Și-a aflat sentința! Câte etape de suspendare a primit Bogdan Andone după criza de nervi din FC Botoșani - Dinamo
Prioritatea lui Rareș Pop, ”perla” de 800.000€ a celor de la Rapid, înainte de mutarea în Giulești
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Botoşani Botoşani
0 - 2
Rapid Rapid
Du 22.08.2021 22:30

FC Botoșani - Rapid 0-2. Parcurs impecabil pentru elevii lui Iosif după primele șase etape

22.08.2021, 23:12

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Rapid a învins cu scorul de 2-0 pe FC Botoșani, în etapa a șasea din Liga 1. Astfel, Rapid rămâne singura echipă fără gol primit în Liga 1, iar Croitoru bifează prima înfrângere din acest sezon.

Prima ocazie le-a aparținut moldovenilor. Mateus a executat o lovitură de la colț, Racovițan a reluat cu capul, dar balonul a fost respins de Moldovan.

În minutul 17, Carnat a găsit spațiu și a tras de la distanță, dar Pap s-a aflat exact pe direcția balonului.

Moldovenii au avut o ocazie importantă în minutul 31, atunci când Ongenda i-a pasat lui Roman, iar acesta a șutat pe poartă. Moldovan a avut o intervenție excepțională și a păstrat scorul neschimbat.

Giuleștenii au cerut cartonaș roșu pentru Șeroni, după intervenția dură asupra lui Bălan.

Repriza a doua a început cu o ocazie foarte importantă pentru botoșăneni. Roman a șutat puternic din unghi, dar Moldovan a avut o intervenție superbă.

Belu Iordache a avut și el o ocazie foarte bună în minutul 55, atunci când Albu i-a pasat și a fost foarte aproape să trimită în poarta lui Pap.

În minutul 63, FC Botoșani putea deschide scorul, atunci când Ongenda i-a pasat foarte bine lui Petkovsky care a șutat mult peste poartă.

Primul gol al giuleștenilor a venit în minutul 84, atunci când Rareș Ilie a centrat în interiorul carelului, iar Marzouk a reluat cu capul și l-a învins pe Pap.

În prelungirile partidei, Marzouk i-a pasat lui Alami în interiorul careului și a marcat cel de-al doilea gol al meciului.

În clasamentul Ligii 1, Rapid se poziționează pe locul doi, cu 16 puncte, la două diferență față de liderul CFR Cluj. FC Botoșani se află pe locul trei, cu 13 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Rapid 0-2

FC Botoșani - Rapid, ora 21:30, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Moldovenii, față în față cu apărarea ”de fier” a lui Iosif

Giuleștenii vin cu moral bun în Moldova. Au o serie aproape perfectă în Liga 1, cu cinci goluri marcate și niciunul primit, după primele cinci etape.

De partea cealaltă, FC Botoșani, care a început sezonul cu un egal, are patru victorii consecutive și vrea să facă o nouă victimă în campionat.

”N-ar fi o surpriză dacă batem Rapidul”, este convins Iftime, care are încredere în forța echipei sale. Nici apărarea experimentată a Rapidului, singura fără gol primit în cinci etape, nu-l sperie pe patronul de la Botoșani.

Valeriu Iftime, despre Rapid: ”Nu va fi un meci ușor”

„Nimeni nu se aștepta că o să fie în poziția asta. E o echipă interesantă, cu niște suporteri extraordinari. Încearcă mai mult decât credeau chiar și ei. N-am avut meciuri ușoare nici până acum, așa că sper ca în meciul cu Rapidul să știm să ne punem în valoare forța noastră de grup și să câștigăm, dar nu va fi un meci ușor.

Nu cred că Rapidul o să fie echipa care nu va primi gol niciodată, nu cred că va fi o surpriză dacă batem Rapidul, dar nu va fi ușor. Sper să reușim să facem un meci frumos. Este o finală, conjunctural vorbind, pentru locul doi.

La ce ambiție au, câțiva jucători buni, arată a echipă de play-off. Să vedem în meciul direct dacă sunt mai buni ca noi, depinde cum o să joace”, a spus Valeriu Iftime, pentru Digi Sport.

Rapid Rapid
  • 90+4 final
  • 90+2 g g

Gool Rapid! Alami preia balonul în interiorul careului și îl învinge pe Pap. Marzouk pasează decisiv.

• 88 s s

Dandea este introdus în locul lui Crepulja.

• 88 cg cg

Alami vede cartonașul galben.

• 86 cg cg

Crepulja vede cartonașul galben.

• 86 s s

Tîrcoveanu este introdus în locul lui Florescu.

• 84 g g

Gool Rapid! Rareș Ilie centrează în interiorul careului, iar Marzouk reia cu capul și deschide scorul.

• 77 s s

Kage este introdus în locul lui Mateus.

• 74 oc oc

Ocazie bună pentru Rapid! Alami execută un corner, Hlistei reia cu capul, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 69 s s

Bnou este introdus în locul lui Bălan.

• 69 s s

Alami este introdus în locul lui Moise.

• 63 oc oc

Ocazie pentru FC Botoșani! Ongenda îi pasează foarte bine lui Petkovsky care șutează mult peste poartă.

• 62 cg cg

Hlistei vede cartonașul galben.

• 60 s s

Petkovski este introdus în locul lui Fili.

• 59 cg cg

Grigore vede cartonașul galben.

• 59 s s

Jaja este introdus în locul lui Roman.

• 59 s s

Hlistei este introdus în locul lui Carnat.

• 55 oc oc

Ocazie imensă pentru Rapid! Albu îi pasează foarte bine lui Belu-Iordache, care trimite foarte aproape de poartă.

• 48 oc oc

Ocazie imensă pentru FC Botoșani! Roman șutează puternic din unghi, dar Moldovan are o intervenție superbă.

Ilie este introdus în locul lui Pănoiu.

Chindriș este introdus în locul lui Șeroni.

Începe repriza a doua!

Finalul primei reprize!

• 45 fm

Giuleștenii au cerut cartonaș roșu pentru Șeroni după intervenția asupra lui Bălan.

• 43 cg cg

Seroni vede cartonașul galben.

• 39 oc oc

Mateus execută lovitura de la colț, Racovițan trimite cu capul, dar Moldovan apără fără probleme.