Ajuns la Rapid, Cîrjan a dezvăluit ce probleme a avut când s-a transferat la Arsenal
articol scris de Digi Sport24.06.2023, 12:53
După 3 ani petrecuți la Arsenal, Cătălin Cîrjan (20 de ani) a revenit în fotbalul românesc și va evolua timp de un sezon pentru Rapid, sub formă de împrumut.
![cirjann](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDYl/MkYyNCUyRjE3NTI3NzJfMTc1Mjc3Ml9j/aXJqYW5uLmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYm/aGFzaD0yYWI0MDIyNTFkZDYxNTM2ZDk4YjBkZWZiNWFhZjZkZQ==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Ajuns la Rapid, Cîrjan a dezvăluit ce probleme a avut când s-a transferat la Arsenal
În vara anului 2020, Cătălin Cîrjan era transferat de Arsenal de la Viitorul Domnești. După ce a fost folosit la echipa de tineret a "Tunarilor", fotbalistul român a făcut parte și din lotul primei formații, însă nu a apucat să debuteze pentru gruparea condusă de Mikel Arteta.
Întrebat de ce nu reușesc jucătorii români să se impună în campionatele puternice, Cîrjan a dezvăluit ce probleme apar în momentul transferurilor din România în străinătate, dar și care este marele plus al "Tricolorilor".
"Foarte multă lume a spus și despre mine că acesta este un pas în spate, dar nu aș vrea să gândesc așa. Am avut două accidentări la genunchi, puțini credeau că o să îmi revin, dar acum sunt aici. Cred că o să arăt în sezonul viitor ce pot.
Nu cred că este o problemă, noi mergem acolo (n.r. în străinătate), vrem să demonstrăm. Sunt alte condiții, suntem învățați altfel în România și cred că mentalitatea este o problemă.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Este bine să mergi devreme acolo, să îți schimbi mentalitatea și să pui forță pe tine, că aici mai avem o problemă. Cu tehnica stăm bine. Când mergem acolo și dăm de fotbalul englez, în cazul meu, este o diferență", a declarat Cîrjan.
Cum l-au descris cei de la Arsenal pe Adrian Mutu, înainte de transferul lui Cătălin Cîrjan la Rapid
În cadrul primului său interviu din postura de jucător al Rapidului, Cătălin Cîrjan a vorbit și despre noul său antrenor, Adrian Mutu. Jucătorul a avut doar cuvinte de laudă la adresa "Briliantului" și a dezvăluit ce i-au spus cei de la Arsenal despre tehnician, înainte să semneze în Giulești.
"Mikel Arteta este un antrenor foarte bun, mi-a zis mereu să intru cu zâmbetul pe buze pe teren. Acum aștept să mă antrenez cu domnul Mutu.
Chiar și cei de la Arsenal s-au mirat când au auzit că el este antrenor, au fost bucuroși. Au zis că este o adevărată legendă și am ce învăța de la el.
Mă gândesc doar la titlu, de aceea am venit. Speram să fiu și eu aici (Europeanul de tineret – n.red), staff-ul a decis altceva, eu îi respect, le urez succes, iar dacă voi fi convocat o să dau tot ce pot", a spus Cîrjan.
Etichete: rapid , emil sandoi , romania u21 , catalin cirjan , euro 2023
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)