FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 2
U Craiova 1948 U Craiova 1948
Sb 07.08.2021 19:30

Academica Clinceni - U Craiova 1948 1-2. Revelația din sezonul trecut a ajuns la 4 eșecuri din 4 etape

07.08.2021, 20:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După ce a fost o adevărată revelație în sezonul trecut, Academica Clinceni nu se regăsește în această stagiune. A pierdut cu 1-2 pe teren propriu în fața celor de la U Craiova 1948 și a bifat a patra înfrângere din 4 etape.

Academica Clinceni - U Craiova 1948 1-2. Oltenii au obținut a doua victorie în 4 etape

Oltenii au combinat mai mult în prima repriză și au avut prima ocazie în minutul 12. Ilfovenii au avut și ei o șansă, dar Vellios și-a bătut joc de o pasă perfectă.

Echipa antrenată de Adi Mutu a deschis scorul în minutul 27, prin Sidibe, după o greșeală de începător a lui Holzmann, iar până la pauză a mai marcat o dată prin Baeten.

Academica Clinceni - U Craiova 1948 1-2. Ilfovenii au 4 eșecuri din 4 etape

În repriza a doua, Clinceniul a ratat prima, prin Achim, iar apoi Hugo Viera a irosit o șansă bună pentru olteni. Finalul a fost unul cu emoții pentru echipa lui Mutu.

Mai întâi, Omoh a ratat pentru Clinceni, iar apoi Chandarov a redus diferența în minutul 84, pentru ca în prelungiri gazdele să rateze o șansă de a egala. Academica Clinceni a bifat astfel 4 eșecuri din 4 etape, în timp ce craiovenii au obținut a doua victorie.

VIDEO cu rezumatul meciului Academica Clinceni - U Craiova 1948 1-2:

Etapa a patra din cadrul Ligii 1 continuă sâmbătă cu meciul dintre Academica Clinceni și U Craiova 1948. Partida poate fi văzută de la 18:30, în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, sau pe www.digisport.ro, de către abonații RCS & RDS.

Academica Clinceni - U Craiova 1948, 18:30, Digi Sport 1

Academica Clinceni primește sâmbătă vizita celor de la U Craiova 1948. Echipa pregătită de Ilie Poenaru se află pe ultimul loc în primul eșalon românesc, după ce nu a reușit să obțină nici măcar un punct în primele trei partide.

Antrenorul gazdelor a răbufnit la adresa elevilor săi la finalul meciului cu Dinamo, pierdut cu 1-3. Acesta i-a acuzat de faptul că au venit la echipă doar pentru a încasa salarii, cât și de faptul că nu respectă indicațiile tehnice.

De cealaltă parte, trupa pregătită de Adrian Mutu se află pe locul 10, după o victorie și două înfrângeri. Toate cele trei rezultate au fost obținute la limită, diferența fiind mereu de doar un gol.

Academica Clinceni - U Craiova 1948, 18:30, Digi Sport 1. Ilie Poenaru și-a criticat jucătorii după înfrângerea cu Dinamo

La interviul de după meciul cu Dinamo, tehnicianul oaspeților s-a arătat foarte supărat pe elevii săi, deoarece aceștia nu au respectat indicațiile tactice oferite înaintea meciului sau cele exersate la antrenamente.

"Concluzia? Ce concluzii să mai tragem? A bătut meritat cu prisosință Dinamo, a știut să gestioneze toate fazele jocului, au știut să joace pe contraatac foarte bine, să ne desfacă.

Noi conduceam cu 1-0, se arată prelungirile, strigăm să rămânem jos, să ne închidem, și parcă era minutul 90 și conduceau ei cu 1-0 și alergam noi după egalare. Nu mai respectam nimic tactic, pe tranziția negativă eram rupți în două, toate principiile pe care le-am antrenat astăzi au fost dezastruoase, din păcate.

Nu știu ce-au crezut și ce-a fost în capul lor. Eu le-am spus și la pauză că trebuie să stăm mai grupați și să-i lăsăm puțin să vină peste noi. Noi, total invers. Poate căldura asta ne-a amețit de ne-am pierdut cumpătul.

Avem jucători cu experiență, au un CV în spate și le-am spus că jucăm cu o echipă formată în mare parte din copii, care au entuziasm, plăcere, nu au nimic de pierdut. Dar, Dinamo a fost superioară la toate capitolele", a răbufnit Poenaru.

Academica Clinceni - U Craiova 1948, 18:30, Digi Sport 1. Adrian Mutu, mulțumit de elevii săi în urma meciului cu FC Voluntari

Dacă Ilie Poenaru și-a criticat jucătorii minute în șir la interviul ulterior ultimului meci disputat, Adrian Mutu a făcut exact opusul, chiar dacă și echipa sa a pierdut.

Fostul jucător al Fiorentinei s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale din meciul cu FC Voluntari, iar în viitor spune că jocul oltenilor va arăta și mai bine: "Există puțină frustrare, uneori nu înțeleg fotbalul. Am condus jocul de la cap la coadă, am dominat, dar am pierdut. Echipa a jucat bine, sunt mulțumit de felul în care au luptat băieții. Am avut mereu posesia, am făcut un joc solid.

Am primit un gol foarte frumos la care n-am avut ce face, cred că doar la golul al doilea putem să fim mai atenți. Echipa se exprimă cum îmi doresc, suntem pe drumul cel bun. Jucătorii care au câștigat anul trecut campionatul din Liga 2 merită să joace în Liga 1, știu fotbal. Bauza are entorsă", a spus Mutu, după al doilea eșec în primele trei etape.

• 90+5 fr2

Final de meci. Academica Clinceni - U Craiova 1948 se termină 1-2.

• 90+5 oc oc

Ocazie Clinceni. Gavra centrează pentru Cascini, care trimite cu capul, dar portarul Craiovei reține.