SOLD-OUT! Meciul de SuperLigă la care s-au vândut toate biletele scoase la vânzare
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Foto Rana groaznică a lui Romario Benzar. Imaginea din interior vă poate afecta emoțional
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
Botoşani Botoşani
1 - 0
Voluntari Voluntari
Sb 07.04.2018 19:00

Botoșani - Voluntari 1-0. Mihai Roman a adus prima victorie a moldovenilor în play-out

07.04.2018, 19:08

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Golul marcat de Mihai Roman în startul reprizei a doua a fost suficient pentru ca FC Botoşani să obţină prima victorie din play-out, scor 1-0 cu FC Voluntari. Un succes care le permite moldovenilor să păstreze contactul cu Dinamo, echipă împotriva căreia a pierdut etapa trecută pe teren propriu.

Rezultatul este mai strâns decât ceea ce au arătat pe teren cele două echipe. Moldovenii au dominat clar în cea mai parte a timpului, dar nu au putut marca decât o dată.

Golofca a trimis primul şut periculos, apoi Mihai Roman l-a întins serios pe Mincă în două rânduri, înainte de pauză.

Acelaşi Roman a reuşit primul gol al formaţiei lui Costel Enache în play-out, în minutul 47, după o pasă primită de la Vlad Achim.

În ciuda prestaţiei şterse, ilfovenii au beneficiat de o şansă uriaşă de a egala, prin Cosmin Achim. Fundaşul oaspeţilor a trimis peste poartă din poziţie ideală, cu 20 de minute înainte de final.

Graţie acestei victorii, FC Botoşani şi-a consolidat locul 2 în play-out, unde are 7 puncte în faţa celor de la FC Voluntari.

• 94 fr2

FINAL DE MECI! Golul lui Mihai Roman a adus victoria moldovenilor, care datorită succesului cu 1-0 păstrează contactul cu Dinamo, liderul din play-out.

• 92 cg cg

Răzvan Tincu a văzut la rândul său cartonaşul galben, pentru un fault comis la mijlocul terenului.

• 90 cg cg

Se înmulţesc avertismentele. Leasă a primit şi el galben, pentru o intrare dură asupra lui Golofca.

• 88 s s

Ultima schimbare la gazde. Moruţan a intrat în locul lui Mihai Roman.

• 87 cg cg

Răuţă a primit la rândul său cartonaşul galben, pentru un fault comis în marginea terenului.

• 81 cg cg

Un alt galben primit de un jucător de la FC Voluntari. Lucian Marinescu a fost cel avertizat, pentru o lovitură cu cotul.

• 76 s s

O nouă modificare la gazde. Fulop a intrat în locul lui Vlad Achim.

• 73 cg cg

Cartonaş galben primit de Golofca, după un fault asupra lui Bucurică.

• 70 oc oc

Ocazie Voluntari! Cea mai mare oportunitate a ilfovenilor în această după-amiază a fost irosită de Cosmin Achim, care a trimis peste poartă din poziţie ideală, după o lovitură liberă de pe partea dreaptă.

• 68 oc oc

Ocazie Botoşani! Mihai Roman a avut şansa dublei, dar a trimis cu capul peste poartă, din apropiere.

• 66 cg cg

Cartonaş galben pentru Voicu, după o intrare dură asupra lui Plămadă.

• 64 s s

Schimbare şi la gazde. Axente a intrat în locul lui Golubovic.

• 58 s s

A doua modificare la ilfoveni. Daniel Benzar i-a lăsat locul lui Cernat.

• 57 s s

Prima schimbare a meciului, la oaspeţi. Voicu a intrat în locul lui Căpăţână.

• 49 cg cg

Mihai Roman a primit cartonaşul galben, pentru un fault asupra lui Cosmin Achim.

• 47 g g

GOOOOOL, 1-0 Botoşani! Superioritatea gazdelor s-a materializat şi pe tabelă. Mihai Roman a deschis scorul cu un şut din interiorul careului, la care Mincă nu a mai putut interveni, fiind mascat şi de un coleg.

PAUZĂ! FC Botoşani şi FC Voluntari sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care moldovenii au fost mai periculoşi.

• 41 oc oc

Ocazie Botoşani! Mihai Roman, cu o nouă execuţie periculoasă. De această dată, a fost nevoie de o paradă spectaculoasă a lui Mincă pentru a împiedica golul.

• 40 oc oc

Ocazie Botoşani! Mihai Roman a avut o şansă importantă de a marca, dar şutul său la colţul lung nu a prins spaţiul porţii.

• 38 fm fm

Vlad Achim a încercat o execuţie pretenţioasă de la marginea careului, dar mingea a trecut la mare distanţă de poarta lui Mincă.

• 30 cg cg

Primul "galben" al meciului l-a primit Plămadă, după un fault în apropierea mijlocului terenului.

• 27 fm fm

Tincu a încercat să-l surprindă pe Mincă printr-un şut de la mare distanţă, dar mingea nu a prins spaţiul porţii oaspeţilor.

• 19 oc oc

Ocazie Botoşani! O nouă oportunitate pentru moldoveni. Golofca a centrat foarte bine de pe partea stângă, dar Oaidă a trimis la mare distanţă de poartă, nu poziţie favorabilă.

• 12 oc oc

Ocazie Botoşani! Gazdele au fost aproape de deschiderea scorului, dar mingea şutată de Golofca, de la marginea careului, a trecut peste poarta lui Mincă.