Jean Pădureanu după ce a ieșit din închisoare: ”Sunt sărac lipit pământului. Aștept mila prietenilor!”
04.08.2015, 18:55Jean Pădureanu (79 de ani), fostul președinte al celor de la Gloria Bistrița, a acordat un interviu în care a vorbit despre perioada petrecută la închisoare, despre posibila revenire în fotbal, dar și care este cel mai mare regret al vieții sale.
![jean padureanu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwOCUyRjA0JTJGNDg2NzI3XzQ4Njcy/N19qZWFuX3BhZHVyZWFudS5qcGcmdz0x/MDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9MzQ0NWExMjRjOWYxZDYxYmUxMmNmODA4ODcwZjVhM2E=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”Tata Jean” a deschis ușile casei sale jurnaliștilor de la sportulbistritean.ro pentru o discuție care s-a întins pe durata a 60 de minute. Pădureanu a lăsat de înțeles că a trecut destul de bine peste perioada de penitență și că-i este mai greu acum, după ce a căzut pe scări și s-a lovit la cap.
”Am mai căzut o dată, dar nu așa rău ca acum. Și-aia a lăsat urme, dar nu ca asta. La asta m-au apucat amețelile și am picat pe ultimele 3-4 trepte. M-am lovit la cap, noroc că osos n-am nimic. Atâta sânge a curs, era o baltă de sânge sub mine. M-am ridicat și noroc că a apărut Nicoleta (n.r - o nepoată). A fost glicemia mare, de-aia am amețit. Am căzut și în penitenciar, la baie. Acolo m-am lovit la spate. Cu deplasare de coloană, rău de tot. Dar nu m-a durut așa rău ca acum”, a spus Pădureanu.
”Am făcut pușcărie degeaba. Nu am fost pus pe furat!”
Fostul președinte al Gloriei a povestit, apoi, și perioada petrecută la închisoare.
”Am trecut și peste asta. Am văzut cu ocazia asta, vorba cântecului, care-i om și care-i câine. Au fost mulți oameni care m-au sprijinit, atât moral cât și material. Dar, în general, am fost ajutat și am reușit să trec mai ușor. Acum e mai greu, după căzătura asta de acasă. Mă dor picioarele de parcă îmi bagă cineva cuțite în mușchi”.
PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Jean Pădureanu susține că nu și-a sustras niciun ban din cei pe care i-a rulat la fotbal, că este sărac și că a făcut pușcărie degeaba.
”Sută la sută am făcut degeaba. Dar de vreme ce legiutiorii au zis că am fost vinovat, nu-i pot eu contrazice. Dimpotrivă, sunt sărac lipit pământului. Aștept mila prietenilor. Toți banii pe care îi am în buzunar sunt 40 de lei. Banii care mi-au trecut prin mână i-am folosit la activitate.
Dar de foame n-am răbdat, e adevărat. Pe unde mă duceam mă așteptau cu un grătar, alții îmi aduceau alimente acasă. Rău nu am dus-o, dar nu pe măsura părerii multora din oraș, care ziceau că-s putred de bogat. Nu le doresc decât să fie bogați ca mine și atunci o să ajungă cerșetori. Concluzia e că n-am fost pus pe furat, am fost pe activitate și vrând nevrând a mers activitatea”, a mai spus fostul președinte.
”Mi-aș da și sufletul pentru fotbalul bistrițean!”
Într-un final, Pădureanu se teme să mai facă dezvăluiri din fotbal, tocmai pentru că, susține el, vrea să mai trăiască.
”Știu eu cine a distrus fotbalul dar nu spun, că nu vreau să-mi fac dușmani. Nu vreau, Doamne ferește de mai rău. Vine unu și-mi dă un brânci. Cu cadru cu tot, mă duc. Să-și ducă crucea fiecare. Eu mi-am dus-o și uneori mă mândresc cu crucea mea. Am făcut și eu ce-am putut.
Am un regret mare. Am venit la Bistrița când aici fotbalul era de nimic. L-am îndreptat cum am putut și uite că acum e tot nimic. Mi-aș vinde și sufletul pentru el, dacă aș putea să-l salvez și să las echipa asta bistrițenilor”, a conchis Pădureanu.
Etichete: digisport , gloria bistrita , program digisport , jean pădureanu , jean padureanu gloria bistrita , padureanu interviu , padureanu inchisoare declaratii
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...