Exclusiv Gigi Becali a vorbit despre transferul lui Marius Ștefănescu la FCSB: ”Am semnat, am avut o convenție”
gigibecali4
Exclusiv Gigi Becali a spus de ce Joyskim Dawa a fost schimbat la pauză în meciul cu Sepsi: ”La revedere”
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 2
FCSB FCSB
Lu 19.10.2020 22:00

Academica Clinceni - FCSB 0-2 | Roș-albaștrii au rezolvat meciul în două minute! Iulian Cristea a riscat eliminarea

19.10.2020, 22:50

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Partida de la Călărași s-a decis în ultimele 15 minute. Mai întâi a fost faza cu Iulian Cristea, care ar fi putut fi eliminat la faza cu Rusescu, din minutul 75, după care, pe final, în doar două minute, roș-albaștrii au decis partida.

Până în minutul 75, cele mai importante faze s-au petrecut tot la poarta ilfovenilor. Tănase a trimis în transversală în minutul 19, după care Moruțan a ratat incredibil în minutul 70. Și cam atât.

Academica Clinceni - FCSB 0-2 | Faza care putea schimba soarta partidei

În rest, după minutul 75, s-au petrecut toate fazele importante. Mai întâi, Rusescu putea provoca eliminarea lui Iulian Cristea, la o fază la care roș-albaștrii au fost prinși pe picior greșit.

Mai apoi, pe final, în doar două minute, trupa lui Toni Petrea a rezolvat ecuația. Mai întâi, Man a profitat de o bâlbâială de a lui Patriche, și a marcat la vinclu, pe colțul scurt.

Două minute mai târziu a ieșit la rampă iar Moruțan, numai că acum a marcat. FCSB s-a impus la Călărași și se menține în coasta liderului.

VIDEO cu rezumatul partidei Academica Clinceni - FCSB 0-2

După succesul din derby-ul cu Dinamo, FCSB vrea o nouă victorie în Liga 1 pentru a putea ține pasul cu liderul Universitatea Craiova, care a ajuns la șapte victorii în primele șapte etape ale sezonului.

Academica Clinceni - FCSB, la Călărași

Echipa lui Ilie Poenaru este neînvinsă în ultimele cinci partide din Liga 1. Cu patru rezultate de egalitate și o victorie, Clinceni este pe locul 11, cu șapte puncte, și poate urca pe loc de play-off dacă reușește să producă surpriza etapei la Călărași.

Terenul celor de la Academica nu dispune de instalație de nocturnă, astfel că meciul nu se poate juca la Clinceni și a fost mutat pe stadionul ”Ion Comșa”, unde elevii lui Poenaru au evoluat la începutul sezonului precedent, când arena din Clinceni era în renovare.

La Clinceni poate debuta și noua achiziție a echipei, Raul Rusescu, fostul campion al României cu FCSB.

Care este situația indisponibililor de la FCSB

Darius Olaru e suspendat după eliminarea de la Iași, în timp ce Dragoș Nedelcu, Lucian Filip și Florinel Coman sunt accidentați. Însă, cel mai probabil, peste trei săptămâni și aceștia vor fi din nou valizi.

În poartă, deși se vorbea despre Cătălin Straton, va fi titularizat, cel mai probabil, Andrei Vlad. După zilele de izolare impuse de către FRF, goalkeeperul și-a reluat pregătirea alături de echipă, după ce a mai făcut un test și a ieșit negativ.

FCSB FCSB
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! Academica Clinceni - FCSB 0-2

• 89 g g

GOOOOOL FCSB: 0-2, MORUȚAN! Mijlocașul a majorat diferența cu un șut din careu, la colțul lung

• 87 g g

GOOOOOL FCSB: 0-1, DENNIS MAN! Fotbalistul a marcat superb, la vinclul, pe colțul scurt, după o acțiune personală

• 82 s s

Schimbare Clinceni! A ieșit Cascini, a intrat Dumitriu

• 79 oc oc

Tănase a executat o lovitură liberă, un corner mai scurt, direct pe poartă, dar Vîlceanu a respins

• 78 cg cg

Cartonaș galben Patriche! Pentru un fault la Octavian Popescu

• 75 cg cg

Cartonaș galben Iulian Cristea! Pentru fault la Rusescu. Cei de la Clinceni au cerut eliminarea fundașului

• 71 s s

Schimbare Clinceni! A ieșit Chunchukov, a intrat Boiciuc

• 70 oc oc

OCAZIE FCSB! Moruțan, dintr-o poziție foarte bună, a trimis pe lângă. Faza a plecat de la Man, care a combinat cu Crețu

• 68 cg cg

Cartonaș galben Dennis Man! Pentru proteste, după ce a fost oprit dintr-o acțiune pe motiv de fault

• 66 fm fm

Moruțan a încercat să-i dea o pasă cu boltă lui Tănase, aflat în poziție de a marca, dar Vîlceanu a ieșit perfect și a reținut