”Am avut ofertă de la Steaua și Dinamo!”. La șase ani de la retragere, Mircea Bornescu a dat cărțile pe față
articol scris de Digi Sport14.11.2023, 22:34
Mircea Bornescu (43 de ani) s-a retras din fotbal în anul 2017, după ce a evoluat ultima oară pentru Voluntari.
![EVENIMENT:SARBATORIREA 100 ANI RAPID BUCURESTI (25.06.2023)](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTEl/MkYxNCUyRjE4Mzk3NzhfMTgzOTc3OF9T/QVJCQVRPUklSRUEtMTAwLUFOSS1SQVBJ/RC1CVUNVUkVTVEktMjVfMDZfMjAyMy5q/cGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9OGYw/NmZjMDZlZjc1NDIyYTA5OTJjNjNmNzAzYjYxNDY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Bornescu a jucat 60 de meciuri pentru Rapid, iar la șase ani de la retragere, fostul portar român a mărturisit că a avut oferte de la rivalele grupării din Giulești.
Suporterii i-au spus lui Bornescu că locul lui e la Rapid
Bornescu și-a petrecut cea mai lungă perioadă din cariera sa la Craiova și Rapid, iar portarul este amintit de suporterii ambilor echipe.
Acesta a spus că a avut oferte de la rivalele de moarte ale Rapidului, însă suporterii i-au spus că locul său e la Rapid. Așa cum a povestit, Bornescu a fost foarte aproape de a semna cu Dinamo în momentul în care Craiova a întâmpinat dificultăți financiare, însă a ales să-și facă părinții fericiți și să rămână în Bănie.
”La mine în familie, mama e olteancă, ține cu Craiova până la moarte, a crescut cu Craiova Maxima. Viața a făcut, și mă bucur că am reușit ,să îmi fac părinții fericiți. Pentru mine a fost cel mai frumos lucru, am jucat la Craiova, era mama cea mai fericită, iar când am semnat cu Rapid a fost tatăl. Când ajungi la echipa favorită, ce poate fi mai frumos? Știți ce discuții erau când am venit eu la Rapid.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Nae Manea a dormit o noapte sub pernă cu banii de transfer. S-au făcut sacrificii. După ce am plecat de la Craiova, am avut ofertă de la Steaua și Dinamo. Suporterii care mă cunosc de mic mi-au spus că eu nu am ce să caut la Dinamo, la Steaua, că locul meu e la Rapid. Am fost foarte aproape să merg la Dinamo, erau discuții mult prea lungi între Copos și Mititelu, eu mă judecam cu Craiova pentru bani. S-a plătit o sumă de bani.
Pentru mine, dar înțelegea a fost pentru o altă sumă mai mare, plătită din buzunarul meu. I-am văzut bucuria tatălui meu și nu a mai contat. Am renunțat la bani și am și dat. Nu am regretat, deși am avut și momente mai puțin plăcute”, a spus Mircea Bornescu, conform Fanatik.
Echipele la care a evoluat Mircea Bornescu de-a lungul carierei:
![bornescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIzJTJGMTEl/MkYxNCUyRjE4Mzk3NzdfMTgzOTc3N19i/b3JuZXNjdS5wbmcmdz01OTAmaGFzaD1l/YTBmMTU0ODQwY2QyYmJmMWNlMGU5Y2Q3NDE0YzE4OA==.thumb.jpg)
Etichete: steaua , rapid , dinamo , mircea bornescu , craiova
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)