Digi Sport Special
2 - 0
Botoşani Botoşani
Mi 28.04.2021 20:00

CFR Cluj - FC Botoșani 2-0 | Clujenii au urcat pe primul loc, dar așteaptă meciul FCSB-ului. Doi eliminați pe final

28.04.2021, 20:59

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj n-a avut absolut nicio emoție cu FC Botoșani, echipă care este departe de pretențiile pe care le avea înainte de play-off. Ardelenii au rezolvat meciul în două minute, la jumătatea primei reprize, după care s-au apărat italienește.

S-a terminat 2-0 iar acum elevii lui Edi Iordănescu așteaptă meciul de joi dintre Craiova și FCSB, 19:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, pentru a afla dacă vor termina etapa a patra din play-off pe primul loc.

Runar Sigurjonsson a marcat de două ori, în minutele 26 și 28, sigur și pe fondul unor mari erori ale oaspeților. Apoi, campioana a dominat meciul până la pauză, în fața unui adversar absent.

CFR Cluj - FC Botoșani 2-0 | Latovlevici și Al Mawas, eliminați

Croitoru a mutat la pauză iar Botoșani a arătat mult mai bine în repriza a doua. CFR aproape că nu a mai contat în atac, asta și pentru că Edi Iordănescu a betonat ofensiva.

Finalul a fost nervos și s-a soldat cu doi eliminați. Iasmin Latovlevici a fost eliminat după 11 minute de când a intrat pe teren din cauza unui gest incalificabil.

L-a strâns de față pe Al Mawas. Sirianul a reacționat după ce Păun l-a tras de tricou și l-a pus la pământ, motiv care l-a făcut pe fostul jucător de la FCSB să reacționeze necontrolat.

VIDEO cu rezumatul partidei CFR Cluj - FC Botoșani 2-0

CFR Cluj, locul secund, cu 38 de puncte, la o lungime în fața liderului FCSB, vine după meciul pierdut cu Universitatea Craiova, desfășurat tot pe teren propriu, scor 1-2.

CFR Cluj - FC Botoșani LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 1

Pentru partida cu FC Botoșani, antrenorul Edi Iordănescu ar urma să se bazeze pe a treia variantă de portar, polonezul Grzegorz Sandomierski. Lituaninaul Giedrius Arlauskis este în continuare accidentat, iar Cristian Bălgrădean a fost depistat pozitiv cu COVID-19.

Cristi Bălgrădean li se alătură astfel lui Denis Ciobotariu și Luis Aurelio pe lista jucătorilor de la CFR Cluj infectați cu COVID-19. În schimb, Edi Iordănescu va beneficia de serviciile lui Omrani și Bordeianu, reveniți după accidentare, respectiv infectarea cu coronavirus.

În cazul în care va obține o victorie în această seară, CFR Cluj va trece, cel puțin temporar, pe primul loc, cu 41 de puncte. În această rundă, FCSB va înfrunta Universitatea Craiova, în deplasare, joi, de la ora 19:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

FC Botoșani se află pe locul 5, cu 25 de puncte. În play-off, moldovenii au înregistrat un eșec (1-2 vs. FCSB), o remiză (1-1 vs. Universitatea Craiova) și o victorie (2-1 vs. Academica Clinceni).

"Mi-aş fi dorit să câştige CFR în ultima etapă. E greu să prinzi o echipă campioană să piardă două meciuri la rând în play-off. Mai ales o echipă precum CFR Cluj, una matură şi experimentată. Şi valoric nu mai vorbim, pentru că nu e uşor să câştigi trei campionate la rând în nicio ţară. Aşa că nouă nu ne va fi uşor cu CFR, dar noi nu avem nimic de pierdut.

Obiectivul nostru este să luăm cele trei puncte pentru acel loc 4. Dar orice punct scos pe terenul campioanei este mulţumitor. Ar fi păcat să pierdem din mână un loc 4... care ar fi extraordinar", a declarat Marius Croitoru, antrenorul lui FC Botoșani, înainte de meci.

CFR Cluj și FC Botoșani s-au mai întâlnit de 20 de ori în Liga 1. 11 victorii le-au aparținut ardelenilor, moldovenii au câștigat de cinci ori, iar patru partide s-au terminat la egalitate.

În sezonul regulat, CFR și FC Botoșani și-au împărțit victoriile, ambele cu 2-1, pe terenul echipei gazdă.

• 72 oc oc

OCAZIE BOTOȘANI! Camara a avut șansa de a marca, dar a preferat o pasă în lateral la Al Mawas