Exclusiv Apel pentru Dan Petrescu, după umilința CFR-ului cu Farul: ”Nu au nicio șansă”. Florin Prunea avertizează: ”Degringoladă”
san
OUT de la CFR Cluj! Prima ”victimă” a lui Dan Petrescu la revenirea în Gruia
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
1 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 01.10.2022 21:30

CFR Cluj - Petrolul 1-0. Ardelenii marchează golul victoriei în prelungiri! Ocazie uriașă irosită de Petrila pe final

01.10.2022, 23:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat cu mult noroc partida contra celor de la Petrolul Ploiești, scor 1-0, din etapa cu numărul 12 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe locul patru în clasament, cu un total de 21 de puncte, în timp ce prahovenii sunt pe locul șase, cu 17 puncte.

Ardelenii nu au arătat prea multe în prima repriză contra celor de la Petrolul. Șutul lui Muhar de la distanță din minutul 9, a fost respins și a ieșit în afara terenului.

Țicu a șutat de la distanță în minutul 30, însă balonul a ajuns în brațele lui Scuffet.

Ardelenii au avut o ocazie importantă pe finalul primei reprize, când Malele a trimis cu capul pe lângă poarta apărată de Vâlceanu.

După pauză, ploieștenii au irosit o șansă imensă de gol, când Irobiso s-a înălțat la centrarea lui Țicu și a trimis cu capul peste poartă.

În minutul 83, Dumitriu a șutat periculos în diagonală, însă balonul a trecut pe lângă poarta apărată de Scuffet.

Ardelenii au dat lovitura în minutul 90+1, atunci când Cristi Manea a profitat de o fază fixă și l-a învins pe Vâlceanu cu capul.

Petrila putea dubla avantajul ardelenilor când a scăpat singur cu portarul, dar șutul său a trecut pe lângă poarta ”lupilor galbeni”.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Petrolul 1-0

Antrenorul ardelenilor, cel mai titrat tehnician dintre cei care activează în Liga 1, se află în faţa unui moment important pentru viitorul său în Gruia. Tensiunile cu patronul echipei se pot anula sau amplifica, în funcţie de rezultat.

Meciul se va disputa la Mediaş pentru că la stadionul din Cluj se pune gazon nou, acţiune care costă 320.000 de euro.

CFR Cluj - Petrolul, Live Video 21:30, Digi Sport 1. 8 victorii, 7 egaluri şi 7 înfrângeri, acesta este bilanţul CFR-ului în faţa Petrolului

În ciuda vechimii celor două echipe în fotbalul românesc, CFR Cluj şi Petrolul s-au întâlni de "doar" 22 de ori, iar echilibrul este cât se poate de evident.

Campioana României are 8 victorii, iar Petrolul 7, în timp ce alte 7 meciuri s-au terminat la egalitate. Golaveraj 25-22.

O eventuală victorie a Petrolului ar duce la un echilibru perfect între cele două echipe.

Ploieştenii merg la meci cu plăţile la zi, situaţie în care se află pentru prima dată în actuala ediţie de campionat.

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Dan Petrescu este nemulţumit de faptul că este acuzat de plăcările unor jucători de la CFR Cluj

Petrescu se află într-un fel de armistiţiu cu patronul Ioan Varga, iar clubul l-a reconfirmat în funcţie. Însă este unul precar şi orice se poate modifica în funcţie de rezultate.

Legat de plecarea lui Adrian Păun în Israel, antrenorul campioanei este deranjat de ideea vehiculată că el nu l-ar mai fi vrut la echipă.

Mereu spun același lucru, dar cred că nu mă înțelegeți. Dan Petrescu este antrenorul clubului. Dan Petrescu nu este patronul clubului, nu este preşedinte, nu este director executiv. Eu sunt antrenor, antrenez ce mi se pune la dispoziţie.

Dacă Păun nu voia să plece, pleca el? Dacă clubul nu voia să îl dea, mai contează ce vrea antrenorul? Antrenorul doar antrenează şi asta va fi în continuare la CFR Cluj cât mai am contract și oriunde voi merge.

Nu are loc să facem speculaţii că Dan Petrescu i-a pierdut prea uşor pe Bentacor sau Dugandzic. Nu Dan Petrescu i-a pierdut, CFR Cluj i-a pierdut. Cuvântul decisiv îl au patronul şi jucătorul. Doar dacă mi se cere părere. Niciunul dintre jucătorii pe care i-am enumerat nu am vrut să plece, a declarat Petrescu la conferinţa de presă.

• 90+4 final
  • 90+3 oc
    Ocazie CFR Cluj

Petrila scapă singur spre poarta lui Vâlceanu, însă trimite pe lângă poartă.

• 90+1 g
    Gol CFR Cluj

În prelungiri, Roger centrează de la colțul terenului, iar Manea înscrie cu capul.