Alexandru Albu, băgat în ședință de Cristiano Bergodi, după ce a numit-o pe Dinamo ”o echipă mică”
articol scris de Digi Sport03.02.2024, 09:55
Rapid s-a impus în derby-ul cu Dinamo, scor 2-1, pe Arena Națională, în etapa cu numărul 23 din SuperLiga României.
![FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (27.01.2024)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDEl/MkYzMSUyRjE4OTIyODVfMTg5MjI4NV9E/SU5BTU8tQlVDVVJFU1RJLVJBUElELUJV/Q1VSRVNUSS1TVVBFUkxJR0EtU1VQRVJC/RVQtMjdfMDFfMjAyNC0zLmpwZyZ3PTEw/NjAmaD02MzYmaGFzaD02NTMzOTJlZGVjYTcyNTdjMzQ4Y2NiYjlkZmQ4MmFhNA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La finalul derby-ului, Alexandru Albu a trimis ”săgeți” către rivali. Mijlocașul de la Rapid a spus că Dinamo este ”o echipă mică”.
Cristiano Bergodi le-a prezentat scuze dinamoviștilor, după declarațiile lui Alexandru Albu
Declarația lui Albu nu a fost pe placul lui Cristiano Bergodi (59 ani), care le-a prezentat scuze celor de la Dinamo. De asemenea, antrenorul italian a transmis că și-a băgat în ședință fotbalistul, pentru a-i transmite că declarația sa a fost lipsită de respect.
”Vreau să îmi cer scuze. Am văzut declarația dată de Albu. Am vorbit cu el și îmi asum eu responsabilitatea că a vorbit așa de Dinamo. Nu e corect să spui că este o echipă mică. Dinamo nu e o echipă mică! E o echipă de tradiție. Am vorbit cu el, i-am zis că nu ar trebui să facă acest lucru.
Era nervos, dar i-am spus că nu poate vorbi așa despre Dinamo. Nu știi în viață ce se întâmplă. Echipa asta trebuie respectată. A înțeles. E un băiat bun, cuminte, dar era un pic nervos”, a declarat Cristiano Bergodi, în cadrul unei conferințe de presă.
Declarațiile lui Alexandru Albu, după Dinamo - Rapid 1-2
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
La flash-interviu, ”îmbătat” de aburii victoriei, Alexandru Albu, mijlocașul Rapidului, a transmis că Dinamo este o echipă mică și a declarat că Rapid nu ar fi trebuit să aibă atâtea emoții cu o formație din subsolul clasamentului.
”Nu ne-a surprins Dinamo, știam cum vor juca, cred că noi ne-am surprins singuri. Ținem să jucăm foarte slab cu echipele mici, cred că ar trebui să fim mai bărbați, chiar dacă e presiune. A doua repriză, ați văzut, s-a jucat altfel, am dominat, chiar dacă ei au avut câteva contraatacuri.
Dinamo e acolo jos, cu tot respectul pentru ei. În momentul de față, Dinamo e o echipă mică pe lângă Rapid. Vom merge la suporteri la stadion și vom cânta, vom sărbători. Nu contează dacă dai gol în minutul 1 sau 90. Fotbalul se joacă până fluieră arbitrul.
Fanii noștri sunt alături de noi, sunt cei mai buni. Orice echipă și-ar dori să aibă suporteri ca ai noștri. Dacă cei de la Dinamo nu au avut bărbăția să le dea bilete unde trebuia, înseamnă că le-a fost frică de ei”, a spus Albu.
VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - Rapid 1-2:
Etichete: rapid , dinamo , cristiano bergodi , alexandru albu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...