a:1:{i:0;s:8:"Exclusiv";} Budescu: "Sunt la o echipă mare. Nu regret că nu am ajuns la Steaua"
02.02.2016, 16:34Constantin Budescu a semnat cu Dalian Yifang, formaţie din liga secundă din China. Imediat după prezentarea oficială, fostul vârf al Astrei a vorbit în exclusivitate pentru Digi Sport, la Fotbal Club, despre transfer.
![Astra-2](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwMiUyRjAyJTJGNTU4MTc2XzU1ODE3/Nl9Bc3RyYS0yLmpwZyZ3PTEwNjAmaD02/MzYmaGFzaD0xZDMzNWQwNjM2NmE3OWJlYWNkY2NmYTk4Y2VhZTg4Mw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Toate lucrurile au fost ok, am fost primit extraordinar. Sunt oameni de treabă aici. Îmi doresc să joc bine şi să intru în atenţia altor cluburi", a spus atacantul, pentru ca apoi să dezvăluie cum a decurs întâlnirea cu Wang Jianlin, patronul miliardar al echipei: "Patronul e acelaşi ca la Atletico Madrid. Mi-a zis să nu îmi fac griji, că lucrurile sunt în regulă, nu o să duc lipsă de nimic. E o echipă de tradiţie, care a ajuns în liga a doua pentru că a avut în trecut nişte probleme financiare. Dar acum lucrurile s-au rezolvat, nu vor fi probleme".
În ceea ce priveşte situaţia Astrei, care acum va dispune de lichidităţile necesare pentru a-şi plăti restanţele faţă de jucători, Budescu a glumit: "Am vorbit cu foştii colegi de la Astra. M-au felicitat şi mi-au urat baftă la noua mea echipă. Nu m-au întrebat când intră banii, probabil în zilele următoare".
Şansele să mai prindă Euro sunt mici în condiţiile în care evoluează atât de departe de casă, dar Iordănescu i-a promis atacantului că va încerca să fie la curent cu evoluţiile sale.
"Am vorbit cu domnul Iordănescu, mi-a zis să aleg ce e mai bine pentru mine. A spus că va încerca să mă urmărească. Am ajuns la o echipă mare, doar că nu sunt în Europa", a mai spus atacantul.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Referitor la mult mediatizatul său eventual transfer la Steaua, Budescu a spus: "Nu regret că nu am ajuns la Steaua, au fost unele discuţii, dar nimic mai mult. Am mai spus-o, nu îmi ofereau nimic în plus faţă de Astra. Dacă nu veneam în China, probabil că aş fi rămas în această jumătate de an la Astra".
Etichete: budescu , budescu liga 1 , budescu china , budescu liga a doua chineza
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...