Exclusiv Apel pentru Dan Petrescu, după umilința CFR-ului cu Farul: ”Nu au nicio șansă”. Florin Prunea avertizează: ”Degringoladă”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a obținut doar o remiză cu FC Botoșani pe teren propriu, scor 1-1, în etapa cu numărul 23 din Liga 1, după ce elevii lui Dan Petrescu au condus până în ultimele minute ale partidei.

Lupta la titlu devine mai interesantă pentru că au mai rămas doar opt puncte între CFR Cluj și FCSB. După remiza cu FC Botoșani, campioana României este în continuare lider, cu un total de 59 de puncte. De cealaltă parte, FC Botoșani se află pe locul patru, cu 38 de puncte.

CFR Cluj - FC Botoșani 1-1. Moldovenii forțează o remiză în Gruia

Florin Ștefan a șutat de la distanță în minutul 9, dar balonul a trecut peste poartă. Câteva momente mai târziu, Omrani a șutat foarte bine din interiorul careului, dar Pap a avut o intervenție fantastică și a respins balonul.

Petrila a avut o ocazie foarte bună în minutul 24. Jucătorul de la CFR a șutat periculos din afara careului, însă Pap a intervenit spectaculos încă o dată.

Același Petrila a încercat să șuteze din interiorul careului în minutul 35, dar a fost blocat foarte bine de Dawa.

Scorul a fost deschis pe finalul primei reprize de Ciprian Deac, de la unsprezece metri. Adrian Cojocaru a acordat penalty după un henț comis în careu de Șeroni.

Petrila a avut încă o execuție periculoasă din prima din interiorul careului lui Pap, în minutul 58, dar balonul nu a nimerit spațiul porții.

Edjouma a șutat de la marginea careului în minutul 64, dar execuția sa nu i-a pus probleme lui Bălgrădean.

Moldovenii au restabilit egalitatea cu nouă minute înaintea fluierului final. După o fază frumoasă în careul lui Bălgrădean, Edjouma îi trimite lui Dawa care se înalță și trimite cu capul în poarta ardelenilor.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FC Botoșani 1-1

De partea cealaltă, moldovenii sunt pe locul 4, cu 37 de puncte. Nu au scăpat de emoțiile luptei pentru locurile de play-off, dar, cel puțin pentru o etapă, stau la adăpostul a cel puțin patru puncte în fața primului loc sub linia de play-off, ocupat de Rapid București.

Istoria partidelor directe dintre CFR Cluj și FC Botoșani în meciuri considerate pe terenul ardelenilor, arată un lucru îngrijorător pentru formația lui Marius Croitoru: 12 partide, 10 victorii CFR Cluj și două egaluri. Zero victorii pentru FC Botoșani și golaveraj 5-29!

Din cele 12 partide, 11 s-au disputat în Liga 1 și doar unul în Cupa României, primul, în 2012. În ultimele patru partide de campionat în Gruia, CFR Cluj le-a câștigat pe toate după cum urmează:

• 28.04.21: CFR Cluj - FC Botoșani 2-0
  • 17.10. 20: CFR Cluj - FC Botoșani 2-1
  • 28.07. 20: CFR Cluj - FC Botoșani 1-0
  • 24.08. 19: CFR Cluj - FC Botoșani 4-1

Consolarea poate veni din faptul că în tur, la Botoșani, formația patronată de Valeriu Iftime a administrat clujenilor una din cele două înfrângeri de până acum din Liga 1, scor 1-0.

Golul a fost marcat de Hervin Kage, cedat de FC Botoșani în Belgia, în aceste zile. De asemenea, pasa de gol a fost livrată de Hervin Ongenda, lăsat și el să plece recent, în Cipru, la Apollon Limassol. Față de ultima etapă, Croitoru l-a pierdut și pe Bogdan Racovițan, vândut în Polonia, la Rakow Czestachowa.