Fotbalistii clujeni, printre care se află Răzvan Sava, Panagiotis Tachtsidis si Karlo Muhar / Foto: Sport Pictures
Video Primul jucător de la CFR Cluj care și-a anunțat plecarea. ”Nu cred că voi rămâne la acest club”
Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
”Va juca titular!”. Gigi Becali, anunț despre fotbalistul care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Liga Digi Sport
0 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Ma 20.12.2022 20:00

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1. Campioana încheie anul cu o înfrângere! Sibienii au dat lovitura în prelungiri

20.12.2022, 22:00

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a închis anul cu o înfrângere. Formația antrenată de Dan Petrescu a pierdut în fața celor de la Hermannstadt cu scorul de 0-1, în etapa cu numărul 21 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe locul doi, cu 44 de puncte, la o lungime în spatele celor de la Farul Constanța. Sibienii ajung pe loc de play-off, cu 33 de puncte, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1. Sibienii au înscris la ultima fază

Sibienii au fost absenți în prima repriză a înfruntării. Singura ocazie importantă a echipei antrenate de Marius Măldărășanu a fost în minutul 36, când Balaure a trimis cu capul peste poartă la centrarea lui Opruț.

De cealaltă parte, clujenii au fost ceva mai activi. Formația din Gruia putea deschide scorul în minutul 6, când Birligea a șutat în blocajul lui Letica. Mai apoi, Camora a șutat puternic din afara careului în plasa laterală.

Birligea a irosit cea mai mare ocazie de gol a ardelenilor în minutul 31, când, aflat într-o poziție ideală, a trimis peste poarta lui Letica.

Camora a mai încercat o dată poarta lui Letica și pe finalul primei reprize, însă șutul său de la marginea careului a fost respins de portarul lui Hermannstadt.

În repriza secundă, Butean a trimis periculos din lovitură liberă, însă balonul a trecut pe lângă poarta lui Scuffet.

Sibienii au dat lovitura în prelungiri, când Bejan a înscris la o fază fixă. Acesta s-a înălțat foarte bine la centrarea expediată de Petrișor Petrescu de la colțul terenului și a trimis cu capul în poarta lui Scuffet.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Hermannstadt 0-1

CFR Cluj - Hermannstadt 0-1

În luna august a acestui an, Gabriel Debeljuh (26 de ani) s-a accidentat grav la meciul contra celor de la Șahtior Soligorsk, scor 1-0, din turul trei preliminar al UEFA Conference League.

Croatul a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate anterioare și a avut nevoie de o intervenție chirurgicală, suportată însă de fotbalist. Tocmai din această cauză, Debeljuh a anunțat că se gândește să plece de la CFR, club pentru care evoluează de doi ani și jumătate.

Atitudinea oficialilor de la CFR Cluj l-a deranjat pe Debeljuh, care a dezvăluit că nu a primit nici măcar un euro din partea campioanei României pentru operația la care a fost supus. Mai mult, atacantul a spus că se gândește serios să plece, lucru care l-a pus pe gânduri serios pe Dan Petrescu.

"Eu am vorbit de foarte multe ori cu el pe WhatsApp, l-am întrebat cum se simte. Eu mi-l doresc foarte mult înapoi, a fost un jucător important", a spus Dan Petrescu, în cadrul unei conferințe de presă.

Daniel Paraschiv, gata să plece de la Hermannstadt! Cât a oferit un club străin pentru "cel mai bun atacant român"

Daniel Paraschiv (23 de ani) este pe punctul de a pleca de la Hermannstadt, la doar șase luni de când a ajuns la sibieni

Marcator la debutul pentru "tricolori" și aflat pe locul doi în clasamentul golgheterilor din Liga 1 (9 goluri), Paraschiv este dorit de Hapoel Beer Sheva, iar transferul are șanse mari să se realizeze.

Potrivit presei israeliene, Hapoel Beer Sheva se află în negocieri avansate cu Hermannstadt pentru transferul tânărului atacant.

Transferul ar urma să se realizeze în perioada de mercato a lunii viitoare, în schimbul sumei de 700.000 de euro.

Din cauza regulamentului campionatului, pentru a-l înregistra pe Paraschiv, Hapoel Beer Sheva trebuie să renunțe prima dată la un jucător care nu este israelian (maximum șase stranieri per echipă).

• Dan Petrescu l-a numit pe Daniel Paraschiv "cel mai bun atacant român al țării în acest moment", la începutul lunii actuale.

• 90+5 final
  • 90+4 g
    Gol Hermannstadt

Bejan se înalță la o centrare venită de la colțul terenului și trimite cu capul în poarta lui Scuffet.

• 90+4 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Camora este avertizat.

• 90+3 cgr
    Cartonaş galben-roşu CFR Cluj

Kolinger este eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.