Mihai Pintilii a spus care a fost principalul atu al FCSB din acest sezon: ”Asta le-a lipsit tot timpul”
costel-galca
Costel Gâlcă a spus care este situația lui Alex Mitriță, după ce fotbalistul s-a accidentat din nou
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Digi Sport Special
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 1
FCSB FCSB
Lu 14.05.2018 21:45

Craiova - FCSB 0-1. Teixeira a adus victoria într-un final tensionat, cu două eliminări. Titlul se decide în ultima etapă

14.05.2018, 23:04

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

FCSB a rezistat eroic în Bănie şi a împins lupta pentru câştigarea titlului în ultima etapă. Roş-albaştrii au învins-o la limită pe CS U Craiova, scor 1-0, Filipe Teixeira marcând golul prin care oltenii au suferit prima înfrângere pe noul stadion.

Oltenii au început ca din tun şi au avut două şanse importante de a deschide scorul. Mai întâi, Mitriţă a fost blocat in extremis de Bălgrădean. Apoi, mijlocaşul alb-albaştrilor a executat ideal un corner, dar devierea lui Băluţă nu a schimbat tabela.

Vicecampionii s-au trezit înainte de pauză. Teixeira a încercat o execuţie spectaculoasă, iar Florin Tănase şi-a trecut în cont o ratare uriaşă.

După pauză, căpitanul roş-albaştrilor a fost imitat Tiago Ferreira, a cărui lovitură de cap a fost respinsă de Bălgrădean cu o intervenţie cât un titlu. Nici Zlatinski nu a putut să îl învingă pe portarul lui FCSB, din afara careului.

La cealaltă poartă, cu patru minute înainte de final, Filipe Teixeira a marcat golul victoriei, după o fază creată de Florin Tănase şi o respingere neconvingătoare a lui SCreciu, abia intrat pe teren.

În ultimele minute, Ovidiu Haţegan a arătat două cartonaşe roşii. Schimbat deja, Pintilii a fost trimis la cabine, iar Junior Morais a fost eliminat în prelungiri, după ce a primit al doilea "galben".

UPDATE 20:10: Imagini cu gazonul de la Craiova, care se prezintă în condiţii bune.

UPDATE 19:50 - Autocarul roş-albaştrilor a ajuns la stadion, care va fi arhiplin la meciul din această seară. Budescu a coborât ultimul, el părând afectat de faptul că este doar rezervă.

FCSB FCSB
  • 98 fr2

FINAL DE MECI! Craiova pierde primul meci pe noul stadion, 0-1 cu FCSB, iar roş-albaştrii revin la un punct de CFR Cluj. Titlul se decide în ultima etapă.

• 97 cg cg

Cartonaş galben pentru Bălgrădean.

• 95 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Cristi Tănase.

• 95 cg cg

Cartonaş galben pentru Kelic.

• 95 cgr cgr

Nervii cedează pe final. Junior Morais a primit al doilea galben şi a fost eliminat, după un duel cu Băluţă la mijlocul terenului.

• 91 cr cr

Cartonaş roşu pentru Pintilii, schimbat acum câteva minute. Mijlocaşul oaspeţilor a fost eliminat pentru proteste şi nu va juca în ultima etapă.

• 90 s s

Ultima schimbare la gazde. Burlacu a intrat în locul lui Zlatinski.

• 89 oc oc

Ocazie FCSB! Contraatac excelent al oaspeţilor, cu Cristi Tănase care i-a pasat excelent lui Budescu, blocat de Mitrovic.

• 86 g g

GOOOOOL, 1-0 FCSB! Florin Tănase s-a descurcat extraordinar în dreapta, a centrat în faţa porţii, de unde Screciu, abia intrat, a respins doar până la Teixeira, care a înscris calm, cu latul.

• 84 s s

O nouă modificare la gazde. Screciu i-a luat locul lui Răzvan Popa, accidentat.

• 84 s s

Ultima schimbare la FCSB. Cristi Tănase a intrat în locul lui Pintilii.

• 79 oc oc

Ocazie FCSB! Teixeira a tras foarte bine după o lovitură de colţ, dar mingea care se ducea periculos spre poarta lui Mitrovic a fost respinsă de Răzvan Popa.

• 77 s s

O schimbare şi la gazde. Glavina a intrat în locul lui Gustavo.

• 73 s s

A doua modificare la roş-albaştri. Man a intrat în locul lui Coman.

• 73 cg cg

Cartonaş galben primit de Teixeira.

• 72 s s

Schimbare la FCSB. Budescu a intrat în locul lui Gnohere.

• 68 oc oc

Ocazie Craiova! Două şanse pentru olteni, la aceeaşi fază. Mai întâi, Mitriţă a fost blocat în ultimul moment, apoi Bălgrădean a respins cu dificultate în faţă şutul de la distanţă al lui Zlatinski.

• 64 cg cg

Cartonaş galben primit de Junior Morais.

• 56 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Zlatinski.

• 55 cg cg

Cartonaş galben primit de Tiago Ferreira.

• 52 cg cg

Cartonaş galben pentru Bancu.

• 50 oc oc

Ocazie Craiova! FCSB a fost salvată de Bălgrădean, care a avut o paradă senzaţională la lovitura de cap a lui Tiago Ferreira. Mingea a fost deviată de portarul oaspeţilor în transversală, apoi Planic a trimis în corner.

• 47 fm fm

Florinel Coman a încercat să obţină o lovitură liberă la marginea careului, simulând evident, dar fostul jucător de la Viitorul a scăpat fără galben, care ar fi însemnat eliminarea, pentru că era deja avertizat din prima repriză.

PAUZĂ! Craiova şi FCSB sunt la egalitate, scor 0-0, după o repriză începută mai bine de gazde, dar în care vicecampioana a devenit periculoasă pe final.

• 45 oc oc

Ocazie FCSB! Florin Tănase a ratat incredibil din câţiva metri, după ce mingea a sărit din umărul lui Gnohere. Căpitanul roş-albaştrilor a trimis cu capul, dar indecis, iar Mitrovic a reuşit să respingă, cu un reflex instinctiv.

• 45 cg cg

Cartonaş galben primit de Răzvan Popa.

• 41 oc oc

Ocazie FCSB! Teixeira a fost aproape de un gol memorabil. Portughezul a tras din întoarcere, după ce zidul oltenilor a respins execuţia lui Gnohere din lovitură liberă, dar mingea a trecut pe lângă vinclul porţii lui Mitrovic.

• 35 cg cg

Cartonaş galben primit de Florinel Coman.

• 33 fm fm

FCSB e obligată să câştige pentru a mai spera la titlu, dar a atras primul şut după mai mult de jumătate de oră. Execuţia lui Florin Tănase a fost, însă, mult prea slabă, iar Mitrovic a prins fără probleme.

• 31 cg cg

Cartonaş galben primit de Ovidiu Popescu.

• 26 cg cg

Cartonaş galben primit de Băluţă.

• 25 oc oc

Ocazie Craiova! Băluţă a fost aproape de deschiderea scorului, la lovitura de colţ care a urmat. Decarul oltenilor a deviat splendid centrarea lui Mitriţă, dar Bălgrădean a fost atent şi a respins.

• 24 fm fm

Contraatac superb al gazdelor, cu Mitriţă care a sprintat pe partea stângă, de unde a centrat pentru Gustavo. Un alt brazilian, Junior Morais, a respins excelent, prin alunecare.

• 16 fm fm

Mateiu a tras de la marginea careului, după o acţiune a lui Mitriţă, dar mingea a trecut puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

• 14 oc oc

Ocazie Craiova! O neînţelegere între Ovidiu Popescu şi Planic i-a permis lui Mitriţă să scape singur cu Bălgrădean, dar golgheterul play-off-ului şi-a prelungit prea mult mingea şi a fost blocat de portarul roş-albaştrilor.

• 5 fm fm

Început entuziast al oltenilor, care au creat primul moment periculos în careul oaspeţilor. Băluţă a încercat să reia din foarfecă, dar mingea l-a lovit pe Planic şi a ieşit în corner.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut roş-albaştrilor.