FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Răzbunarea perfectă a FCSB-ului. Roș-albaștrii pot câștiga titlul împotriva lui Gică Hagi
Screenshot 2024-04-24 213706
Gică Hagi, mesaj pentru Olimpiu Moruțan după accidentarea care îl face să rateze EURO
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Academica Clinceni Academica Clinceni
2 - 8
Farul Farul
Jo 17.02.2022 20:00

Academica Clinceni - Farul 2-8. Constănțenii au făcut scorul campionatului. Numai cine n-a vrut nu a înscris

17.02.2022, 21:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Farul a zdrobit codașa clasamentului, Academica Clinceni, într-o restanță din etapa a 23-a. A fost 8-2 în deplasare pentru constănțeni, care au avut, practic, un meci de antrenament.

Academica Clinceni - Farul 2-8. Ilfovenii rămân ultimii și au același număr de goluri încasate ca Dinamo, 58

Farul și-a început recitalul în minutul 5, când Artean nu a nimerit poarta, însă la scurt timp, Jefte a deschis scorul din penalty. De Nooijer a ratat o ocazie, iar peste 3 minute a înscris și el.

După încă o ocazie a Farului, a primit penalty și echipa Clinceniului, iar Alghoul a transformat de la punctul cu var. Până la pauză s-a făcut 3-0, prin reușita lui Grameni.

În partea secundă, ilfovenii au căzut definitiv. După ocazia lui Petre, a urmat golul lui Nedelcu, din minutul 55. Hagi nu și-a slăbit elevii și i-a impulsionat să mai înscrie.

Academica Clinceni - Farul 2-8. Constănțenii rămân pe 6, dar au egalat Universitatea Craiova

După ocazia lui Radaslavescu, a urmat un golul lui Adrian Petre, din minutul 74, însă a înscris și Academica imediat, prin Holzmann. Nu a contat decât la statistici pentru că Farul a mai marcat.

Boboc a făcut 6-2, când Jefte a reușit dubla. Scorul final l-a stabilit Moldoveanu, 8-2. După această victorie, constănțenii rămân pe 6, dar au egalat Universitatea Craiova la puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Academica Clinceni - Farul 2-8:

Partida dintre Academica Clinceni și Farul Constanța se joacă de la ora 20:00, pe Digi Sport 1, și poate fi urmărit și LIVE TEXT și VIDEO pe www.digisport.ro.

Partida restantă dintre cele două formații contează pentru etapa cu numărul 23 a Ligii 1.

Academica Clinceni - Farul Constanța LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Digi Sport 1 | Hagi și elevii săi, cu gândul la victorie

Farul Constanța speră la o victorie cu ultima clasată, având în vedere lupta stânsă care se dă pentru un loc play-off.

Momentan, trupa lui Hagi este pe locul 6, cu 39 de puncte, iar un succes contra celor de la Academica Clinceni i-ar duce pe constănțeni la egalitate de puncte cu ocupanta poziției a 5-a, Universitatea Craiova.

Etapa trecută, Farul a învins-o pe teren propriu pe FC Voluntari, 3-0, la capătul unei partide foarte bune făcută de elevii lui Gică Hagi.

Academica Clinceni - Farul Constanța LIVE VIDEO, ora 20:00, pe Digi Sport 1 | Gazdele s-au "transformat" în ultimele zile

Pe lângă cele 12 legitimări noi făcute de formaţia clasată pe ultimul loc, Academica are și un nou cuplu de antrenori.

Iniţial a fost luat în calcul ca Nicolae Grigore, de la Metaloglobus, să fie pus director tehnic şi să antreneze echipa. El are licenţă PRO, dar nu putea fi numit antrenor principal pentru că pe acea poziţie este încă Ionuţ Chirilă, cu care clubul este în litigiu.

Până la urmă, clubul s-a înţeles cu Florin Stîngă (43 de ani), care va conduce echipa din postură de antrenor secund pentru că nu are Licenţă PRO. Alături de el va fi Constantin Giurescu, posesor de Licenţă PRO, care va fi instalat director tehnic.

Florin Stîngă a fost antrenor la Astra anul trecut, dar a demisionat în momentul în care a realizat că nu poate schimba nimic la echipă.

De asemenea, John Ene va rămâne în colectivul tehnic al echipei.