Oficial I-a spus ADIO lui Laurențiu Reghecampf
articol scris de Digi Sport26.01.2025, 12:12
Laurențiu Reghecampf (49 de ani) a rămas fără un membru important în staff la Esperance Tunis.

Champions League: AC Milan - Feyenoord, marți, 19:45, DGS 1
Champions League: Bayern Munchen - Celtic, marți, 22:00, DGS 1
Preparatorul fizic Bogdan Merișanu (37 de ani) s-a despărțit de gruparea din Tunisia și a semnat cu Neftchi Baku. Clubul azer a făcut anunțul oficial.
Bogdan Merișanu a semnat cu Neftchi Baku
”Neftchi are un nou membru în staff. Românul Bogdan-Cornel Merișanu va ocupa funcția de preparator fizic”, au transmis azerii. Merișanu a fost unul dintre colaboratorii lui Reghecampf la formația din Baku, în perioada iunie 2022 - iunie 2023.

De altfel, cei doi au lucrat împreună la mai multe echipe în ultima perioadă: Al-Wasl, Al-Ahli, Universitatea Craiova, Al-Tai și Esperance Tunis.
La începutul carierei, Bogdan Merișanu a fost preparator fizic la Poli Timișoara și naționala României U21.

Neftchi Baku ocupă locul 7 în Azerbaijan, cu 18 puncte adunate în 19 meciuri, și se află la nu mai puțin de 32 de puncte în urma liderului Qarabag.
Esperance Tunis, echipa pregătită de Laurențiu Reghecampf, în sferturile Ligii Campionilor Africii
Esperance a terminat pe primul loc în grupa D din Liga Campionilor Africii, cu 13 puncte, la egalitate cu egiptenii de la Pyramids, dar a avut avantajul rezultatelor directe (2-0, 1-2). Sagrada s-a clasat pe locul al treilea (5 puncte), iar Djoliba a ocupat ultimul loc (2 puncte).
Trupa lui Reghecampf s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, care se vor disputa în luna martie.
De când a fost instalat, la începutul lunii noiembrie, Reghecampf a condus-o pe Esperance Tunis în 12 jocuri în toate competițiile, 7 victorii, 4 remize și o înfrângere.
Sezonul trecut, Esperance a pierdut finala Ligii Campionilor în fața egiptenilor de la Al Ahly. Performanța i-a asigurat participarea la ediția inaugurală a noului format al Mondialului Cluburilor, care se va disputa anul viitor în Statele Unite. Esperance Tunis a fost repartizată în Grupa D, alături de Flamengo, Chelsea și Club Leon.
Laurențiu Reghecampf formează un cuplu cu Corina Caciuc, împreună de care are doi băieți
Galerie Foto
Laurențiu Reghecampf și Corina Caciuc au doi băieți, pe Liam și pe Landon Abram. Antrenorul mai are un băiat cu Anamaria Prodan, pe Laurențiu Reghecampf jr, alintat ”Bebeto”, și un băiat, Luca, din prima sa căsnicie.
Etichete: laurentiu reghecampf , preparator fizic , neftchi baku , esperance tunis , bogdan merisanu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Serghei Miheiev, un politolog rus, a avertizat recent la televiziunea de stat că Moscova ar putea...