Ioan Varga vrea la CFR Cluj un fotbalist de la FCSB. Dan Petrescu și-ar fi dat acordul
Exclusiv Jucătorul care ”l-a dat pe spate” pe Gigi Becali în Sepsi - FCSB: ”Asta vreau să fie”
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Play-out
2 - 0
Sepsi Sepsi
Lu 25.10.2021 21:30

CFR Cluj - Sepsi 2-0. Două faze fixe au rezolvat meciul, iar Dan Petrescu răsuflă ușurat

25.10.2021, 22:20

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

CFR Cluj a învins Sepsi, pe teren propriu, scor 2-0, în runda cu numărul 13 din Liga 1.

Sepsi a fost echipa mai periculoasă în starul partidei, Bărbuț și Chunchukov având primele șanse de a înscrie în poarta lui Cristian Bălgrădean. Totuși, CFR Cluj a fost cea care a deschis scorul.

În minutul 25, după un corner executat de Ciprian Deac, fundașul Rachid Bouhenna s-a înălțat excelent și l-a învins pe Niczuly cu o lovitură de cap din marginea careului mic. Sepsi a mai avut o oportunitate de a înscrie cu un minut înainte de pauză, când Chunchukov a trimis în plasa laterală, iar scorul după 45 de minute a fost 1-0 pentru CFR.

După doar șapte minute scurse din repriza a doua, CFR Cluj a obținut un penalty. Mitrea l-a faultat în careu pe Culio, iar tot veteranul campioanei României a executat. Șutul argentinianului a fost respins de Niczuly, dar Culio a fost pe fază și a trimis în plasă.

Sepsi nu a reușit să își creeze ocazii importante în repriza a doua nici măcar după eliminarea lui Mihai Bordeianu. Experimentatul mijlocaș de la CFR, introdus la pauză, a văzut două cartonașe galbene în decurs de două minute, iar în minutul 80 a părăsit terenul.

S-a terminat 2-0 pentru CFR Cluj, iar echipa lui Dan Petrescu se află în continuare pe primul loc, cu 33 de puncte, la opt lungimi de Universitatea Craiova, ocupanta poziției secunde.

De partea cealaltă, Cristiano Bergodi are două înfrângeri în primele două partide la formația covăsneană, iar Sepsi se află pe locul 14, cu 10 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului CFR Cluj - Sepsi 2-0

Știrea inițială

Etapa a treisprezecea din Liga 1 va fi încheiată luni seară, cu ocazia meciului dintre CFR Cluj și Sepsi.

Partida dintre CFR Cluj și Sepsi se joacă de la 20:30 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, sau pe www.digisport.ro, de către abonații RCS & RDS.

CFR Cluj - Sepsi, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Campioana primește pe teren propriu "regina remizelor" din campionat

Înainte de duelul din Gruia, CFR Cluj se situează tot pe primul loc în campionat, deși a pierdut ultimul meci, 0-2 pe terenul lui Rapid. Totuși, ardelenii păstrează un avantaj de cinci puncte față de echipa de pe poziția secundă, Universitatea Craiova, și se pot lăuda cu un parcurs cu 10 victorii și 2 înfrângeri.

De partea cealaltă, Sepsi se clasează pe antepenultima poziție în Liga 1, 14. Echipa a fost preluată recent de către Cristiano Bergodi, însă a pierdut cu 1-2 la primul meci cu italianul pe bancă. Gruparea din Sfântu Gheorghe este "regina remizelor" în campionat, cu 7 rezultate de egalitate strânse până acum, cele mai multe din primul eșalon românesc.

CFR Cluj - Sepsi, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Ambele echipe și-au schimbat deja antrenorii în acest sezon

Ambele formații au renunțat la precedentul lor antrenor în această ediție, deși nu au trecut decât doisprezece etape în campionat. CFR Cluj l-a dat afară pe Marius Șumudică la finalul lui august, după înfrângerea cu Steaua Roșie Belgrad din playoff-ul Europa League.

În tabăra adversă, Leo Grozavu și Sepsi au ales să urmeze căi diferite, după ce la finalul lunii septembrie patronul Laszlo Dioszegi anunța despărțirea de antrenorul român.

Cartonaş galben-roşu CFR Cluj

Bordeianu îl calcă pe Păun și vede al doilea cartonaș galben.

• 78 cg cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Bordeianu este avertizat pentru un fault asupra lui Luckassen.

• 78 oc oc
    Ocazie CFR Cluj

Radoslav trimite o pasă greșită spre Niczuly, Alibec interceptează, dar trimite pe lângă poartă.

• 76 oc oc

Omrani scapă pe contraatac, șutează în forță, dar Niczuly respinge, iar Deac nu reușește să finalizeze.