FOTBAL:FC VOLUNTARI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 CASA PARIURILOR (24.08.2020)
Cel mai bun marcator străin din istoria SuperLigii a dezvăluit de ce nu a ajuns la FCSB sau Dinamo
Antrenorul din SuperLiga care amenință cu plecarea: ”Sunt dispus să plec”
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, cont�¢nd pentru Superl
Video Cum a reacționat Gheorghe Hagi, după ce Florinel Coman a dezvăluit că se sfătuiește cu el
Etapa 6 Superliga: Voluntari-FCU 1948 Craiova
Play-out
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
3 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Lu 24.09.2018 22:00

Astra - Gaz Metan 3-0. Dublă a lui Neluț Roșu. Echipa lui Mulțescu a urcat pe locul 2 în Liga 1

24.09.2018, 23:00

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Etapa a 9-a din Liga 1 s-a încheiat cu o victorie clară a Astrei Giurgiu, 3-0 cu Gaz Metan Mediaș. Bahamboula a deschis scorul în prima repriză, iar Neluț Roșu a marcat de două ori în partea secundă. Din păcate pentru giurgiuveni, Denis Alibec a ieșit accidentat.

Astra Giurgiu, fosta campioană din Liga 1, a urcat pe locul al doilea în clasament după cel de-al doilea succes consecutiv în campionat. A fost al doilea succes consecutiv sub comanda lui Gigi Mulţescu.

Oaspeţii de la Gaz Metan puteau deschide scorul, dar Iliev a păstrat tabela nemodificată la lovitura de cap a lui Caiado (min. 39). Un minut mai târziu, Astra a dat lovitura prin Bahamboula, din centrarea lui Begue. Pentru Gaz Metan lucrurile s-au complicat la zece minute după pauză. Luis Aurelio a primit al doilea cartonaş galben iar echipa lui Mihai Teja a rămas în inferioritate numerică.

Neluţ Roşu a mărit avantajul Astrei după o fază lucrată de Alibec şi francezul Julien Begue, în minutul 63. Alibec a participat şi la faza celui de-al treilea gol al gazdelor: Neluţ Roşu a reușit dubla, însă fostul atacant de la FCSB a părăsit terenul accidentat (min. 75) După nouă etape, Astra este singura echipă neînvinsă din Liga 1. Echipa lui Mulţescu este la un punct în urma liderului FCSB.

• 90+3 fr2

Final de meci la Giurgiu. Astra s-a impus cu 3-0

• 90 cg cg

Primul avertisment și în echipa gazdă. Radunovic este jucătorul care a văzut cartonașul galben

• 88 oc oc

BARĂ ASTRA! Buș a șutat puternic, din drop, mingea s-a dus la încheietura barelor și a ieșit în afara terenului

• 76 s s

Ultima schimbare la Astra. Iese Alibec, accidentat la faza golului, și intră Zoua

• 75 g g

GOOOOL ASTRA! GOOOL NELUȚ ROȘU! Giurgiuvenii marchează pe un contraatac în 3. Alibec a pasat pentru Lullaku, acesta a întors pentru Roșu, care a reușit dubla. Din păcate pentru Astra, Alibec s-a accidentat la această fază

• 74 s s

Schimbare la Astra. Laurențiu Buș a intrat în locul lui Begue

• 72 cg cg

Încă un avertisment în tabăra oaspeților, Roberto Romeo este cel care îl vede

• 69 s s

Ultima schimbare la Gaz Metan. Intră Yazalde, fost jucător la Astra, și iese Fortes

• 65 s s

A doua modificare la oaspeți. Caiado este înlocuit de Ivanov

• 63 g g

GOOOOL ASTRA! GOOOL NELUȚ ROȘU! Denis Alibec a driblat un adversar la 20 de metri de poarta lui Pleșca, a pasat în dreapta la Begue, a cărui centare din prima a fost reluată în plasă cu ușurință de Neluț Roșu

• 61 fm fm

Begue ia o acțiune pe cont propriu în flancul drept și trage la poartă, din unghi, dar mingea se duce în aut de poartă

• 55 cgr cgr

ELIMINARE la GAZ METAN! Luis Aurelio are o intrare întârziată la mijlocul terenului și vede al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

• 55 s s

Prima schimbare și la Astra. Iese Bahamboula și intră Neluț Roșu

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă a meciului de la Giurgiu. Oaspeții au avut prima posesie

Prima modificare la oaspeți. Olaru este înlocuit de Chamed

Final de primă repriză la Giurgiu. Astra conduce la pauză cu 1-0

• 40 g g

GOOOOL ASTRA! GOOOOL BAHAMBOULA! Congolezul aflat la doar al doilea meci în Liga 1 a deschis scorul cu o lovitură de cap, din 6 metri, după o centrare a lui Begue

• 39 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Echipa lui Mihai Teja are cea mai clară ocazie de gol de până acum. Pe un contraatac, Olaru a centrat pentru Caiado, a cărui lovitură de cap din 7 metri a fost scoasă de Iliev

• 30 cg cg

Al doilea avertisment în echipa lui Teja. Fofana este jucătorul care a primit cartonașul galben, pentru un fault din spate, în colțul propriului careu de 16 metri

• 28 oc oc

OCAZIE ASTRA! Bahamboula își încearcă și el norocul cu un șut de la marginea careului de 16 metri, dar balonul trece puțin pe lângă bara porții oaspeților

• 27

Vântul le pune mari probleme jucătorilor celor două formații

• 22 fm fm

Oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri și Marius Constantin a încercat o execuție pretențioasă. Șutul fundașului s-a dus câțiva metri buni peste poartă

• 15 cg cg

Darius Olaru vede primul avertisment al partidei, după o intare cu talpa asupra lui Radunovic

• 9 oc oc

OCAZIE ASTRA! Giurgiuvenii au prima oportunitate de a marca. Alibec a încercat un șut puternic, din unghi, dar balonul a trecut pe lângă vinclul porții lui Pleșca