Niciuna dintre echipe nu a marcat, dar oaspeții au câștigat cu 1-0! Imaginile au făcut înconjurul lumii. ”Suntem revoltați”
articol scris de Digi Sport11.01.2023, 13:05
Partida dintre Noicattaro și Calcio Castellana, din ligile inferioare din Italia, a consmnat o eroare de arbitraj cu rar se vede pe un teren de fotbal.
![gol-fantoma7](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMDEl/MkYxMSUyRjE2NTY3NTNfMTY1Njc1M19n/b2wtZmFudG9tYTctMS5wbmcmdz0xMDYw/Jmg9NjM2Jmhhc2g9MTAxZGVmNmEwNDJjMThmNDJjOGJiOTJkYjU2ZTRkOTA=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
În minutul 18, oaspeții au marcat unicul gol al meciului, care, de fapt, nu a fost gol. La o fază în careul celor de la Noicattaro, Sabatelli a fost servit excelent în fața porții, însă atacantul celor de la Calcio Castellana a trimis în exteriorul plasei laterale.
Au câștigat meciul grație unui gol validat chiar dacă mingea nu a intrat în poartă: ”Imaginile au devenit virale”
Când și-a dat seama ce ocazie uriașă a irosit, vârful a rămas întins la pământ, dezamăgit. Dar surpriză! Centralul Andrea Romano a fluierat imediat și a arătat spre mijlocul terenului, semn că a validat ”golul-fantomă”.
Oaspeții au început imediat să sărbătorească reușita, în timp ce jucătorii și oamenii din staff-ul lui Noicattaro au protestat vehement pe lângă arbitru. Acesta a fost de neînduplecat și după aproximativ 8 minute de parlamentări, meciul a fost reluat de la scorul de 1-0 pentru Castellana.
Galerie Foto
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Acesta a fost și rezultatul final, iar președintele lui ASD Calcio Castellana a transmis că echipa sa este dispusă să rejoace partida, chiar dacă a câștigat-o. ”A fost clar, o simplă eroare a arbitrului. A văzut mingea în poartă și ne-a acordat golul. În consecință, am câștigat acest meci”, a spus Giuseppe Pellegrino, potrivit Marca.
Omologul său de la Noicattaro, Francesco Langiulli, i-a acuzat pe jucătorii și antrenorul adversarilor: ”Imaginile vorbesc de la sine și au devenit virale. Suntem absolut revoltați de comportamentul adversarilor. Cum să sărbătorești un gol care nu există?”
Un astfel de gol a fost marcat și în Bundesliga, în 2013, cu mult înainte de apariția VAR-ului. În minutul 70 al partidei dintre Hoffenheim și Bayer Leverkusen, la 1-0 pentru oaspeți, Stefan Kiessling a trimis balonul cu capul în plasa laterală, dar mingea a pătruns în poartă printr-o gaură și reușita a fost validată.
Etichete: fotbal italia , gol fantoma , calcio castellana noicattaro
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...