Mirel Rădoi a uitat să câștige! Echipa românului, învinsă fără drept de apel de liderul campionatului
articol scris de Digi Sport03.04.2024, 08:57
Al-Jazira, gruparea pregătită de Mirel Rădoi (43 de ani), a fost învinsă la scor de neprezentare în sferturile de finală ale Cupei Președintelui, 0-3, de Al-Wasl, liderul incontestabil din Emiratele Arabe Unite.
![mirel-radoi](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYwMyUyRjE5NDM2MTdfMTk0MzYxN19t/aXJlbC1yYWRvaS5qcGcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9YjE3NmUwNWI3MzAzYmU1OWEwODdjYmM3YjM3ZmQ4NWY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Mirel Rădoi, 4 înfrângeri și o remiză în ultimele 5 meciuri la Al-Jazira
Lima, Caio Canedo și Jung Seung-Hyun au marcat pentru calificarea celor de la Al-Wasl în ”careul de ași” al competiției. Pentru Mirel Rădoi, înfrângerea a venit cum nu se putea mai rău.
Instalat pe banca lui Al-Jazira în iarna acestui an, Rădoi a debutat cu victorie, 1-0 cu Al-Arabi, apoi a început o serie nefastă. Acum a ajuns la 5 jocuri la rând fără succes, 4 eșecuri și o remiză.
Eliminată din Cupă, trupa lui Rădoi ocupă locul 8 în campionat, cu 21 de puncte obținute în 16 meciuri.
Rădoi a câștigat o avere din fotbal
Ca jucător, Rădoi și-a petrecut cea mai mare parte a carierei la Steaua, urmând din 2009 calea Arabiei Saudite. După aventura de la Al-Hilal, selecționerul a mai trecut prin echipe din Emiratele Arabe Unite (Al-Ain și Al-Ahli) și Qatar (Al Arabi), de unde s-a și retras.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
El a câştigat cinci trofee cu Al Hilal, cel mai important fiind campionatul Arabiei Saudite, şi patru cu Al Ahli. Din toate aceste aventuri, Rădoi a strâns impresionanta sumă de 15 milioane de euro.
Prima echipă din Golf pe care a antrenat-o a fost Al-Tai, din Arabia Saudită, unde a avut un salariu în valoare de 1,2 milioane de euro. După patru luni la Al-Tai, s-a mutat în Emirate, la Al-Bataeh, pe care a preluat-o la începutul actualului sezon și de care s-a despărțit pe data de 4 ianuarie 2024.
Pe plan intern, Mirel Rădoi și-a început cariera de antrenor la naționala de tineret a României (august 2018 – noiembrie 2019), apoi a trecut la echipa de seniori (noiembrie 2019 – noiembrie 2021). A mai pregătit-o pe Universitatea Craiova (august 2022 – decembrie 2022).
”Eu am câştigat 15 milioane în toata cariera, din care vreo 6 s-au dus pe maşini. S-au mai dus vreo două pe ceasuri”, a spus selecționerul pentru as.ro.
În 2023, fostul selecționer al României a condus echipa în 13 jocuri, în care a obținut patru victorii și patru egaluri, iar cinci dintre partide au fost pierdute. A luat echipa de pe locul 9 și a dus-o pe locul 7, în afara problemelor legate de retrogradare.
Apoi, în mai 2023, Rădoi a ajuns la Al-Bataeh, o altă echipă din Emirate la care a fost plătit regește și la care a stat până la începutul acestui an.
Rădoi a avut mereu abilitatea de a-și găsi echipe și de a se replia astfel încât să nu iasă din circuit. Deși aventurile sale pe la aceste echipe nu au fost de durată, contul lui Rădoi a fost alimentat constant cu sume importante.
Și în România Rădoi a fost plătit bine. La Universitatea Craiova a fost remunerat cu 17.000 de euro pe lună, în timp ce la FRF, ca selecționer a încasat în jur de 20.000 de euro pe lună.
Etichete: mirel radoi , emiratele arabe unite , al jazira
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...