Adio, Steaua? Budescu a plecat în Cipru
15.01.2017, 14:02Constantin Budescu se pare că s-a hotărât unde va juca cel puțin până la vară. Dorit insistent de Steaua, jucătorul de 27 de ani a ales în cele din urmă Astra. Mijlocașul a plecat în cantonamentul echipei din Cipru și cel mai probabil va semna cu echipa antrenată de Marius Șumudică.
![budescu astra cantonament-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYwMSUyRjEzJTJGNzI5MDEyXzcyOTAx/Ml9idWRlc2N1X2FzdHJhX2NhbnRvbmFt/ZW50LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFz/aD1mM2I4ZTlkMmJkZTUzMTMwNjFmYzVhMzk3NTRkMTEzNQ==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Deși finanțatorul roș-albaștrilor, Gigi Becali, era convins că Budescu va juca din această iarnă sub comanda lui Laurențiu Reghecampf, se pare că tehnicianul campioanei a reușit să-l convingă pe mijlocaș.
”O să-l iau şi pe Budescu. Îl iau cu macaraua. I-am spus: 'Lasă vrăjelile cu mine, îți dau 200.000 la semnătură şi 20.000 pe lună'. Mi-a spus că stă la Ploiești și nu are mașină. I-am zis că îl trimit acum pe Luțu să îl ia, dar a spus că vine singur. I-am zis că dacă vine după 4, să vină la mine acasă, nu la palat. A răspuns: 'Bine, nea Gigi, vin la mata' acasă'. Nu a mai răspuns la telefon”, a spus Gigi Becali la Fotbal Club, de pe Digi Sport, în urmă cu câteva zile.
"Sunt foarte aproape să-l conving pe Budescu. De data asta mă implic eu foarte mult pentru că Budescu e un jucător care pe mine m-a ajutat să devin unul dintre cei mai buni antrenori ca și rezultate și am o datorie morală față de el. Eu cred că îl deturnez și îl aduc către Astra. Și asta a fost una din condițiile pe care le-a pus. Dacă ramâi și tu, rămân și eu”, a spus și Șumudică la Digi Sport Special.
Budescu a evoluat în cariera sa la Petrolul, Astra și Dalian Yifang.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
177 de meciuri are Budescu în tricoul Astrei, reușind să înscrie 66 de goluri și să ofere 50 de pase de gol colegilor săi.
Un titlu, o Cupă și o Supercupă are Budescu în palmares cu Astra, fiind singurele trofee câștigate de mijlocaș în întreaga carieră.
1 milion de euro este cota de piață a lui Budescu, conform site-ului de specialitate transfermarkt.com.
PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT
Etichete: steaua , astra , constantin budescu , budescu astra , budescu steaua , becali budescu , sumudica budescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)