teodora-stoica
”Am avut metastaze la plămân şi la coloană”. Teodora Stoica, decizie radicală după meciul vieții sale: ”I-am eliminat”
Screenshot 2024-03-24 194304
Mihai Pintilii, spectator de la lux la CSM București - Krim! Alături de cine a urmărit meciul
FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Italienii au văzut prestația lui Dennis Man din amicalul contra Columbiei și au dat verdictul
Fotbal European
0 - 1
FCSB FCSB
Du 05.02.2023 21:00

CFR Cluj - FCSB 0-1. Duel spectaculos în Gruia! Roș-albaștrii au dat lovitura pe final

05.02.2023, 23:07

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

FCSB a câștigat cu scorul de 1-0 marele derby cu CFR Cluj, din etapa cu numărul 24 din Liga 1, pe un teren dificil cauzat de temperaturile scăzute.

În urma acestui rezultat, FCSB ajunge la 44 de puncte și se apropie la șase puncte de liderul CFR Cluj, care are 50 de puncte.

CFR Cluj - FCSB 0-1. Roș-albaștrii, la șase puncte de ardeleni

Partida a fost una incendiară atât în tribune, cât și pe teren. FCSB a fost echipa mai periculoasă în primul act, dar și ardelenii au periculoși în câteva rânduri.

Cordea a fost aproape să deschidă scorul în minutul 5, însă șutul său din prima a trecut peste poarta apărată de Scuffet.

Ardelenii au dat replica prin Krasniqi, care a irosit două ocazii importante, mai întâi în minutul 12, iar mai apoi în minutul 24, ambele cu șuturi de la distanță.

Roș-albaștrii au irosit și ei o șansă importantă de gol în minutul 15, când Cordea a șutat puternic în blocajul lui Scuffet.

Krasniqi a mai ratat o ocazie importantă în minutul 30, însă Târnovanu are o nouă intervenție spectaculoasă. Scuffet a intervenit foarte bine și la șutul de la mare distanță al lui Șut.

În repriza secundă, ardelenii au început mai bine și puteau da lovitura prin Petrila, însă Târnovanu a avut o intervenție sigură.

Yeboah putea marca în poarta roș-albaștrilor în minutul 70, însă a șutat exact pe direcția portarului de la FCSB.

Roș-albaștrii au înscris unicul gol al partidei în minutul 88, după o combinație superbă între Edjouma și Octavian Popescu și o finalizare de mare clasă a fotbalistului francez.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FCSB 0-1

CFR Cluj - FCSB 0-1

La conferința de presă, Mihai Stoica a declarat că situația roș-albaștrilor din acest sezon este mai bună decât cea din sezonul trecut, atunci când, dacă treceau în penultima etapă de FC Voluntari, ar fi jucat cu CFR Cluj în ultima etapă cu titlul pe masă.

Anul trecut în play-off s-a intrat cu 7 puncte distanță între CFR și noi. S-au făcut opt puncte, după ce am pierdut acasă cu Craiova. De la opt punte, am ajuns în penultima etapă, dacă am fi câștigat, să jucăm cu titlul pe masă la Buzău.

Nu s-a putut din cauza unei mari erori de arbitraj. Acum, dacă ne bate CFR, sunt 12 puncte, împărțit la doi, fac șase. Stăm mai bine decât anul trecut. Se joacă probabil până în ultima clipă. Acum este și VAR, nu doar simulare VAR”, a spus Mihai Stoica.

CFR Cluj - FCSB Live Video, 21:00, DGS 1 | Echipele probabile

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora - Muhar, Boateng, Cvek - C. Deac, Bârligea, Krasniqi
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Cordea, Compagno, Oct. Popescu
Antrenor: Mihai Pintilii.

Dan Petrescu, îngrijorat înaintea derby-ului cu FCSB

La conferința de presă premergătoare meciului cu FCSB, Dan Petrescu (55 de ani), antrenorul lui CFR Cluj, a transmis că fundașul Cristian Manea (25 de ani) este incert pentru jocul contra ”roș-albaștrilor”

Ne dorim cu toții și sperăm să facem un meci bun și să-l câștigăm. Malele e accidentat, în rest să vedem. Manea, dacă poate să se antreneze e bine, dacă nu, nici el nu va juca”, a transmis Dan Petrescu, la conferința de presă.

Schimbare FCSB

Octavian Popescu este înlocuit cu Omrani.

• 88 g
    Gol FCSB

Edjouma îi pasează lui Tavi Popescu în interiorul careului, acesta îi așează balonul cu călcâiul, iar Edjouma înscrie cu o execuție frumoasă.

Ocazie

Yeboah șutează din interiorul careului, dar Târnovanu respinge.

• 79 oc
    Ocazie FCSB

Edjouma șutează din afara careului, dar balonul trece pe lângă poartă.

• 70 oc
    Ocazie CFR Cluj

Deac îl găsește pe Yeboah în interiorul careului, acesta șutează din apropierea porții, dar Târnovanu are o intervenție excepțională.

Ocazie FCSB

Octavian Popescu șutează cu dreptul din afara careului, dar Scuffet respinge peste poartă.

• 50 oc

Petrila șutează din afara careului, dar balonul ajunge în brațele lui Târnovanu.

Cvek este înlocuit cu Deac.

• 39 cg

Krasniqi este avertizat.

• 37 oc
    Ocazie FCSB

Cordea șutează din întoarcere de la marginea careului, însă balonul trece peste poarta lui Scuffet.

• 31 oc
    Ocazie FCSB

Olaru centrează de pe partea stângă, Cordea așează balonul pentru șutul de la distanță al lui Șut, însă Scuffet are o intervenție formidabilă.

• 30 oc

Krasniqi se descurcă în fața lui Cordea și a lui Edjouma, și finalizează cu un șut puternic, însă Târnovanu intervine și respinge foarte bine.

• 24 oc

Krasniqi primește balonul în afara careului, acesta șutează puternic la poarta lui Târnovanu, dar Șut deviază, iar mingea iese în afara terenului.

• 15 oc
    Ocazie FCSB

Radunovic centrează din flancul stâng, balonul este deviat și ajunge la Cordea, care șutează în blocajul lui Scuffet.

• 12 oc

Krasniqi șutează puternic de la 20 de metri, dar Târnovanu intervine bine și reușește să respingă.

• 5 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru trimite balonul la marginea careului, iar Cordea reia din prima peste poarta lui Scuffet.

• 4 fm
    Fază meci FCSB

Cordea este aproape să scape singur spre poartă, este incomodat de Burcă, iar Colțescu dictează fault în atac.