Are loc Rusescu în atacul lui Dică? "E clar că, dacă vine, nu poate fi titular"
30.10.2017, 17:48Raul Rusescu este aproape de o revenire la FCSB și finanțatorul Gigi Becali îl vede drept înlocuitorul ideal pentru Denis Alibec, pe care îl consideră ca și plecat în această iarnă. Roș-albaștrii ar rămâne în lot însă cu atacanți valoroși și rămâne de văzut dacă atacantul de 28 de ani va accepta statutul de rezervă la formația lui Dică.
![rusescu-1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYxMCUyRjMwJTJGODM4NTUzXzgzODU1/M19ydXNlc2N1LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02/MzYmaGFzaD01MWQ1ODg3ZmNkNWZhMzllOGI5YmQzYzhjYmZlZjA4MA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La începutul lunii, digisport.ro v-a informat despre situaţia ingrată în care se află Raul Rusescu (29 de ani) la Osmanlispor. Clubul i-a pus în vedere să-şi găsească altă echipă, ca şi lui Szukala, dar el a rămas, totuşi, sub contract cu gruparea din Istanbul, însă de atunci s-a pregătit cu echipa secundă. Acum, patronul de la FCSB și-a dat acordul pentru revenirea jucătorului la Bucureşti și rămâne de văzut dacă mutarea se va finaliza.
Fostul mijlocaș al Stelei, Marian Aliuță, a vorbit despre o eventuală revenire a lui Rusescu și e de părere că acesta are șanse mici să joace la echipa lui Dică, în cazul în care va fi de acord să semneze un contract cu FCSB.
"Raul Rusescu e un jucător care şi-a făcut datoria la Steaua, şi-a revenit foarte bine. Cel mai bine ştie Dică dacă mai e nevoie de el. Sunt jucători foarte buni la Steaua acum, dar poate fi un jucător care, cu experienţa pe care o are, poate ajuta mult echipa. Este clar că dacă vine nu poate fi titular. S-au schimbat multe între timp. Deşi părea că el nu are viteză, îşi făcea treaba. Mereu poate schimba ceva, îi poate ajuta pe cei tineri, nu e un minus dacă vine la Steaua un jucător de calibrul lui" a declarat, pentru Prosport, Marian Aliuță, fostul mijlocaș al Stelei.
Rusescu a recunoscut încă din primăvara acestui an că și-ar dori la un moment dat să revină la formația patronată de Gigi Becali. "Cred că pe viitor sunt foarte mari șanse să mă întorc la Steaua" anunța atacantul.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Raul Rusescu a fost ultimul golgheter stelist al Ligii 1. În sezonul 2012-2013, atacantul a avut 21 de goluri.
În total, Rusescu a marcat 38 de goluri în Liga 1 în tricoul roș-albastru (34 în prima perioadă, din 2011 până în 2013 și alte 4 în sezonul 2014-2015, când a fost împrumutat de la Sevilla).
La ultima aventură la FCSB (2014-2015), cel care pe vremuri era poreclit "Pufulete" a câștigat toate cele 3 trofee interne sub comanda lui Costel Gâlcă: titlul în Liga 1, Cupa României și Cupa Ligii.
2,2 milioane de euro a primit FCSB din partea spaniolilor de la FC Sevilla în 2013 pentru transferul lui Rusescu. Roș-albaștrii plătiseră 200.000 de euro pentru a-l lua de la Unirea Urziceni, în 2011.
Etichete: raul rusescu , marian aliuta , rusescu fcsb , aliuta rusescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...