Florin Niță continuă să aibă probleme la Sparta Praga! Care este situația portarului român
articol scris de Digi Sport12.12.2022, 22:29
Sosit la începutul anului 2018 la Sparta Praga, de la FCSB, Florin Niță (35 de ani) devenise titular incontestabil în poarta cehilor, însă statutul românului s-a schimbat radical în ultimul an.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMTIl/MkYxMiUyRjE2Mzk0NTdfMTYzOTQ1N19w/cm9maW1lZGlhLTA2MjY3NDI3NTguanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTcxZTg1/ZmUxOGU2ZDAyN2JiNzY1NDhmNGY4YmI4YzBk.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Florin Niță, a cincea opțiune la Sparta Praga
Decăderea lui Florin Niță a început la finalul anului trecut, atunci când portarul român a fost trecut pe bancă de antrenorul Spartei Praga de la acea vreme, Pavel Vrba. Atunci, Niță a spus că nu se simte respectat și că vrea să plece de la echipă, însă acest lucru nu s-a mai întâmplat în cele din urmă.
Între timp, Niță și-a pierdut și locul la naționala României, acolo unde ajunsese numărul unu după retragerea lui Ciprian Tătărușanu. Mai mult, fostul portar de la FCSB a devenit doar a cincea opțiune la Sparta Praga în momentul de față, după Matej Kovar, Dominik Holec, Vojtech Vorel și Milan Heca.
Totodată, tricoul cu numărul 1 purtat de Florin Niță din momentul transferului la Sparta Praga a ajuns la Matej Kovar, împrumutat de la Manchester United în vara acestui an.
- Ultimul meci jucat de Niță pentru Sparta Praga a avut loc pe 21 noiembrie 2021, în eșecul contra celor de la Slovasko, scor 0-4
Motivul pentru care nu mai evoluează Florin Niță la Sparta Praga și de ce nu a plecat în vară de la echipă
Tomas Rosicky (41 de ani), directorul sportiv al celor de la Sparta Praga, a vorbit despre situația lui Florin Niță. Acesta spune că portarului român i s-a dat voie să plece liber în perioada de mercato din vară, însă goalkeeperul nu și-a găsit un alt anagajament, motiv pentru care a rămas în capitala Cehiei.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
”Avem cinci portari în lot. Știu, sunt mulți. Niță? Situația lui e simplă. După ce Brian (n.r - Brian Priske, antrenorul echipei) a spus că Niță nu mai este principala variantă de portar, el a primit permisiunea de a pleca. Nu și-a găsit o echipă, așa că este în continuare jucătorul nostru. Nu este nicio problemă.
Jucătorul știa de multă vreme că poate să plece. Noi nu l-am împiedicat în niciun fel și chiar i-am promis că nu vom solicita nicio sumă de bani”, a spus Tomas Rosicky, potrivit iSport.cz.
Florin Niță mai are contract cu Sparta Praga până în vara anului viitor.
Etichete: sparta praga , florin nita , nita sparta
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)