Andrei Cristea, prezentat oficial la FC Braşov: "E o echipă importantă din Liga 1"
12.08.2013, 16:26UPDATE: Andrei Cristea a fost prezentat oficial la FC Braşov, după ce a semnat un contract pe doi ani cu "stegarii".
![andrei cristea brasov](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTMl/MkYwOCUyRjEzJTJGMTE2MzEyXzExNjMx/Ml9hbmRyZWlfY3Jpc3RlYV9icmFzb3Yu/anBnJnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTQ2/YWVmYzA0MTE0MzM3YTYwZTBmYjJiMjM3MzZiNWI1.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Chiar sunt foarte mulţumit că am primit această şansă de a juca la o echipă fanion din fotbalul românesc, o formaţie la care mi-am dorit să ajung. Voi face tot ce ţine de mine pentru a ajuta această echipă să depăşească pasa proastă prin care trece. Îmi doresc să joc bine şi să marchez foarte multe goluri, pentru că asta mi-e meseria. Am ales Braşovul dintre toate ofertele şi pentru că este o echipă importantă din Liga I, dar şi pentru că şi impresarul meu şi-a dorit ca eu să ajung aici. Am încredere că este o alegere bună pentru mine", a declarat Cristea.
Fotbalistul a mai spus că deşi nu a mai jucat de mult timp are foarte mare încredere că poate reveni la forma din 2010, atunci când a fost golgeterul campionatului. "Este adevărat, nu am mai jucat de mult, însă sunt sigur că îmi voi reveni. A fost un moment deosebit în 2010 când am fost golgheter, dar nu vreau să fac promisiuni acum. Nu o să folosesc cuvinte mari, ci o să încerc să revin la forma de altădată. Am mare încredere în mine. Din punct de vedere fizic sunt pregătit, pentru că m-am antrenat toată perioada alături de Dinamo, acum rămâne să vedem când va decide antrenorul că pot juca. Tot ce pot spune eu este că voi face tot ce pot pentru a ajuta echipa FC Braşov. Îmi doresc să fac performanţă, la fel ca orice alt jucător de aici. Sunt optimist şi cred în şansele noastre. FC Braşov are o echipă bună, tânără şi echilibrată pe posturi, iar asta mă face să cred că ne vom descurca bine".
foto: brasovfans.ro
UPDATE: Atacantul Andrei Cristea, în vârstă de 29 de ani, care şi-a reziliat, luni, contractul cu Dinamo, a semnat o înţelegere cu FC Braşov şi va fi prezentat astăzi, scrie MEDIAFAX.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Andrei Cristea, care evolua la Dinamo din 2012, nu a disputat niciun meci pentru dinamovişti în acest sezon, el aflându-se în conflict cu antrenorul Gheorghe Mulţescu.
Cristea a mai jucat la FCM Bacău, Steaua, Poli Timişoara, Poli Iaşi, dar şi în Germania, la Karlsruhe.
Începând de luni, atacantul Andrei Cristea este liber de contract. Luni, fotbalistul a avut o întrevedere cu patronul dinamovist Ionuț Negoiță și și-a reziliat pe cale amiabilă înțelegerea cu formația din Șoseaua Ștefan cel Mare.
Sunt șanse mari ca Andrei Cristea (29 de ani) să rămână în Liga 1. Atacantul a dezvăluit că ar putea ajunge la FC Brașov, însă impresarii săi - Victor și Ioan Becali - știu cu cine va semna, în cele din urmă.
"Victor și Giovani știu la ce echipă o să mă duc, dar sunt șanse să ajung la FC Brașov. Mai sunt echipe interesate de mine", a declarat Andrei Cristea pentru Digi Sport, la ieșirea din hotelul patronului dinamovist.
În tricoul lui Dinamo, atacantul a fost golgheterul Ligii 1 la capătul sezonului 2009-2010, cu 16 reușite.
Un singur gol a marcat Cristea de la revenirea la Dinamo, în cele 19 meciuri (doar trei ca titular) bifate în sezonul 2012-2013. A jucat cinci partide și la echipa a doua, pentru care a înscris de trei ori.
Etichete: fc brașov , dinamo bucuresti , victor becali , andrei cristea , ioan becali , giovani becali
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...