Ce obiectiv are Neil Lennon la Rapid: ”E normal să ne dorim”
articol scris de Digi Sport30.05.2024, 08:58
După ce nu și-a îndeplinit obiectivul în sezonul precedent (clasarea pe podium și participarea în cupele europene), Rapid a decis să-l numească în funcția de antrenor principal pe Neil Lennon (52 de ani).
![Neil Lennon Rapid](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDUl/MkYyMSUyRjE5ODA1MTFfMTk4MDUxMV9O/ZWlsLUxlbm5vbi1SYXBpZC5qcGcmdz0x/MDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9MzhkZWIxY2VmNTdjZTk0Yzk1OWQ1NzUyZGVkZTQxMmE=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
La aproximativ două săptămâni distanță de la acel moment, se pare că oficialii clubului giuleștean i-au trasat deja obiectivul tehnicianului nord-irlandez din stagiunea următoare.
Victor Angelescu: ”Avem același obiectiv ca cel de anul trecut, o prezență în cupele europene”
Victor Angelescu, acționarul minoritar al Rapidului, a susținut că obiectivul lui Neil Lennon din sezonul viitor va fi acela de a clasa Rapidul pe podiumul SuperLigii și, implicit, de a-i duce pe ”alb-vișinii” în cupele europene.
Omul de afaceri a precizat că, în funcție de evoluția echipei din stagiunea următoare, atunci va analiza șansele pe care ”alb-vișinii” le au pentru a se bate la câștigarea titlului.
”Cred că va depinde unde vom fi. Am avut un an pierdut, nu ne-am îndeplinit obiectivul. Avem același obiectiv ca cel de anul trecut, o prezență în cupele europene. Dacă vom fi acolo aproape de locurile 1-2, vom vedea atunci dacă ne vom bate la titlu.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Atâta timp cât sezonul acesta nu ne-am îndeplinit obiectivul e normal să ne dorim să ajungem în cupele europene și cred că este realizabil”, a spus Victor Angelescu, la Fanatik.
În sezonul trecut, Rapid a avut mai multe fluctuații de formă, lucru care și-a pus amprenta și asupra rezultatelor. Dacă la finalul sezonului regulat, giuleștenii s-au clasat pe locul secund în SuperLiga, ”alb-vișinii” s-au prăbușit în play-off, unde au obținut doar o singură victorie în 10 etape.
În urma rezultatelor foarte slabe din cadrul acestui mini-campionat, giuleștenii au căzut de pe locul al doilea al ierarhiei până pe poziția a 6-a, care nu permite calificarea în nicio cupă europeană.
Clasament final play-off SuperLiga
![play off clasament final](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDUl/MkYzMCUyRjE5ODc0OTVfMTk4NzQ5NV9w/bGF5LW9mZi1jbGFzYW1lbnQtZmluYWwu/cG5nJnc9NTkwJmhhc2g9OWY5NjYxYmUwMThhMjY4YzA3ZjA3ZTk5NzExMmQ0Nzc=.thumb.jpg)
VIDEO Rezumat Rapid - FCSB, scor 2-0 (singura victorie a giuleștenilor în play-off)
Etichete: obiectiv , superliga , rapid bucuresti , victor angelescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...