Ilie Dumitrescu a spus ce ar face dacă l-ar vedea pe Dan Petrescu pe stradă! Cei doi nu își mai vorbesc
FC Seoul v Jeonbuk Hyundai Motors, 2023 K League 1, football, Seoul World Cub Stadium, Seoul, South Korea - 08 Oct 2023
Exclusiv Ilie Dumitrescu, detalii în premieră. A spus de ce Dan Petrescu n-a ajuns antrenor în Anglia
Etapa 1 Liga a2-a: Corvinul Hunedoara-Gloria Buzau
CFR Cluj CFR Cluj
2 - 1
Rapid Rapid
Du 20.02.2022 19:55

CFR Cluj - Rapid 2-1. Sărbătoare în Gruia! Elevii lui Dan Petrescu câștigă greu în fața giuleștenilor

20.02.2022, 21:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a avut o partidă dificilă pe teren propriu în compania celor de la Rapid, însă elevii lui Dan Petrescu s-au impus cu scorul de 2-1, după reușita lui Deac din finalul meciului.

În clasamentul din Liga 1, CFR Cluj se distanțează la opt puncte față de FCSB în vârful clasamentului, cu un total de 67 de puncte, în timp ce Rapid rămâne pe locul opt, cu 36 de puncte.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut ardelenilor. Omrani a șutat din prima de la marginea careului în minutul 5, dar Horațiu Moldovan a reținut fără probleme.

Câteva minute mai târziu, Omrani a șutat periculos din afara careului, dar Moldovan a avut o intervenție foarte bună și a respins balonul.

Petrila putea marca cu ușurință în minutul 20, dar șutul său a trecut cu mult peste poarta apărată de Horațiu Moldovan.

În minutul 31, Boateng a avut o finalizare spectaculoasă din interiorul careului, dar portarul giuleștenilor a avut din nou o intervenție foarte bună.

Ardelenii au deschis scorul pe finalul primei reprize când Graovac a ajuns la un balon respins în interiorul careului și a șutat puternic în poarta rămasă goală.

După pauză, Rapid a fost echipa mai periculoasă. În minutul 54, Rareș Ilie i-a pasat în careu lui Ioniță care a trimis puțin pe lângă poarta lui Hindrich.

Câteva minute mai târziu, același Ioniță i-a pasat lui Vojtus care a șutat la poarta lui Hindrich, dar portarul ardelenilor a blocat foarte bine.

Giuleștenii au restabilit egalitatea în minutul 69, când Rareș Ilie a driblat în interiorul careului, i-a pasat lui Junior Morais care a șutat și l-a învins cu ușurință pe Otto Hindrich.

Tot Rareș Ilie o putea pune pe Rapid în avantaj pe tabela de marcaj, dar șutul său din minutul 72 a fost parat de Hindrich.

Ardelenii au dat lovitura pe finalul partidei, prin Ciprian Deac, care s-a aflat la momentul potrivit și a trimis un balon deviat în interiorul careului în poarta lui Moldovan.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Rapid 2-1

CFR Cluj - Rapid 2-1

Ardelenii, care vin după o victorie cu 2-1 în fața modestei Gaz Metan Mediaș, trebuie să profite de remiza celor de la FCSB, 1-1 cu CS Mioveni, pentru a se distanța la 8 puncte de ocupanta locului 2.

Trupa lui Dan Petrescu nu a fost învinsă de nimeni pe teren propriu, în acest sezon. De altfel, CFR e neînvinsă în ultimele 22 de meciuri "acasă", în campionat.

De cealaltă parte, Rapid vine după 4 remize consecutive și mai are doar șanse teoretice de a mai prinde locurile de play-off. Asta ar însemna să ia locul Farului, care se află acum pe 6.

În tur, Rapid s-a impus cu 2-0.

CFR Cluj - Rapid, LIVE VIDEO, ora 19:55, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Dan Petrescu își laudă rivalii

"Rapid e în continuare în lupta pentru play-off, matematic mai sunt șanse. Cred că nicio echipă n-are nevoie de egal în meciul ăsta. E un meci de care pe care. Sunt conștient că va fi foarte, foarte greu, mai ales că vor veni și mulți fani, care îi vor ajuta.

E ultima lor șansă. Și-au întărit lotul, antrenorul lor face lucruri extraordinare. Cred că nimeni nu se aștepta să se bată Rapidul la play-off, când a promovat, nici eu", a spus Dan Petrescu.

"Întâlnim campioana, poate cea mai completă echipă a Ligii I. Cu siguranţă nu va fi un meci precum cel din tur, câştigat cu 2-0. Atunci poate s-a întâmplat aşa pentru că am şi fost luaţi puţin de sus.

Dar cu siguranţă va fi un alt meci. CFR este o echipă omogenă şi foarte, foarte puternică. Faptul că nu au câştigat şi au făcut şi ei nişte egaluri nu spune prea multe", a spus Mihai Iosif.

CFR Cluj - Rapid, echipele probabile:

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Păun, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Moise, Kaeit - Sefer, Marzouk, Ilie - Vojtus
Antrenor: Mihai Iosif

Rapid Rapid
  • 90+3 final
    Final meci
  • 84 g
    Gol CFR Cluj

Graovac șutează din fața porții în bara transversală, Neguț încearcă să șuteze, balonul este deviat și se întoarce la Deac care marchează cu un șut din fața porții.