FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
Exclusiv Reacția conducerii lui Dinamo, după ce Hermannstadt a mărit prețul biletelor pentru duelul din play-out: ”O anomalie!”
Bogdan Andone este convins înainte de debutul lui FC Botoșani în play-out: ”Nu există așa ceva!”
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
ACS Poli Timişoara ACS Poli Timişoara
0 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Lu 21.05.2018 21:45

ACS Poli Timișoara - Gaz Metan Mediaș 0-0. Oaspeții au ratat un penalty în minutul 90

21.05.2018, 20:09

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

ACS Poli Timișoara și Gaz Metan Mediaș au încheiat la egalitate, 0-0, ultimul meci al etapei cu numărul 11 din play-out-ul Ligii 1. Oaspeții au ratat victoria în prelungiri, când Diogo Rosado a ratat o lovitură de la 11 metri obținută de Rondon.

Atmosferă de vacanță la Timișoara, echipă care stă să retrogradeze. Cu Mediaș, organizatorii au greșit sigla oaspeților, iar pe tabelă a apărut emblema răposatei Gaz Metan Severin. Au fost și câțiva suporteri care au greșit echipa pe stadionul în care doar un câine a făcut gălăgie

Străuț s-a accidentat în minutul 7 și a fost înlocuit cu Alexandru Munteanu, jucător care l-a enervat rapid pe Neaga. Gaz Metan a ratat incredibil două ocazii prin Olaru și Popovici și a irosit și un penalty primit în prelungiri. Rondon a căzut în careu, iar Rosado a șutat peste poartă.

La ultima fază, bănățenii au cerut și ei o lovitură de la 11 metri, dar Hațegan a lăsat jocul să continue. Timișoara a rămas pe loc retrogradabil după etapa a 11-a în timp ce Gaz Metan a depășit Concordia și a urcat pe 4 în clasamentul din play-out.

• 90 cg cg

Straton a fost avertizat pentru proteste, după fluierul de final al partidei

• 90 fr2

Final de partidă pe Bega. Duelul s-a încheiat la egalitate 0-0. La ultima fază bănățenii au cerut o lovitură de la 11 metri, dar Hațegan a făcut semn că jocul poate continua, apoi a fluierat finalul.

• 90 rp rp

Penalty Ratat de Gaz Metan! Rosado a fost cel care și-a asumat răspunderea executării loviturii de la 11 metri. Decarul Gazului a căutat vinclul, dar a trimis peste poartă

• 89 p p

Penalty Gaz Metan! Rondon pătrunde în careul gazdelor pe un contraatac și cade în urma unui duel cu Șeroni, iar Hațegan indică punctul cu var

• 88 oc oc

Tîrcoveanu a ajuns în poziție de finalizare și a tras către colțul lung, deși ar fi putut să-i paseze lui Rondon în fața porții. Mingea a trecut pe lângă poartă și tabela rămâne nemodificată

• 85 fm fm

Caiado a șutat de la 16 metri, Straton a reținut și de această dată

• 75 oc oc

OCAZIE TIMIȘOARA! Pleșca e pus la încercare pentru prima dată în acest meci. Răzvan Raț a trimis un șut cu pământul, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri, dar portarul oaspeților a fost atent și a respins în corner

• 71 s s

Tîrcoveanu intră în locul lui Olaru

• 69 cg cg

Diogo Rosado este avertizat pentru un fault dur la mijlocul terenului

• 65 fm fm

Olaru a trimis un șut de la marginea careului de 16 metri, Straton a reținut fără probleme

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă a meciului de pe arena Dan Păltinișanu. Oaspeții au avut lovitura de start

Final de primă repriză pe Bega. Cele două formații au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0

• 45 cg cg

Șeroni este primul jucător avertizat de Ovidiu Hațegan. Fundașul Timișoarei a văzut cartonașul galben după un fault asupra lui Rondon

• 42 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Rondon centrează excelent în fața porții pentru Popovici, care în loc să pună latul încearcă o preluare și scapă mingea în afara terenului

• 40 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Olaru trece de Melinte și scapă singur cu Straton. Jucătorul Gazului a încercat să-l surprindă pe portarul gazdelor cu un șut la colțul scurt, dar mingea s-a dus în plasa laterală

• 33 s s

Prima schimbare și la oaspeți. Accidentat, Ely Fernandes este înlocuit de Rosado

• 28 oc oc

Ciucur a trimis un șut centrare, mingea a trecut prin fața porții lui Pleșca, un fundaș al Gazului a deviat și balonul a ajuns în cele din urmă în corner

• 25 fm fm

Vașvari își încearcă din nou norocul dintr-o lovitură liberă de la mare distanță. Și de această dată deznodământul este același

• 20

Joc fragmentat la Timișoara, unde niciuna dintre echipe nu-și asumă riscuri în această primă jumătate a reprizei

• 8 s s

A doua modifcare la oaspeți. Sergiu Popovici este schimbat cu Roberto Romeo

• 8 fm fm

Vașvari caută poarta cu un șut de la mare distanță, din lovitură liberă, dar mingea trimisă de mijlocașul bănățenilor nu pune în pericol buturile apărate de Pleșca

• 8 s s

Prima schimbare a meciului are loc în echipa gazdă. Străuț, accidentat la umăr, este înlocult de Alex Munteanu

• 4 fm fm

Caiado a centrat pentru Olaru, a cărui reluare din prima a trecut pe lângă poarta lui Straton

• 1 sr1 sr1

A început partida dintre ACS Poli Timișoara și Gaz Metan Mediaș. Gazdele au avut lovitura de start