OUT de la CFR Cluj! Cei doi fotbaliști ”grei” de care Dan Petrescu vrea să scape
dampe
Dan Petrescu nu mai are răbdare! Când revine pe banca lui CFR Cluj
gigi becali
Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
Botoşani Botoşani
1 - 0
Sb 11.09.2021 22:00

FC Botoșani - CFR Cluj 1-0. Prima înfrângere pentru campioană în acest sezon, chiar la debutul lui Dan Petrescu

11.09.2021, 22:45

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Botoșani a învins, scor 1-0, CFR Cluj în etapa a opta a Ligii 1.

Gazdele au început mai hotărât jocul și au fost aproape să deschidă scorul încă din minutul 12, când șutul periculos trimis de Alexandru Țigănașu a trecut peste poarta lui Cristi Bălgrădean.

În minutul 21, a venit și șansa CFR-ului de a deschide scorul, la un corner la care Eduard Pap a ieșit greșit. În ciuda situației bune, Mike Cestor n-a reușit să lovească balonul și a comis fault în atac. Două minute mai târziu, a venit replica gazdelor, care au ratat prin Alin Șeroni.

În minutul 25, CFR Cluj a avut o nouă șansă de gol, prin celălalt stoper, Andrei Burcă, cel care a șutat din alunecare, dar n-a găsit ținta. Minutul 33 a adus cea mai mare șansă a primei părți, ratată, din interiorul careului, de Alexandru Țigănașu, blocat excelent de Cristi Bălgrădean.

FC Botoșani a avut prima șansă de gol și în partea a doua, în minutul 53, prin Petar Petkovski, cel care a intrat în posesie după o respingere inexactă a lui Andrei Burcă, dar care n-a reușit să-l învingă pe Cristi Bălgrădean. Doar trei minute mai târziu, Gabriel Debeljuh a primit balonul de la Cristopher Braun, fundașul dreapta de la FC Botoșani, dar n-a reușit să înscrie, fiind blocat de Eduard Pap, ieșit în întâmpinare.

FC Botoșani a reușit să dea lovitura în minutul 71, prin Herve Kage, care a reluat în poartă un balon centrat de Hervin Ongenda. CFR Cluj a alergat după alergare în ultimele 20 de minute ale jocului, însă, deși a avut șanse prin Mihai Bordeianu sau Valentin Costache, a plecat fără niciun punct de la Botoșani.

Astfel, FC Botoșani a învins CFR Cluj și a ajuns la 17 puncte acumulate în acest sezon, cu care se clasează pe locul trei. CFR Cluj, în schimb, care a făcut în nordul Moldovei primul pas greșit din acest sezon, rămâne cu cele 21 de puncte acumulate în primele șapte runde, suficiente pentru a rămâne lider la finalul rundei.

Partida FC Botoșani - CFR Cluj, din runda cu numărul opt a Ligii 1, poate fi urmărită ACUM, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și în format LIVE VIDEO pe digisport.ro.

Campioana a pornit ”ca din pușcă” noul sezon și a obținut șapte victorii în primele șapte etape. De partea cealaltă, FC Botoșani are la rândul său un start bun, înregistrând un singur eșec până în acest moment, 0-2 în fața Rapidului, revelația Ligii 1.

FC Botoșani - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Ardelenii conduc autoritar clasamentul Ligii 1, cu 21 de puncte, iar un succes în Moldova i-ar distanța la șapte puncte de ocupanta locului doi, Rapid. FC Botoșani este pe poziția a patra. Cele două formații s-au întâlnit de 22 de ori la nivelul primului eșalon, iar palmaresul le este favorabil clujenilor.

• 13 victorii CFR Cluj, 5 succese FC Botoșani și 4 remize s-au înregistrat în duelurile directe dintre cele două echipe.

În confruntările de pe terenul celor de la FC Botoșani, gazdele stau mai bine. S-au impus de cinci ori, în timp ce trupa lui Dan Petrescu a câștigat de patru ori, iar două jocuri s-au încheiat nedecis.

Cei doi tehnicieni s-au înfruntat în șase rânduri. Marius Croitoru l-a învins o singură dată pe Dan Petrescu, ”Bursucul” a adunat patru succese, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Ogenda este cel mai bun marcator al gazdelor, cu două reușite, în timp ce Petrila este golgheterul CFR-ului, cu trei goluri.

FC Botoșani - CFR Cluj | LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• FC Botoșani: Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – Papa, Edjouma, Florescu – Ongenda, Barbosa, Filli.
  • CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Cestor, Ciobotariu, Camora – Sigurjonsson, Bordeianu, Deac – Costache, Debeljuh, Petrila
  • 94 final

Final de meci la Botoșani. Gazdele înving CFR Cluj cu 1-0.

• 90 cg cg

Cartonaș galben primit de Jaja.

• 90 cg cg

Cartonaș galben văzut de Alexandru Țigănașu pentru tragere de timp.

• 87 s s

Schimbare la FC Botoșani. Petkovski este înlocuit cu Dawa.

• 87 s s

Schimbare la FC Botoșani. Petar Petkovski este înlocuit de Realdo Fili.

• 82 oc oc

CFR Cluj trece pe lângă egalare! Mihai Bordeianu șutează periculos din afara careului, dar Eduard Pap reușește să respingă.

• 78 s s

Schimbare la FC Botoșani. Herve Kage este înlocuit cu Jaja.

• 71 g g

Gol FC Botoșani! Herve Kage deschide scorul în nordul Moldovei, după ce a reluat în poartă o centrare a lui Hervin Ongenda.

• 60 s s

Schimbare la CFR Cluj. Nana Boateng este înlocuit de Adrian Păun.

• 56 oc oc

Șansă pentru CFR. Cristopher Braun trimite greșit spre propria poartă, de unde preia Gabriel Debeljuh, cel care este blocat de Eduard Pap.

• 53 fm fm

Șansă pentru FC Botoșani. Petkovski vrea să profite de mingea respinsă inexact de Andrei Burcă, însă lobul său nu îl depășește pe Cristi Bălgrădean.

• 52 s s

Schimbare la FC Botoșani. Enriko Papa, accidentat după o intrare a lui Mihai Bordeianu, este înlocuit cu Eduard Florescu.

• 50 fm fm

Ciprian Deac trimite peste poartă din lovitură liberă.

Schimbare la CFR Cluj. Runar Sigurjonsson este înlocuit de Valentin Costache.

Schimbare la CFR Cluj. Emmanuel Culio îi lasă locul în teren lui Mihai Bordeianu.

Începe repriza a doua.

Fluier final în prima repriză.
  • 33 oc oc

Șansă de gol pentru FC Botoșani! Alexandru Țigănașu șutează din interiorul careului, dar șutul său este respins de Cristi Bălgrădean.

• 27 fm

Hervin Ongenda are nevoie de îngrijiri medicale după o intrare dură a lui Emmanuel Culio.

• 25 fm fm

Ocazie pentru CFR Cluj! Andrei Burcă șutează din alunecare, iar balonul trece pe lângă poartă.

• 23 fm fm

O nouă șansă pentru FC Botoșani. Hervin Ongenda trimite periculos din lovitură liberă pentru Alin Șeroni, a cărui lovitură de cap trece peste poartă.

• 21 fm fm

Pericol în careul gazdelor. Eduard Pap iese pe sub minge la un corner, Mike Cestor are șansa să trimită în poartă, însă ratează execuția și arbitrul dictează fault în atac.

• 12 fm fm

Șansă pentru Botoșani. Alexandru Țigănașu șutează periculos de la aproximativ 20 de metri, dar balonul trece peste poarta lui Cristi Bălgrădean.