificarea în faza grupelor unei competiții europene”, au notat cei de la Telegrafi.
Etichete: europa league , uefa , uefa europa league , fcsb , drita , veton tusha , drita - fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Prima reuniune a Consiliului pentru Pace, o inițiativă a preşedintelui american Donald Trump, s-a...





















