Dragoș Grigore îl cere pe Bogdan Lobonț și din sezonul viitor la Rapid: ”Are toate atuurile”
Luca Mihai / Foto: captură Facebook -@catalin sarmașan
Exclusiv ”Nu îmi aduc aminte ce s-a întâmplat. Am plâns”. Luca Mihai a vorbit despre accidentarea horror suferită
LIVE Digi Sport Special
1 - 1
FCSB FCSB
Du 09.04.2023 21:00

CFR Cluj - FCSB 1-1. Remiză pentru Farul! Roș-albaștrii au avut un gol anulat pe final

09.04.2023, 22:58

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a obținut doar o remiză în Gruia, în fața celor de la FCSB , scor 1-1, în etapa a treia din play-off-ul SuperLigii.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj (35 de puncte) rămâne pe locul doi, la patru puncte de Farul, în timp ce FCSB (34 de puncte) se menține la un punct în spatele campioanei în exercițiu.

CFR Cluj - FCSB 1-1. Rezultat perfect pentru Farul, liderul clasamentului

Încă din startul meciului, ardelenii au cerut lovitură de la 11 metri, pentru un posibil henț comis de Iulian Cristea. Prima ocazie mare a venit în minutul 11, la un șut de la distanță al lui Muhar.

Tot Muhar a șutat periculos și câteva minute mai târziu, iar Bîrligea l-a pus la treabă pe Târnovanu în minutul 18.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 19, când Bîrligea a ajuns la un balon respins de Târnovanu și a șutat cu stângul din careu.

Roș-albaștrii au dat replica prin ocazia ratată de Miculescu din minutul 25, iar Bîrligea a avut șansa să dubleze avantajul ardelenilor în minutul 32, însă Târnovanu a avut o intervenție bună.

Miculescu a irosit o ocazie uriașă și pe finalul primei reprize, când a șutat în blocajul lui Scuffet.

Ardelenii au pus pericol la poarta adversă și după pauză, când Krasniqi a șutat din interiorul careului după o acțiune individuală superbă.

Golul egalizator a venit în minutul 68, când Florinel Coman l-a învins pe Scuffet cu o execuție superbă din lovitură liberă.

Roș-albaștrii puteau trece în avantaj în minutul 73, când Sorescu a centrat de pe partea dreaptă, iar Coman a șutat în blocajul lui Cvek. Coman a mai irosit o ocazie imensă în minutul 83, după o acțiune individuală.

Roș-albaștrii au avut un gol anulat pentru ofsaid pe final, iar Coman a ratat uluitor la ultima fază.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - FCSB 1-1

CFR Cluj - FCSB 1-1

După victoria Farului din meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-2, duelul dintre CFR și FCSB a devenit și mai interesant, asta deoarece ambele echipe sunt obligate să câștige pentru a se menține aproape de lider.

Pentru confruntarea din această seară, Dan Petrescu nu se poate baza pe Mario Camora și Nana Boateng, în timp ce FCSB îl are indisponibil pe Octavian Popescu.

În primele meciuri disputate în play-off, CFR Cluj a obținut două remize, cu Rapid (2-2) și cu Universitatea Craiova (1-1). În acest moment, ardelenii ocupă locul 2 în clasament și au cu 5 puncte mai puțin decât Farul.

De cealaltă parte, FCSB are o remiză și un succes de la începerea sezonului regulat, 1-1 cu Universitatea Craiova și 2-1 cu Sepsi. Trupa lui Elias Charalambous este pe locul 3 la ora actuală și are cu 6 puncte mai puțin decât ocupanta primei poziții.

• În acest sezon, CFR și FCSB s-au întâlnit de două ori, iar formațiile și-au împărțit victoriile: 0-1, respectiv 1-0

Echipele probabile:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Peteleu - Deac, Muhar, Cvek - Petrila, Janga, Krasniqi.
FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Șut, Edjouma - Cordea, Compagno, Coman.

Cum arată clasamentul din play-off-ul Ligii 1

Ce au spus Elias Charalambous și Dan Petrescu înainte de CFR Cluj - FCSB

Elias Charalambous, noul antrenor al roș-albaștrilor, l-a lăudat pe Dan Petrescu, pentru care a spus că are un "mare respect".

"Dan Petrescu e un nume mare, un antrenor mare, îl respect. Am analizat echipa, știu cum vor juca. Avem strategia noastră, dar am un mare respect pentru el. Fiecare are filosofia lui. Fiecare vede jocul într-un fel. E un antrenor defensiv, dar face ceva bun și în atac.", a afirmat Elias Charalambous.

La rândul său, antrenorul CFR-ului a vorbit despre derby-ul de duminică seara, din Gruia, și a declarat că gruparea roș-albastră se află într-o formă foarte bună.

"Echipa arată foarte bine. Antrenorul nu are cum în 2-3 săptămâni să facă minuni. Cei care sunt acolo știu echipa si l-au ajutat. Și mie mi se pare că sunt într-o formă bună, atât fizic, cât și tactic. Au aratat bine în primele meciuri din play-off, le-am urmărit meciurile. Au și ei problemele lor, ca toate echipele din play-off.", a afirmat Dan Petrescu.

FCSB FCSB
  • 90+6 final
  • 90+6 oc
    Ocazie FCSB

Omrani îi pasează lui Coman în interiorul careului, dar acesta șutează cu stângul în blocajul lui Scuffet.

• 90+1 fm
    Fază meci FCSB

Deian Sorescu centrează în careu pentru Omrani, care îl învinge pe Scuffet, însă faza este analizată în camera VAR, iar reușita este anulată pentru ofsaid.

• 90 cg
    Cartonaş galben FCSB

Olaru este avertizat.

• 89 oc
    Ocazie FCSB

Cordea scoate un balon la marginea careului pentru șutul lui Radaslavescu, care trece peste poartă.

Ocazie FCSB

Coman are o acțiune individuală superbă, înconjurat de șase jucători ardeleni, și expediază un șut frumos de la marginea careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 80 oc
    Ocazie FCSB

Coman pătrunde în careu și pasează în fața porții pentru Cordea, însă Braun respinge.

• 76 s

Janga este înlocuit cu Yeboah.

• 76 s

Muhar este înlocuit cu Hoban.

• 73 oc
    Ocazie FCSB

Sorescu centrează din partea dreaptă, Omrani nu reușește să trimită spre poartă, balonul este respins până la Coman, care șutează în blocajul lui Cvek.

• 69 s
    Schimbare FCSB

Compagno este înlocuit cu Omrani.

• 68 g
    Gol FCSB

Coman îl învinge pe Scuffet cu o execuție superbă din lovitură liberă.