FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Exclusiv Atenție, FCSB! Cum a ratat rivala Dinamo titlul: ”Mai țineți minte?”
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Stirile Digi Sport
CFR Cluj CFR Cluj
3 - 1
FC Arges FC Arges
Du 19.02.2023 17:00

CFR Cluj - FC Argeș 3-1. Campioana, primul succes după trei eșecuri la rând în toate competițiile

19.02.2023, 19:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj n-a avut probleme cu FC Argeș, în etapa a 26-a din Liga 1. Campioana a câștigat cu 3-1 și a obținut prima victorie după 3 eșecuri la rând în toate competițiile.

CFR Cluj - FC Argeș 3-1. Prima victorie a campioanei după 3 eșecuri la rând în toate competițiile

Campioana a deschis scorul după numai 93 de secunde, după ce șutul lui Deac a fost deviat de Rizzi. Echipa lui Dan Petrescu a jucat eficient și și-a mărit avantajul la a doua fază de poartă, în minutul 25, prin Janga.

Tofan a greșit pe finalul primei reprize, iar Yuri a profitat și a încercat o foarfecă, dar a nimerit plasa laterală. În ultimul minul al primei reprize, Malele a marcat, dar golul său a fost anulat pentru un henț.

CFR Cluj - FC Argeș 3-1. Pentru ardeleni, urmează returul cu Lazio, din play-off-ul Conference League

În partea secundă, Muhar l-a pus la încercare pe portar, dar acesta a apărat, însă peste doar un minut, Kolinger și-a dat autogol, iar piteștenii sperau la egalare.

După încă o ocazie a ardelenilor din minutul 66, Argeșul a irosit o șansă bună în minutul 73, când Garita nu a putut împinge mingea în poartă.

Până la final, CFR a mai fodt aproape de gol prin Boateng și Krasniqi, pentru ca în prelungiri, după o cazia ui Bărligea, același Krasniqi să închidă tabela la 3-1.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Argeș 3-1:

CFR Cluj și FC Argeș se întâlnesc duminică, de la ora 17:00, în direct la Digi Sport 1, în runda cu numărul 26 din Liga 1.

CFR - FC Argeș LIVE VIDEO, 17:00, Digi Sport 1. Clujenii vin după eșecul cu Lazio

Campioana României vine după o deplasare dificilă la Roma, acolo unde a cedat cu 0-1 în fața celor de la Lazio, în manșa tur din optimile de finală ale Conference League. În campionat, CFR are două eșecuri la rând, cu FCSB, respectiv Universitatea Craiova, și se află la 5 puncte distanță de liderul Farul.

De cealaltă parte, FC Argeș nu a câștigat în 2023, iar trupa lui Marius Croitoru are trei egaluri și un eșec până în momentul de față. Piteștenii sunt pe locul 13 în ierarhie, la 8 puncte de ultima clasată din Liga 1, CS Mioveni.

• În meciul tur, CFR s-a impus cu FC Argeș, scor 1-0

Clasamentul din Liga 1

• 90+4 fr2

CFR Cluj - FC Argeș se termină 3-1.

• 90+4 g
    Gol CFR Cluj

Pe contraatac, Krasniqi șutează din afara careului și înscrie.

• 90+1 oc
    Ocazie CFR Cluj

După o combinație rapidă, Cvek îi pasează lui Bîrligea, dar acesta trimite pe lângă vinclu.

• 81 oc

Braun centrează în careu, dar Krasniqi trimite mult peste poartă, din poziție ideală.

• 79 oc

Cvek îi așează mingea lui Boateng, dar șutul acestuia ocolește poarta.

• 76 s

Bîrligea intră în locul lui Petrila.

• 76 s

Krasniqi intră în locul lui Deac.

• 73 oc
    Ocazie FC Arges

Jakolis primește o pasă lungă, centrează din prima, dar Garita nu poate împinge mingea în poartă, deși era la distanța optimă și aceasta trece prin fața porții.

• 73 s

Cvek intră în locul lui Malele.

• 66 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Petrila e avertizat.

• 66 oc

Petrila pasează la Malele, care șutează din unghi, dar Zebic intervine din fața porții.

• 61 ag
    Autogol CFR Cluj

Jakolis centrează de pe dreapta, Kolinger vrea să respingă, dar trimite în propria poartă.

• 60 oc

Muhar primește o pasă în careu și șutează tare, la colțul scurt, dar portarul apără.

Fază meci CFR Cluj

Boateng recuperează o minge și îl lansează pe Malele, portarul iese în întâmpinarea lui, dar nu îl poate opri, iar elvețianul înscrie în poarta fostei sale echipe. După consultarea VAR-ului, golul este însă anulat pentru henț.

• 42 oc

Deac centrează din lovitură liberă, Tofan nu reușește să respingă, mingea ajunge la Yuri, care încearcă o foarfecă, dar nu nimerește poarta.

• 25 g

Camora centrează în fața porții, de unde Janga înscrie cu capul.

• 2 g

Gol CFR. Malele pătrunde pe stânga în careu, întoarce pentru Deac, care șutează, mingea e deviată de Rizzi și intră în poartă. A fost consultat VAR-ul pentru a se verifica dacă mingea a ieșit din teren la centrarea lui Malele.