hagi-2

În ziua în care Hagi își joacă soarta în Europa, foștii coechipieri îi sar în ajutor: "Niciodată nu l-am văzut așa dezamăgit"

Ţucudean a marcat primul gol al campioanei Viitorul după mai mult de 500 de minute

PAOK buc

Debut cu dreptul pentru Lucescu jr. în Grecia! PAOK, favorită la calificarea în grupele Europa League

gol tucudean

17.08.2017, 22:23
  • Liga 1, etapa 25: Viitorul - Botoşani e luni, ora 20:45, pe Digi Sport 1

Gică Hagi a trecut peste conflictul cu George Ţucudean, iar atacantul l-a răsplătit pe managerul tehnic al campioanei Viitorul cu primul gol din istoria clubului în Europa League. Astfel, a luat sfârşit o perioadă de peste 500 de minute în care constănţenii nu au înscris.

Fotbalistul de 26 de ani a marcat pentru 1-1, în minutul 7 al partidei de pe teren propriu cu Salzburg, din play-off-ul UEL, cu un şut frumos la colţul lung, din interiorul careului.

Este al doilea gol al lui Ţucudean în cupele europene, după cel reuşit în tricoul lui Dinamo în urmă cu aproape 6 ani, pe 25 august 2011, când a înscris în eşecul înregistrat de alb-roşii pe teren propriu cu Vorskla Poltava (2-3).

Totodată, a fost a doua reuşită stagională a vârfului care a evoluat şi la Steaua, după cea din prima etapă a Ligii 1, în victoria cu 3-0 cu Gaz Metan Mediaş, şi primul gol marcat de Viitorul în toate competiţiile după aproape o lună.

Constănţenii nu au mai înscris de la victoria cu APOEL, scor 1-0, din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. De atunci, campioana României a pierdut trei meciuri la rând (returul cu ciprioţii după prelungiri) şi a înregistrat alte două remize albe. În total, 502 de minute fără gol marcat.

Ultimele cinci rezultate ale Viitorului

Viitorul - Dinamo 0-1
APOEL - Viitorul 4-0 (d. prel.)
Sepsi - Viitorul 1-0
Viitorul - FC Voluntari 0-0
ACS Poli - Viitorul 0-0

Golul lui Ţucudean nu i-a folosit, însă, prea mult echipei lui Hagi. Salzburg s-a dovedit echipa mai bună şi conducea cu 3-1 după o jumătate de oră de joc.

Exclus din lot în urmă cu aproape două săptămâni, după ce atacantul l-a anunțat pe antrenorul Cătălin Anghel că nu mai vrea să stea în cantonament și să joace din trei în trei zile, Ţucudean a revenit alături de colegii săi înaintea partidei din deplasare cu ACS Poli Timişoara, din Liga 1.

Tucudean bucurie gol

Ultimul mesaj trimis de la bordul avionului prăbușit. Un pasager i-a trimis o fotografie iubitei sale

Video Fază de "X- Files" la CFR-Astra. Ţucudean a ratat cu poarta goală

Tucudean ratare

Video Exclusiv Italienii, crize de nervi după meci: "Ne-au ameninţat!" Ce i-a strigat Immobile lui MM Stoica