alex-baena
S-a autopropus la Barcelona și i-a anunțat pe catalani cât trebuie să plătească pentru transferul său: ”De atât e nevoie”
profimedia-0841854105
Xavi, exasperat de jurnaliștii spanioli la conferință
Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Video Osasuna - Barcelona 1-2. După o repriză de coșmar, catalanii au întors scorul. Lewandowski, eliminat. Pique, 'roșu' la pauză

09.11.2022, 00:20

Barcelona s-a impus greu, cu 2-1, pe terenul celor de la Osasuna, în etapa a 14-a din La Liga, după un meci cu scântei.

profimedia-0736080693
Robert Lewandowski, în meciul Osasuna - Barcelona / Foto: Profimedia
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Osasuna - Barcelona 1-2. Lewandowski, eliminat în minutul 30, iar Pique, eliminat la pauză

Catalanii au primit gol după nici 6 minute de joc, la lovitura de cap a lui David Garcia. Până la pauză, Barcelona a rămas fără Lewandowski, care a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Apoi golul lui Ferran Torres a fost anulat. A doua eliminare în tabăra Barcelonei a avut loc la pauză, iar protagonist a fost Pique, după ce s-a dus direct la arbitru și s-a certat cu el, deși încă nu intrase pe teren.

Osasuna - Barcelona 1-2. Catalanii au fost conduși

Repriza secundă a început cu golul egalizator al lui Pedri, însă Osasuna "s-a ținut bine" și a profitat de inferiotitatea numerică a adversarilor. Ba chiar a avut câteva acțiuni bune, care se puteau finaliza cu gol, mai ales în minutul 79, când Kike Garcia a trimis razant cu bara.

În cele din urmă, trupa lui Xavi a luat toate cele trei puncte în minutul 85, când Raphinha a marcat superb din pasa excelentă a lui Frenkie de Jong. Barca a avut emoții în prelungiri, la ocazia lui Moncayola, însă a încheiat meciul victorioasă.

Astfel, catalanii rămân lideri și pun 5 puncte peste Real Madrid, care are însă un meci mai puțin.

VIDEO cu rezumatul meciului Osasuna - Barcelona 1-2:

LIVE VIDEO Osasuna - Barcelona 1-2

Min. 90+1: Ocazie Osasuna. După o centrare de pe stânga, mingea e respinsă până la Moncayola, care șutează în Frenkie de Jong.

Min. 85: Gol Barcelona. Frenkie De Jong trimite o pasă lungă, excelentă, pentru Raphinha, care trimite cu capul, peste portar.

Min. 79: Ocazie Osasuna. După o acțiune frumoasă, Kike Garcia deviază din apropierea porții, dar minge trece razant cu bara.

Min. 48: Gol Barcelona. Pedri egalează după o minge respinsă în spate de Unai Garcia.

Min. 45+6: Pique (Barcelona) este eliminat, deși se afla pe bancă. Fundașul, care era la ultimul său meci din carieră, s-a certat cu arbitrul.

Min. 45+1: Gol anulat Barcelona. Alba centrează în careu, Ferran Torres înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

Min. 30: Lewandowski (Barcelona) primește al doilea cartonaș galben și este eliminat, după o intrare dură asupra lui David Garcia.

Min. 6: Gol Osasuna. După o centrare din corner, David Garcia deschide scorul cu o lovitură de cap. Catalanii au cerut fault în atac.

Min. 1: Începe meciul.

Osasuna - Barcelona LIVE VIDEO, ora 22:30, pe Digi Sport 2. Catalanii caută să profite de pasul greșit făcut de rivali

Catalanii pot profita astfel de pasul greșit făcut de Real Madrid, care a pierdut în epilogul etapei trecute, 2-3, cu Rayo Vallecano. Trupa blaugrana tocmai și-a aflat adversara din play-off-ul Europa League, acolo unde urmează să dea piept cu Manchester United, și are acum ocazia să-și "umfle mușchii" pentru a-i impresiona pe englezi.

În ultima rundă din La Liga, Barcelona a învins, 2-0, pe Almeria, în ceea ce a fost meciul final al lui Gerard Pique pe Camp Nou. Fundașul iberic este în lot pentru partida de la Pamplona, cu Osasuna, și ar putea îmbraca astfel ultima dată tricoul catalanilor, el anuntându-și retragerea.

Stagiunea trecută, pe El Sadar, Osasuna și Barcelona au remizat, 2-2. Golurile au fost marcate de Dani Garcia și Chimy Avila, respectiv Nico și Abde.

Clasament La Liga

Etichete: barcelona , osasuna , campionatul spaniei

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că...

FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit
Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului
ostapenko

Reacția presei din Spania, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2
Foto MM Stoica n-a mai răbdat și i-a răspuns lui Tudorel Stoica: ”Trăiești o mare dezamăgire”
Capture
Exclusiv ”Ancelotti e numărul 1. L-a depășit pe Guardiola” / ”Am văzut pasa anului”. Concluziile serii după magicul Bayern - Real 2-2
colaj ilie balint ucl
O tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret
Gigi Becali, „incurabil": ce se ascunde în spatele hăhăielilor sale
ALERTĂ Rusia lansează două noi nave de luptă în Marea Neagră cu rachete ce bat la 2.000 km. Ce vânează?
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc